Sanatın Online Haline Hoş Geldiniz; Dijital Tiyatrolar

Buradasınız

Sev 14 Nisan 2021

tiyatro, maske, gülme, ağlama

Pandeminin neden olduğu teknolojik hızlanmayla beraber yaşamın her alanı teknolojiyle bütünleşmeye başladı. Covid-19 salgınıyla geçirilen bir yıl senin tüm sosyal aktivitelerini de durdurdu ancak sanat salgına yenilmedi ve kendini teknolojiye adapte etti. Oyunu sahnede izlemenin verdiği keyif ayrı olsa da o heyecanı yaşamak için biraz daha vakit var gibi görünüyor. Bu sırada en az sahnede izlemek kadar keyifli olan dijital tiyatrolara da bir şans vermelisin. Sanatın online hali dijital tiyatrolarla ilgili bilmen gerekenleri senin için derledik.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Youtube kanalı

tiyatro, sahne, adam, oyuncu

Kültür ve Turizm Bakanlığı hem çocuklar hem yetişkinler için birçok tiyatro oyununu erişime açtı. Evde kalmanın sağlıklı olmaya devam etmek için hayati önem taşıdığı şu günlerde halkın sanattan uzak kalmaması ve kopmaması için birçok oyununu YouTube kanalında yayınladı. Ailenle, sevdiklerinle evde tiyatro keyfi yapabilir ve sanatın ruhuna iyi gelen yönünü evinde de yakalayabilirsin.

Tiyatrolar.tv

tiyatro, sahne, sis

Dijital tiyatro platformu olan Tiyatrolar.tv birçok oyunu ayağına getiriyor. Sahnede oynanırken yetişemediğin, izlemek için şehir değiştirmen gereken ve izlemekten asla sıkılmayacağın tiyatroları tek tıkla evine taşıyan bu platform çağa uyum sağlamanın en güzel örneklerinden biri. Tiyatronun ruhunu bozmadan dijitale aktaran başarılı bir proje olan Tiyatrolar.tv’de istediğin her oyunu tekrar tekrar izleyebilirsin.

National Theatre

tiyatro, national theatre

Birleşik Krallığın kamu tarafından finanse edilen 3 önemli sahnesinden biri olan National Theatre her hafta bir oyununu YouTube kanalından yayınlıyor. Aynı zamanda Büyük Britanya Ulusal Tiyatrosu olarak da bilinen National Theatre’de kaliteli oyunlar izleyebilir ve sahne coşkusunu evinde de yaşayabilirsin.

Bolşoy Tiyatrosu

tiyatro, maske, gülme, ağlama

Rusya’nın simgesi olan Bolşoy tiyatrosu bazı oyunlarını belirli günlerde 24 saatliğine YouTube kanalında yayınlıyor. Rus edebiyatının vazgeçilmez klasiklerine evinde de ulaşabilirsin.

Zorlu PSM dijital sahne

zorlu performans, sahne, sahne sanatları

Zorlu PSM YouTube kanalı kült denilebilecek klasik tiyatro eserlerinden belli kesitleri seyircilerle buluşturuyor. Based İstanbul iş birliğinde gerçekleştirilen bu projeyle sen de izleyemediğin veya izleyip çok beğendiğin sahne parçalarına sende aynı heyecanla dahil olabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.