Plastik Poşetleri Hayatımızdan Tamamen Çıkarmanın 4 Yolu

Buradasınız

Sev 03 Temmuz 2020

Plastik güzel dünyamızı en çok kirleten maddelerin başında geliyor. Dünyanın önde gelen kuruluşlarının yaptıkları araştırmalara göre plastikten üretilen maddelerin sadece yüzde 1’i çözünerek doğaya karışırken yüzde 99 gibi büyük bir oranı bozunmadan kalarak sürekli şekilde doğayı kirletmeye devam ediyor. Çevreyi kirleten, doğaya zarar veren, hayvanları öldüren ve insan sağlığını da tehdit eden plastik kullanımını azaltmak ise yine bizim elimizde. Özellikle günlük hayatımızda sıkça kullandığımız plastik poşetlerin kullanımını azaltmanın yollarını sizler için araştırdık.

Alışverişe bez çantalarla gidin

Bir dönemde gündemi de oldukça meşgul eden ve alınan farklı kararlarla kullanımının önüne geçilmeye çalışılan plastik poşetler, özellikle alışverişlerde sıkça kullanılıyor. Bunun önüne geçmek ve rutin olarak tercih ettiğimiz plastik poşet kullanımını azaltmak için bez çantaları tercih edebilirsiniz. Alışverişe çıkarken çantanızı yanınıza alabilir ve aldıklarınızı bununla taşıyarak doğayı koruyabilirsiniz.

Çöp için farklı bir alternatif tercih edin

Plastik poşetlerin en sık kullanıldığı noktalardan biri de çöpler. Evlerimizde ve iş yerlerinde çöp kutularının içerisine ya da doğrudan kendisini çöp olarak kullandığımız bu poşetler, direkt doğayı kirletmek üzere yola çıkıyorlar. Bunun önüne geçmek için her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz, doğada çözünür ve organik poşetleri kullanabilirsiniz.

Farklı çanta türlerini tercih edin

Gün içerisinde yanımızda olan birçok eşyayı taşımak için plastik poşetleri kullanırız. Özellikle günlük hayatın birçok anında, farklı amaçlarla bu poşetler daha fazla tercih edilmektedir. Bu tercihinizi değiştirerek farklı bir çanta türü kullanmanız, plastik poşetleri tercih etmemenizi sağlayacaktır. Örneğin bez çantalar, sırt çantaları, klasik pazar arabaları gibi değişik alternatifleri deneyebilirsiniz.

Hem sağlığımız hem de çevre için plastik poşetlerden vazgeçin

Birçok kişi eşyalarını ya da yiyeceklerini saklamak için plastik poşetleri tercih ediyor. Özellikle evlerimizde buzdolabına bir şeyler koyarken plastik poşetleri sıkça kullanıyoruz. Bu durum doğa için olduğu kadar sağlığımız için de oldukça negatif etkiler yaratıyor. Bir saklama ritüeli olarak kullanmayı seçtiğimiz plastik poşetlerden vazgeçerek farklı kutular, çantalar, saklama kapları vb. depolama alternatiflerini tercih edebilirsiniz. Bu yolla hem sağlığımızı koruyabilir hem de çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakabiliriz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.