Pandemide Evde Zihninizi Dinlendirmek İçin 7 Öneri

Buradasınız

Sev 27 Şubat 2021

Pandemi nedeniyle uzun zamandır sosyal hayatımızı izole ederek evlerimizde kalıyoruz ve zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaya özen gösteriyoruz. Hem iş hayatımızı hem sosyal hayatımızı evimize taşımakla beraber zihinlerimiz alışık olmadığı şekilde çalışarak yorulmaya başladı. Bunun sonucunda gündelik hayattaki verimimiz düştü ama her şeyi evlerimizden yönettiğimiz bu dönemde zihnimizi dinlendirmek ve dinç tutmak mümkün. Zihninizi nasıl dinlendirebileceğinize dair önerileri 27 Şubat Zihin Dinlendirme Günü’nde sizin için derledik.

Meditasyon

Zihin dinlendirme söz konusu olunca akla ilk gelen seçenek olan meditasyon doğru yapıldığı takdirde hem bedeninizi hem ruhunuzu dinlendirir, iyileştirir ve dinç tutar. Meditasyonun temel gerekliliklerinden olan doğru nefes alma zihninizi berraklaştırır ve gündelik yaşamda yaşadığınız stresi uzaklaştırır.

Puzzle 

“Daha çok yormaz mı?” diye düşünebilirsiniz ancak odağınızı sizi stres altında bırakan, yoran konulardan başka bir şeye çevirirseniz zihniniz dinlenir ve düşünmeniz kolaylaşır. Puzzle yapmak aynı zamanda bakış açınızı geliştiren, olaylara farklı noktalardan bakmanıza yardımcı olan bir aktivitedir. Bu şekilde karşılaştığınız ve stres olmanıza sebep olan konuları çözmeniz daha kolay bir hale gelir.

Teknoloji detoksu

Belirleyeceğiniz bir saat aralığında teknolojik cihazlardan uzak durun. Yaydıkları radyasyon sizin enerjinizi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu sebeple bir saat kadar onlardan uzak durarak bu etkiyi en aza indirgeyebilirsiniz. Bu süreçte başka herhangi bir şey yapmak zorunda değilsiniz. Amacımız günlük hızlı tempomuzda bir an durmak ve nefes almak.

Bitki çayları

Evde kaldığımız ve eskisi kadar hareket edemediğimiz bu dönemde yediğimiz ağır yiyecekler zihnimizin daha fazla yorulmasına sebep oluyor. Kızartmalar, fast food dediğimiz hazır yiyecekler, gazlı içecekler midemizin sindirmekte en zorlandığı ve bağırsak floramızı en çok bozan besinlerdir. Organların çalışma sistemlerinde meydana gelen değişiklikler zihninizi çok daha fazla yorar. Bunlar yerine demleyeceğiniz melisa çayı ya da ballı zencefilli çay hem sizi sakinleştirecek hem bağışıklığınızı güçlendirecek hem de zihninizi dinlendirecek.

Uyku

Uyku, bilimsel araştırmalara göre zihnin en çok dinlendiği ve kendini toparlayabildiği zaman dilimidir. Kaliteli bir uyku, fiziksel olarak kaslarınızı dinlendirdiği gibi zihninizi de dinlendirip iyileştirir.

Yazmak

Hissettiklerinizi kağıda dökmek, zihninizi en iyi dinlendirme yöntemlerinden biridir. Zihin olumsuz duyguları bastırmaya, yok sayamaya programlanır ve bu onun savunma mekanizmasıdır. Zihninizin yorulduğunu hissettiğiniz an içinizden ne geçiyorsa bir kağıda yazın. Yazma eylemi, zihnin bastırmak istediği duyguyu dışarı aktararak yükünü hafifletir.

Terapi gibi kitaplar

Şu dönemde zihnimizi dinlendirmek ve belki de iç dünyamıza bir yolculuk yapmak adına uzman psikologların ve uzmanların yazdıkları kitaplardan faydalanabiliriz. Kitap okuma eylemi zihnin tamamen dış dünyadan soyutlanarak dinlenmesine yardımcı olur. Klasik müziğin yatıştırıcı etkisiyle birlikte okuduğunuz birkaç sayfanın zihninizde yarattığı farka inanamayacaksınız.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.