Pandemi İle Tekrar Hatırladığımız Çevre

Buradasınız

Sev 05 Haziran 2021

pandemi, çevre, ağaç, çocuk, toprak

Pandemi döneminde hepimiz bir kez daha fark ettik ki doğa bizim tek yaşam alanımız. İnsan ve doğa ayrılmaz bir bütündür. İnsan yaşamaya devam etmek için doğaya muhtaçtır. Bu sebeple doğayı korumak, çevreyi temiz tutmak bir tercih değil zorunluluktur. Eğer bilinçsizce çevreyi kirletmeye, doğanın getirdiklerini reddetmeye devam edersek şu an tehdit olan iklim krizi gerçek olacak ve bundan kısa bir süre sonra temiz bir hava soluyamayacak hale geleceğiz. Bencilce davranmayı bir an önce bırakarak bizden sonraki nesiller için temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmaya çalışmalıyız. Dünya Çevre Günü yaklaşırken daha temiz bir çevre için neler yapabilirsin senin için derledik.

Atık ayrışımı

pandemi, çevre, plastik, atık, geri dönüşüm, çöp kutusu

Çevreye en çok zararı veren ayrıştırılmayan ve geri dönüştürülemeyen atıklardır. Ayrıca evinde rahatlıkla bu ayrışımı yapabilirsin. Cam, plastik, metal, kâğıt, pil gibi değerlendirilebilir atıkları ayırarak çevreni koruyabilirsin. Geri dönüşüm, sahip olduğumuz doğal kaynakların korunmasında hayati önem taşır. Tüketim alışkanlıklarımız doğal kaynakları bilinçsizce tüketir durumdadır. Geri dönüşüm sayesinde tüketim azaltılarak doğal kaynakların korunması sağlanabilir.

Plastik kullanımı

pandemi, çevre, çöp toplama, kadın, erkek, plastik

Herhangi bir şekilde yararı olmayan plastikler insan sağlığını tehdit ederken çevreyi de tehdit ediyor. Doğada uzun yıllar çözünemeyen plastik toprağı kirletmenin yanında bilinçsiz kullanım yüzünden denizlere de atılarak denizde yaşayan canlıların hayatını da tehlikeye atıyor. Aynı zamanda plastik kullanımının kansere olan etkisi de bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumda.

Gereksiz su kullanımı

pandemi, çevre, su, kullanım, lavabo

Bulaşık yıkarken, diş fırçalarken, çamaşır yıkarken su hiç tükenmeyecekmiş gibi kullanıyoruz. Diş fırçalarken açık bıraktığın musluk tam 12 litre suyun boşa harcanmasına neden oluyor. Bilinçsiz davranışların sonucunda yaklaşık 10 yıl içinde büyük su sıkıntıları çekilmeye başlanacak. Bunun olmaması için sadece biraz dikkat etmen gerekiyor. Kullanmadığın süre boyunca muslukları kapalı tutman, bulaşıkları elde değil makinede yıkaman, çamaşırları toplu yıkaman gibi birkaç ufak şey gelecekte bir çocuğun hayatını kurtarıyor.

Piller

pandemi, çevre, pil, toprak

Günümüzde dört bir yanımız teknoloji ile sarılmış olabilir. Bu sebeple piller, bataryalar hayatımızın vazgeçilmez parçaları oldular. Kumanda pilleri çoğunlukta olmak üzere atık güç kaynakları tedbirsizce çöpe atılıyor. Bunun çevreye verdiği zarar tahmin edilemez büyüklüktedir. Ayrıca sadece doğayı katletmekle kalmıyor insan sağlığını da tehdit ediyor. Bunun yaşanmaması için pil gibi enerji kaynaklarını pil toplama noktalarına bırakarak doğanın ömrüne uzun yıllar ekleyebilirsin.

Ağaç dikimi

pandemi, çevre, ağaç, çocuk, toprak, dikmek, erkek

Çevreye en çok yararı olan aktivitelerden biri ağaç dikimidir. Yeşili ne kadar çok artırabilirsek dünyamızın ömrünü o kadar uzatabiliriz. Oksijen kaynağı olan ormanlarımızı çoğaltmak gelecekte çocuklarımıza temiz bir nefes bırakmak anlamına gelir. Sen de bu dünyaya bir dikili ağaç bırakarak çocuklarımızın geleceğini koruyabilirsin.

Basit birkaç alışkanlıkla çevremizi temiz tutabilir, doğamızın ömrünü uzatabiliriz. Unutmamalıyız ki yaşadığımız dünyadan bir tane daha yok ve onun kaynaklarını kontrollü kullanmalıyız. Gelecekte çocuklarımızın rahat bir nefes almasını istiyorsak onların da yaşayacağı doğamızı elimizden gelen en iyi şekilde korumalıyız.

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.