Ormanlarımızı Korumak İçin Bireysel Olarak Yapabileceğimiz 5 Şey

Buradasınız

Sev 24 Mart 2021

orman, sevgi, ağaç

Güzel dünyamızın bize en güzel armağanlarından biri de ormanlarımız. Yeşilin binbir tonuyla toprakların üzerini örten ormanlar, bir yandan tüm canlı yaşam için gerekli olan oksijeni sağlarken bir yandan da yüzlerce farklı tür canlıya ev sahipliği yapıyor. Maalesef biz insanların elinin değmesiyle yüzbinlerce yıldır varlığını devam ettiren ormanlarımız ise bugün tehlike altında. Dünyanın her yerinde biz insanlar, ormanları hiç düşünmeden kesiyor ya da kirletiyoruz. Geleceğimiz için çok önemli olan ormanlara ve ağaçlara karşı olan bu tutumumuzu değiştirmek ise yine bizim elimizde. Her yıl farklı etkinliklerle kutlanan 21-26 Mart Orman Haftası’nda gelin ormanlarımızı korumak için atabileceğimiz adımlara birlikte bakalım.

Çöplerimiz sadece çöp kutusuna, ormanlara değil…

orman, çocuk, çöp toplama

Ormanlarımızı kirleten en önemli şeylerden biri hem bireysel olarak bizlerin hem de tarım ve sanayi amaçlı olarak daha büyük ölçekli kuruluşların atıklarını, çöplerini doğrudan doğaya bırakmalarıdır. Ormanların doğal dengesini bozan bu davranış, uzun vadede buralardaki canlı hayatı da çok olumsuz etkilemektedir. Sen de hiçbir şekilde ve zamanda çöplerini ormanlara, doğaya ve yerlere atmayarak işe başlayabilirsin. Atanları da uyarabilir ve hatta gittiğin yerleri doğrudan temizleyebilirsin.

Çocuklarınıza orman ve ağaçların değerini anlatın

orman, sevgi, filiz, ağaç, toprak

Ormanları ve ağaçları korumak, onlara gereken değeri vermek ve geleceğe daha sağlıklı şekilde miras bırakılmalarını sağlamak için sen de çocuklarına bunu anlatabilirsin. Çocuklarını orman koruma bilinciyle yetişmeleri, ebeveynlerin bu konuda verecekleri temel eğitimle başlar. Okuldan ya da farklı kurumların farkındalık çalışmalarından önce ailesinden bunu görerek yetişen çocuklar, büyüdüklerinde de ağaçları ve ormanları korumaya devam edeceklerdir.

Fırsat buldukça fidan dikin

orman, sevgi, ağaç dikme, çizme

Ormanları korumak kadar yeni ağaçlar dikmek ve koruluklar, ormanlar oluşturmak da önemlidir. Bunun için sen de fırsat buldukça yeni fidanlar dikebilir ve ağaçların yetişmesini sağlayarak belki gelecekte koca bir ormanın bir parçasını yetiştirebilirsin. Bu konuda uzman olan kişilerden de destekler alabilir ve nasıl yapılabileceğini öğrenmen mümkün.

Sivil toplum kuruluşlarına yardım edin

orman, sevgi, temizlik, çöp toplamak

Dünyanın farklı yerlerinde kimi yerel olarak faaliyet gösteren kimi de küresel organizasyonlar halinde çalışan ve ormanları koruyan çok sayıda sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Sen de bunlardan birine üye olabilir ve zaman zaman düzenledikleri etkinliklere katılarak ormanların korunmasına yardımcı olabilirsin. Takımlar halinde hareket ederek çöpleri toplayabilir, ağaçlara bakım yapabilir, canlı hayat için bir şeyler yapabilirsin.

Orman yangınları için tetikte olun

orman, ağaç, yangın

Ormanları tehdit eden en önemli tehlikelerden biri de farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan yangınlardır. Birçoğu insan eliyle doğrudan ya da yanlışlıkla çıkarılan bu yangınlar, ağaçlara büyük zarar verip onları yok etmekte, ormandaki canlı hayatını derinden etkilemektedir. Bireysel olarak sen de ormanlık bir alana gittiğinde yangın için tedbir alabilir, her an tetikte olarak olası yangın tehlikesine karşı uyarılar yapabilirsin. Ayrıca 110 Alo Yangın ve 177 Orman Yangın numaralarını da aklından hiçbir zaman çıkarma…

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.