Logosunu En Çok Değiştiren Markalar

Buradasınız

Sev 31 Temmuz 2022

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım

Logolar; markaların kim olduklarını, felsefelerini, tüketicilere vaatlerini ve zaman zaman da sattıkları ürünle ilgili doğrudan bilgi veren kimlikleri gibidir. Logoyu nerede görürsek görelim zihnimizin bir yerinde o markayla ilgili bir şeyler canlanır. Bu işin profesyonelleri olan pazarlama uzmanları ve reklamcılar da kullandıkları renkler, tasarımlar ve çizgilerle biz de satın alma duygusunu uyandırmaya çalışırlar. Bazı köklü markalar ise zaman içerisinde logolarında değişikliklere gider ve deyim yerindeyse logolarını zamana uydururlar. İşte marka yolculuğunda logosunu en çok değiştiren markalardan birkaç tanesi.

Google

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, google

Bugün dünyanın en büyük şirketlerinden olan ve dijital dünyanın temel yapıtaşlarından birini oluşturan Google, küçük değişikliklerle logosunda farklılaşmaya giden şirketlerden biri. İlk logolarında ismi de farklı olan şirket daha sonrasında mavi, sarı, kırmızı ve yeşil renkler kullandığı logosuyla adeta zihinlere yerleşmiş durumda. Logo değişikliklerini minimal tutarak yoluna devam eden Google, fontlarla ve puntolarla oynayarak bu işi yapmayı sürdürecek gibi duruyor.

Apple

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, apple

Zaman zaman logo değişikliğine giden bir diğer marka da teknoloji dünyasının devi Apple. İsmi ile özdeşleşen bir logotype ile ilerleyen marka, ilk logosunda Isaac Newton’ın ünlü elma düşme hikayesinden esinlenen bir figür ile karşımıza çıkmıştı. Bu detaylı ve karışık logodan hızlıca vazgeçildi ve şirketin kurucusu olan Steve Jobs’un da tasarımına bizzat yardım ettiği ve bugün aşina olduğumuz logoya geçildi. Önce renkli bir elma vardı, bugün ise küçük ısırıklı elma siyah oldu.

Pepsi

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, pepsi

Logosunu en çok değiştiren bir diğer marka da ünlü içecek firması Pepsi. Coca-Cola ile girdiği rekabette artık ikonik halen gelen renklerini genelde koruyan Pepsi, sürekli marka adı etrafındaki şekillerini değiştiriyor. Ek olarak fontunda da oynamaya giden marka, çoğunlukla ismini de logonun üzerinde kullanmayı tercih ediyor.

Starbucks

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, starbucks

Bugün dünyanın en ünlü zincir kahve markası Starbucks da deniz kızlı logosunun üzerinde zaman zaman oynamalar yapıyor. Önceleri ismiyle birlikte logosunu sunan marka, dünyaya yayılıp marka algısını kuvvetlendirdikten sonra bugün sadece kendisiyle özdeşleşen deniz kızını kullanmayı tercih ediyor.

Windows

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, windows

Bilgisayar dünyasının en büyük markalarından biri olan Windows da zaman zaman logosunda değişiklikler yapmayı sürdürüyor. İsmiyle özdeşleşen pencere görüntüsünden çok da vazgeçmeyen marka, giderek daha sade ve yalın logolar tercih ediyor.

Ford

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, ford

Ünlü otomotiv devi Ford da logosunda yıllar içinde birkaç kez değişiklik yapan markalardan bir diğeri. İlk yola çıktıklarında kullandıkları logo ile bugün kullandıkları logo arasında çok büyük farklar bulunan Ford, mavi rengi kendisiyle özdeş hale getirmeye çalışıyor gibi. Tüm logolarında dikkat çeken en temel unsurlardan biri de F harfinin fontu.

Burger King

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, burger king

Ünlü fastfood zinciri Burger King’in de hamburgeri andıran logosunda zaman zaman değişiklikler yaptığını görüyoruz. Marka yetkilileri dijital çağa ayak uydurmaya çalıştıklarını söylese de kendileri ile özdeşleşen hamburger şeklinin onları yansıttığını unutmamaları gerekiyor. Bugünkü Burger King logosu giderek daha modern çizgilere bürünüyor.

General Motors

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, general motors

Otomotiv dünyasının diğer bir dev markası olan General Motors, zaman içerisinde logosunda değişiklikler yapan markalardan biri. Genel olarak baş harfleri olan GM ile ilerleyen marka mavi tonlarındaki logosunda font farklılıkları deneyerek yoluna devam ediyor.

Peugeot

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, peugeot

Aslan figürü ile hafızalarımızda yer edinen bir otomotiv markası olan Peugeot de logosunu minimalize edip daha çağdaş çizgilerle değiştiren bir diğer marka. Kendi tasarım stüdyoları Peugeot Design Lab tarafından hazırlanan logoları yeni dönem elektrikli ve otonom araçlara vurgu yapan çizgiler sunmayı hedefliyor.

KIA

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, kia

Bir diğer küresel otomotiv devi Kia da kendi marka dönüşümü ile logosunda değişiklik ve yeniliğe giden markalardan. Marka yetkililerinin açıkladığına göre elektrikli otomobil çağına vurgu yapan logodaki en önemli fark harfler arasındaki kesintisiz geçişler.

McDonalds

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, mcdonalds

Bugün artık nerede görürseniz görün bunun McDonalds olduğunu anladığınız ünlü M harfi ile özdeşleşen marka, yola çıktığı günden bu yana logosunda oynamalar yapan markalardan biri. Bir binayı ya da çatıyı simgeleyen ve hamburger dükkanı olduğun ifade edilen M harfindeki küçük değişimler ve zaman zaman zeminli kullanımlarla marka yolculuklarına devam ediyorlar.

Amazon

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, amazon

Bugünün ticaret dünyasına yön veren en büyük küresel markalardan biri olan Amazon da logosunu zaman zaman değiştiriyor. İlk dönemlerde daha farklı şekillerle karşımıza çıkan firma, bugün artık A’dan Z’ye giden ok görüntüsü sayesinde sağladığı gülümseme ibaresi ile dijital dünyada yerini alıyor. 

BMW

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, bmw

Otomotiv dünyasının dev markalarından bir diğeri olan BMW’nin de logosunda değişiklikler yaptığını görüyoruz. Daha minimal düzeyde devam eden bu değişimlerde markayla özdeşleşen mavi-beyaz ikonik simgenin aynı kaldığını görüyoruz. Logonun çizgileri ise giderek daha yuvarlak hatlarla karşımıza çıkıyor.

Shell

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, shell

İsmiyle özdeşleşen bir diğer marka olan Shell de logosundaki değişiklikler ile tüketicilerine farklı şekiller sunmayı sürdürüyor. Ünlü mide kabuğu görselinden pek vazgeçmeseler de altına ya da içine isimlerini yazarak yollarına devam ediyorlar.

Word

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, word

Bugün en çok kullanılan bilgisayar programlarından biri olan Word de logosunda farklılaşmalar yapıyor. W harfinin içerisinde yer aldığı logo değişikliklerine giden marka, yazı programı olduğuna vurgu da bulunmayı da ihmal etmiyor.

Adidas

logo, marka, logotype, hikaye, tasarım, adidas

Ayakkabı markası denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Adidas ise logosunda değişiklikler yapıyor ancak bunları genelde çok sade düzeyde tutmaya özen gösteriyor. Marka ile özdeşleşen ünlü üç çizginin içerisinde yer aldığı logolar yapan marka, Adidas kelimesinin yanında farklı şekiller kullanmayı tercih ediyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.