Kraliçe II. Elizabeth Son Yolculuğuna Uğurlanıyor

Buradasınız

Sev 09 Eylül 2022

ingiltere, kraliçe, elizabeth, kraliyet, prenses, prens

Dünyanın en güçlü kadınlarından biri olan Kraliçe II. Elizabeth dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti. 15 ülkede resmi ve İngiliz Milletler Topluluğu Üyesi olan 36 ülkede fahri kraliçe unvanını elinde bulunduran II. Elizabeth, bugüne kadar tartışmalı saltanatıyla ve yetkileriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Britanya'nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve tarihte en uzun süre hüküm süren kraliçe unvanına da sahip olan Kraliçe II. Elizabeth’in tarihe tanıklık eden hayatını kaleme aldık.

II. Elizabeth kimdir?

ingiltere, kraliçe, elizabeth, kraliyet, prenses, prens

Elizabeth Alexandra Mary Windsor ya da bilinen adıyla II. Elizabeth, 21 Nisan 1926 tarihinde doğdu. 6 Şubat 1952 yılında tahta çıkan II. Elizabeth; Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Pakistan ve Seylan’ın resmi, farklı birçok ülkenin ise fahri kraliçesi unvanını elde etti. 1953 yılında Kraliçe II. Elizabeth’in taç giyme töreni İngiliz Kraliyet Ailesi için bir ilke de sahne oldu. Kraliçenin taç giyme töreni tüm dünyada televizyon ekranlarından naklen yayınlandı. Tam 70 yıl tahtta kalarak Britanya'nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve tarihte en uzun süre hüküm süren kraliçe unvanlarını elde eden Kraliçe II. Elizabeth, aynı zamanda Britanya’da en uzun süre hüküm süren ikinci hanedan üyesi oldu. 1947'de Edinburgh Dükü Philip ile evlenen II. Elizabeth’in; Charles, Anne, Andrew ve Edward adında 4 çocuğu oldu.

 II. Dünya Savaşı’nda orduda görev aldı

ingiltere, kraliçe, elizabeth, kraliyet, prenses, prens

Çocukluğu boyunca özel eğitim gören Kraliçe II. Elizabeth, II. Dünya Savaşı sırasında orduda görev almaya başladı. Savaş süresi boyunca motorlu taşıtların onarımında aktif görev alan Kraliçe II. Elizabeth, o yıllarda “Prenses Oto Tamircisi” olarak anılıyordu. Kraliçenin bu tutumu İngiliz halkı tarafından büyük beğeni topladı.

Sınırsız güce sahipti

ingiltere, kraliçe, elizabeth, kraliyet, prenses, prens

Kraliçe II. Elizabeth’in siyasi, askeri ve hukuki anlamda neredeyse sınırsız olarak adlandırılabilecek bir güce sahipti. Kraliçe II. Elizabeth, mevcut yetkileri sayesinde dünyanın en güçlü kadını olarak nitelendiriliyordu. Kraliçe; başbakan atama, bakanları atama veya görevden alma, savaş ilan etme, parlamentoyu tatil etme veya toplantıya çağırma, hukuka üstünlük, kraliyet affı, silahlı kuvvetlerin görev dağılımı, pasaport kontrol etme, askeri işlerde hizmet için gemileri isteme ve buna benzer birçok yetkiyi elinde bulunduruyordu.

Hayatı ekranlara taşındı 

ingiltere, kraliçe, elizabeth, kraliyet, prenses, prens

Kraliçe II. Elizabeth’in tartışmalarla dolu saltanatı, 2016 yılında The Crown adında bir dizi ile Netflix’te ekranlara taşındı. Peter Morgan tarafından yazılan, Left Bank Pictures ve Sony Pictures Television tarafından üretilen tarihi bir drama dizisi olan The Crown, yayınlandığı her sezonuyla ses getirmeyi başardı.

Prens Charles dönemi başlıyor

ingiltere, kraliçe, elizabeth, kraliyet, prenses, prens

96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe II. Elizabeth’in yerine varisi ve en büyük oğlu olan Galler Prensi Charles geçecek. Prens Charles’ın taç giyme töreninin ise en az 1 yıl sonra gerçekleştirileceği düşünülüyor.

Londra Köprüsü Operasyonu başladı

ingiltere, kraliçe, elizabeth, kraliyet, prenses, prens

Kraliçenin yaşamını yitirmesi üzerine, Kraliçe II. Elizabeth’in özel kalemi Sir Christopher Geidt, Başbakan Truss’a gizli bir hat üzerinden arayarak “Londra Köprüsü yıkıldı” diyerek Londra Köprüsü Operasyonu’nu başlattı. Operasyon hakkında Kraliçe II. Elizabeth’in hüküm sürdüğü 15 ülke ve 36 İngiliz Milletler Topluluğu Üyesi ülkeye gizli hat üzerinden bilgi verildi. Kraliçenin ölümü bu operasyon ile birlikte hanedanlığa bağlı ülkelere ve İngiliz Milletler Topluluğu Üyesi ülkelere bildirildi. Kraliçe II. Elizabeth’in hayatını kaybetmesinin ardından bu operasyon kapsamında birçok ritüel yerine getirilecek. Bu ritüeller şu şekilde sıralanıyor:

  • Spor müsabakalarına ara verilecek.
  • BBC logosu karartılacak, kraliçe ile ilgili haberlere yer verecek ve cenazeye kadar hiçbir komedi programını yayınlamayacak.
  • Radyo kanalları uygun olmayan hiçbir müzik içeriğini çalmayacak.
  • 12 günlük milli yas ilan edilecek, spikerler siyah giyinecek ve milletvekilleri siyah pazubandı takacak.
  • Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesinin olduğu gün resmî tatil ilan edilecek.
  • Bankalar ve Londra Borsası cenaze günü işlem yapmayacak.
  • Kraliçe’nin naaşı Westminster Hall’da dört gün boyunca sergilenecek.

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.