Köpek Yavrusunun İlk Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Buradasınız

Sev 23 Mart 2021

yavru, köpekler, ev

Yavru köpeklerin bakımı sabır isteyen ve detaylı bir iştir. Köpekler de insanlar gibi yetilerini zamanla öğretildiği şekilde geliştirirler. Bu sebeple yavru köpeğine öğretici bir şekilde deneyim kazandırmalısın. Yeni bir canın ailene katılması oldukça heyecanlı bir durum olsa da bunun rehavetine kapılıp yanlış kararlar vermemelisin. 23 Mart Köpek Yavrusu Günü’nde yavruların ilk bakımı nasıl olmalı senin için derledik.

İlk gün

yavru, köpekler, ev, küçük, bebek

Yavru bir köpeğin ilk gün annesinden ve kardeşlerinden ayrıldığını unutmamalısın. Bunu baz alarak evini sakin, huzurlu bir hale getirip onun evde mutlu hissetmesine yardımcı olmalısın. Evdeki yeni nesneler, sesler, kokular ve aynı zamanda annesinden ayrılmış olmanın yarattığı etkiyle strese girebilir. Bu sebeple evin çok sakin olması büyük önem taşır.

Dışarı çıkarmak

yavru, köpek, koşma

Eve geldiği ilk gün tuvaletini yapması için onu dışarı çıkarmalısın ancak yavru ve yeni doğmuş köpeklerin aşıları tamamlanmadan dışarı çıkartılması doğru değildir. Bu sebeple mümkünse evinin bahçesine çıkarmalısın, böyle bir imkânın yoksa evine kuracağın bir düzenekle onun belli bir yere tuvaletini yapmasını sağlamalısın. Eğer doğru yere tuvaletini yaparsa onu ödüllendir ve takdir et.

Alışmasına ve keşfetmesine izin ver

yavru, köpek

Aşıları tamamlandıktan sonra dışarı çıkarıp eve geldiğinde onun dışarı kaçmasını önleyerek serbest bırak ve evi, kokuları keşfetmesine izin ver. Dışarı çıkıp eve geri geldiğinde alışık olduğu şeyleri görecek ve kokuları alacak, bu da onun orayı kendi evi olarak kabul etmesine yardımcı olacak.

Yatacağı yeri gösterme

yavru, köpek, uyuma

Senin kokunu taşıyan bir nesne ve seveceği bir battaniye koy. Yatacağı yerin yakınlarında bir yere ses çıkaran saat koymanda onun yerini bulmasında ve belirlemesinde yardımcı olur.

İlk gece

yavru, köpek, yuva

İlk gece için sepet yerine kafes kullanmak daha sağlıklı olabilir. Kafes sizi rahatça görmesini ve etrafta dolaşamamasını sağlar. Bu yerini benimsemesinde büyük önem taşır.

Beslenmesi

yavru, köpekler, beslenme

Yavru köpeğinize verdiğiniz mamaya sadık kalın, ani mama değişiklikleri onu strese sokabilir. Sahiplendiğiniz yerde ilk birkaç hafta hangi mama verildiyse ona devam etmeniz önerilir. Sakin ve huzurlu bir ortamda beslenmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde hırçınlaşabilir. Bir beslenme programına uygun gidin. Yemek yiyeceği saatler belli olsun.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.