Kedileri Etkileyebilecek Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Buradasınız

Sev 17 Şubat 2021

Evlerimiz kadar son dönemlerde dijital dünyanın da yıldızları olan kediler, başta viral enfeksiyonlar olmak üzere çeşitli hastalıklardan yoğun şekilde etkileniyor. Eğer bazı hastalıklar zamanında fark edilip doğru şekilde tedavi edilmezse ne yazık ki minik dostlarımızın hayatına mal olabiliyor. 17 Şubat Kediler Günü’nde minik dostlarımızı etkileyen bu hastalıkları ve korunma yollarını sizin için derledik.

Gençlik Hastalığı

Gençlik hastalığı en ölümcül kedi hastalıkları içinde ilk sırada yer almaktadır. Etkeni Panleukopenia adlı virüs olan hastalık, kediye bir kez bulaştıktan sonra tedavisi oldukça zordur. Bu hastalık aşı ile önlenebilir. Antibiyotik kullanarak ve serumla da kediye kaybettiği su geri kazandırılarak tedavi edilebilir.

Kedi Nezlesi

Solunum yollarının enfeksiyon kapması ile oluşan bir hastalık olan kedi nezlesine neden olan şey FVR virüsüdür. Kedi nezlesi durumunda mutlaka aşı yapılması gerekmektedir. Eğer tedaviye başlanmazsa nezle; zatürreye dönüşebilmekte ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Belirtileri ise, bizim yaşadığımız nezleye benzer şekilde, öksürük, burun akıntısı, ateş ve iştahsızlıktır. Nezleye yakalanan kedilere genelde antibiyotik tedavisi uygulanır.

Kedi Lösemisi

Kedi lösemisi, aşısız kedilerde görülen ölümcül bir viral hastalıktır. Çok bulaşıcı bir hastalık olan kedi lösemisi Feline leukemia adı verilen virüs nedeni ile ortaya çıkar. Belirtileri arasında lenf yumrularında şişlikler, iştahsızlık, zayıflama sayılabilir. Kedileri bu hastalıktan korumanın tek yolu düzenli aşılamadır.

Viral Solunum Yolu İltihabı

Viral solunum yolu iltihabı, kedilerde ani ölümlere yol açabilen bir hastalıktır. Yavru kedilerde bu hastalıktan ölüm oranı yüksektir. Hastalığın belirtileri arasında iştahsızlık, ağızda ülser, gözyaşı ve burun akıntısı gelmektedir. Bu hastalığın aşısı vardır ve kedileri düzenli olarak aşılatmak hastalıktan korumanın en etkin yoludur.

Kedi AIDS’i

FIV (Feline immunodeficiency virus) adlı virüs, kedilerde bağışıklık mekanizmasını baskılayarak öldürücü bir hastalık oluşturmaktadır. Öldürücü bir enfeksiyondur. Kedi AIDS'inin tedavisi aşı ile yapılmaktadır. Sokaktan alınan kediler için mutlaka FIV testi yaptırılmalıdır.

Kuduz

Kuduz, dikkat edilmesi gereken ölümcül kedi hastalıkları arasındadır ve genellikle enfekte olmuş bir hayvanın ısırığından geçmektedir. En büyük belirtileri sinirlilik, iştah kaybı, zayıflık, dengesizlik, felç ve ani ölümdür. Erken teşhis edilmesi durumunda önlenebilen kuduz hastalığı, veteriner desteğiyle kedinizin eski sağlığına kavuşmasına olanak sağlamaktadır.

Mantar Hastalığı

Bir deri hastalığı olan mantar enfeksiyonları tüm canlılarda görüldüğü gibi kedilerde de sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Mantar olan bölgelerde, pullanma ve pembe lekeler dairesel olarak görülebilmektedir. Tedavi edilmediği zaman yayılma riski bulunduğu için veteriner kontrolünün yapılması önemlidir. Mantar hastalığı kedilerden insanlara da geçebilen bir hastalıktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.