JRR Tolkien Hakkında Bilmen Gerekenler

Buradasınız

Sev 18 Şubat 2022

jrr tolkein, yüzüklerin efendisi, roman, kitap, film

Sinema tarihine yön vermiş ve efsaneleşmiş seriler arasında gösterilen Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı JRR Tolkien adeta bir kapalı kutu. Serinin tutkunlarının dahi JRR Tolkien hakkındaki gerçekleri duyduklarında ağzının açık kaldığı aşikâr. JRR Tolkien hakkında bilmen gereken ilginç detayları senin için kaleme aldık.

Birinci Dünya Savaşı’na katıldı

jrr tolkein, yüzüklerin efendisi, roman, kitap, film

Herhangi bir savaşa katılmak bir insan için yaşanabilecek en kötü deneyimler arasında yer alıyor. Birinci Dünya Savaşı’na katılan ve savaş esnasında hastalanıp hastaneye kaldırılan JRR Tolkien, bu süreç içerisinde savaşı ve savaşın kendisinde bıraktığı izleri düşünmeye başladı. Film eleştirmenlerine göre Yüzüklerin Efendisi’nde yer alan karakterler bu süreç içerisinde Tolkien tarafından oluşturulmaya başlandı.

Dil oluşturmak onun için bir eğlenceydi

jrr tolkein, yüzüklerin efendisi, roman, kitap, film

JRR Tolkien geniş kesimler tarafından usta bir dilbilimci olarak kabul ediliyor. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’te kullanılan Quenya ve Sindarin Elfçesi gibi pek çok dili JRR Tolkien bizzat üretti. Yarattığı kurgusal dillerde şiirler ve şarkılar yazarak dillerin kullanım alanını artırmayı da başarmıştır.

Çoğu eseri ölümünden sonra yayınlandı

jrr tolkein, yüzüklerin efendisi, roman, kitap, film

JRR Tolkien’in birçok eseri yaşadığı süreç içerisinde yayımlanmadı. JRR Tolkien’in karalamaları, notları ve el yazmaları yazarın ölümünden sonra oğlu Christopher Tolkien tarafından düzenlenerek yayımlandı. Silmarillon, Orta Dünya Tarihi, Bitmemiş Öyküler, Sigurd ve Gudrun Efsanesi, Hurin’in Çocukları, Gondolin’in Düşüşü ve Beren ve Luthien gibi birçok eser, yazarın ölümünden sonra yayınlanan eserler arasında yer alıyor.

İyi bir akademisyendi

jrr tolkein, yüzüklerin efendisi, roman, kitap, film

JRR Tolkien yazar olmasının yanı sıra aynı zamanda iyi de bir akademisyendi. Eski İskandinav ve Eski İngiliz edebiyatları üzerine uzmanlaşan JRR Tolkien, 1925 yılından 1959 yılına kadar Oxford Üniversitesi’nde çeşitli dersler verdi. Yılda 70 ila 136 arasında değişen ders sayısıyla iyi bir eğitimci olduğunu kanıtlayan JRR Tolkien aynı zamanda akademik hiyerarşinin en üst mertebesi olan profesörlük unvanına sahipti.

Yazarlık onun için bir hobiydi

jrr tolkein, yüzüklerin efendisi, roman, kitap, film

JRR Tolkien, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit gibi nice fantastik kurgu eserlerini bir hobi olarak kaleme alıyordu. Eski İngiliz ve Eski İskandinav mitolojisi üzerine akademik çalışmalar yapmak onun için daha önemliydi. Ayrıca JRR Tolkien’in derslerin dışında edebiyat ve akademik kulüpler kurmayı sevdiği de biliniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.