İnsan Vücuduna Dair İnanılmaz Bilgiler

Buradasınız

Sev 28 Kasım 2022

insan, vücut, beden

İnsan vücudu sahip olduğu mekanizma, altın oran ve işlevselliği ile bilim dünyasının gözdesi olmayı başarıyor. Her detayı hayranlık uyandıran insan vücudu, rutin olarak birçok fonksiyonu yerine getirerek bireylerin sağlıklı olmalarını ve iyi hissetmelerini sağlıyor. Okuduğunda şaşırmana neden olacak insan vücuduna dair inanılmaz bilgileri senin için araştırdık. 

5 yıldan fazla göz kırpıyoruz 

insan, vücut, beden, göz

Göz kırpma mekanizması gözlerin korunması, bakımı ve sağlığı için oldukça önemli bir fonksiyon olarak öne çıkıyor. Göz kırpmak gözlerin kayganlaşmasına ve dinlenmesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda göz kırpmak insan vücudunda yer alan bir koruma dürtüsü. Ortalama bir insan ömrünün 5 yıldan fazla bir süresini göz kırparak geçiriyor. Türkiye’de ortalama insan ömrünün 80 yıl olduğu düşünüldüğünde 5 yıl oldukça büyük bir zaman dilimini kapsıyor. 

Vücudumuz bir bakteri deposu

insan, vücut, beden, bakteri

Bilim dünyası bakterileri yararlı ve zararlı bakteriler olmak üzere ikiye ayırıyor. İnsan vücudu da bu noktada muazzam bir bakteri deposu. Bilim dünyası insan vücudundaki bakteri sayısının hücre sayısının yaklaşık olarak 10 katı olduğunu gözler önüne serdi. Yararlı bakterileri vücut mekanizması genel insan sağlığı için işlerken, zararlı bakterilerde ise bağışıklık sistemi devreye giriyor. 

Solak insanlar daha güçlü

insan, vücut, beden, el, yazı

İnsan vücudu hakkında bir diğer ilginç bilgi de solak insanları sağ elini kullanan insanlara oranla daha güçlü olduğudur. Solak insanların daha güçlü olmasının en büyük sebebi ise güçleri saat yönünün tersine uygulamalarıdır. Zıt yönde kuvvet uygulamak, direnç seviyesini büyük ölçüde artırıyor. Bu durum özellikle bilek gücü gerektiren işlerde solak insanların bir adım öne çıkmasını sağlıyor. 

Bir şempanze ile aynı miktarda tüy oranına sahibiz 

insan, vücut, beden, adam, sakal

Evrim teorisi bilim dünyasının yıllardır üzerinde tartıştığı bir konu. Evrim teorilerini savunan bilim insanlarını destekleyen önemli bir argüman bulunuyor. Ortalama bir yetişkin insan vücudunda bir şempanze ile aynı miktarda tüy bulunuyor. Yalnız bu tüyler arasında ciddi bir fark da bulunuyor. İnsan vücudunda yer alan tüyler bir şempanzenin tüylerine oranlar çok daha ince. Ayrıca insan vücudundaki tüyler mevcut işlevini kaybetmiş durumda. 

Yılda iki kilogram ölü hücre atıyoruz 

insan, vücut, beden, kadın, ölü hücre, peeling

İnsan vücudu sürekli olarak kendini yenileyen bir mekanizma olarak karşımıza çıkıyor. İnsan vücudu gün içerisinde birçok ölü hücrenin dışarıya atılmasını sağlıyor. İnsan vücudunun bir yıl içerisinde ortalama iki kilogram ölü hücreyi dışarıya attığı ve bu esnada eşit miktarlarda hücre yenilediği biliniyor. 

En hassas bölgemiz dudaklarımız 

insan, vücut, beden, kadın, dudak

İnsan vücudunun en önemli mekanizmalarından biri de sinir sistemi. Sinir sistemi bozuklukları birçok fiziksel ve zihinsel sağlık probleminin önünü açıyor. İnsan vücudunda his duygusunu uyandıran çok sayıda sinir ucu olduğu biliniyor. İnsan vücudundaki en az duyarlılığa sahip olan sinir uçları sırt bölgesinde yer alırken, en hassas sinir uçları ise parmaklarda ve dudaklarda yer alıyor. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.