İklim Değişikliğinin Hayatlarımıza Etkisi Nasıl Olacak?

Buradasınız

Sev 12 Eylül 2021

iklim, dünya, gelecek, değişiklik, iklim değişikliği, küresel ısınma

Yaşayabileceğimiz tek ve yegane evimiz dünyamız, bugüne kadar yaşadığı en büyük felaketle karşı karşıya. İnsanlar olarak hep birlikte sorumlusu olduğumuz ve dünyamıza artık geri döndürülemeyecek ölçüde zarar veren iklim değişikliği, artık kırmızı alarm vermeye başladı. Ortalama sıcaklıklar hiç olmadığı kadar yüksek, dünyanın her yerinden yangın, sel, erozyon, hortum haberleri geliyor, buzullar eriyor, canlı türlerinin nesilleri tükeniyor. Bundan 20-30 yıl öncesinde doğanın hediyesi olan birçok besin bugün yok. Yazın en sıcak zamanlarında günlerce sağanak yağmurlar yağarken, kuzey ve güney kutuplarında buzların çekilmesi devam ediyor. Artık gözle görülür şekilde günlük hayatlarımızda da etkilerini gördüğümüz bu değişim, gelecek günlerde kendisini çok daha farklı şekilde göstermeyi sürdürecek.

İklim neden değişiyor?

iklim, dünya, gelecek, değişiklik, iklim değişikliği, küresel ısınma, sanayi, atık

Tüm canlı hayata ve türlere ev sahipliği yapan, bugüne kadar da bir benzerini keşfedemediğimiz dünyamız, milyonlarca yıldır kendi ekosistemi üzerinde varlığını devam ettiriyor. Üzerinde yaşadığımız gezegenimiz, tıpkı bir sera mantığında yaşamı destekliyor ve üzerinde bulunan atmosfer ile sera gazları olarak tabir edilen karbondioksit, ozon, su buharı vb. gazların bir bölümünü geri yansıtıyor. Bu da canlı yaşamı için gerekli olan optimum ısı düzeyinin sağlanmasını sağlıyor.  

Eğer bu sera gazları olmasaydı, ortalama sıcaklık -18 derece olur ve tüm yaşam bir anda ortadan kalkardı. İşte tüm bu güzel denge ve yaşanabilir ortam, insanların etkisine maruz kaldığı günden itibaren yavaş yavaş bozulmaya ve dengesini kaybetmeye başladı çünkü sera gazlarının oranı, sanayileşmenin başladığı 1700’lü yıllardan bu yana giderek arttığı için dünyanın ortalama sıcaklığı da giderek yükseliyor. İşte iklim de bu noktada değişmeye başlıyor.

İklim değişikliğine yol açan etkenler neler?

iklim, dünya, gelecek, değişiklik, iklim değişikliği, küresel ısınma, kuraklık, deniz, su, toprak

İklim değişikliğine yol açan en büyük ve önemli etken insanın kendisi. Kendi yaşamından başka hiçbir şeyi önemsemeyen ve bu uğurda karşısına çıkan her şeyi, herkesi yok eden insanlar, fosil yakıtları kullanmaya başladıkları günden bu yana doğanın kalbine de hançeri sapladı. Bir yandan kömür, petrol gibi fosil yakıtları kullanarak bunların gazlarını doğaya saldılar, bir yandan ormanları keserek yok ettiler ve içinde bulundukları ortamı doğrudan bozdular. Bugün birçok farklı uluslararası kuruluşun üzerinde fikir birliğine vardığı konu, iklim değişikliğinin ana sebebinin fosil yakıtlardan ortaya çıkan karbondioksitin sera gazlarını artırması ve bununda ortalama sıcaklıkları yükseltmesi olduğu. 1800’lü yıllardan bu yana sıcaklık 1-2 derecenin üzerinde attı ve uzmanlar bunun 1,5 derecede sabit tutulmazsa geri dönülemeyecek sonuçlar olacağını söylüyorlar.

Neler yaşanıyor?

iklim, dünya, gelecek, değişiklik, iklim değişikliği, küresel ısınma, erime

İklim değişikliğinin etkileri artık o kadar sık ve büyük ölçülerde yaşanıyor ki bunları hepimiz günlük hayatlarımızda görür hale geldik. Sıcaklık yükselmesi denilince akla daha sıcak geçen yaz ayları ya da kuraklıklar akla geliyor. Ancak iklim değiştikçe yaşanan temel değişim ani, beklenmeyen ve aşırı hava olayları olarak yorumlanıyor. Seller, kasırgalar, hortumlar daha sık görülüyor. Buzullar düzenli olarak eriyor, hatta öyle ki büyük parçalar halinde kopuşlar oluyor. Buna bağlı olarak okyanus ve denizlerdeki su seviyeleri yükseliyor. Uzmanlar Venedik gibi kentlerin birkaç on yıl içerisinde bu sorunla ciddi şekilde karşılaşacağını öngörüyor.

Kuraklık ve susuzluğa bağlı olarak bitki ve hayvan ekosistemleri ciddi zararlar görüyor, nesiller ortadan kalkıyor, toplu ölümler yaşanıyor. Hemen her gün büyük çaplı yangınlar oluyor ve bazen bunlar haftalarca söndürülemiyor. Sıcak hava dalgaları sadece bitki ve hayvanları değil, insanları da öldürüyor.

Peki neler yaşayacağız?

iklim, dünya, gelecek, değişiklik, iklim değişikliği, küresel ısınma, kuraklık, su

İklim değişikliği dünyamızı ve canlı hayatın tümünü tehdit etmeyi sürdürüyor ve bugünden kalıcı ve ciddi adımlar atılmaması halinde geri döndürülemez sonuçlar doğuracağı konuşuluyor. Kısa süre önce Birleşmiş Milletler’e bağlı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin açıkladığı rapor bu gerçekliği gözler önüne tekrar serdi. Rapora göre, sera gazlarının atmosfere salımınının devam etmesi sonucu yaklaşık 15 yıl içinde önemli bir sıcaklık sınırı aşılabilir. Raporda ayrıca, bu yüzyıl sonunda deniz seviyelerinin 2 metreye kadar yükselebileceğine dikkat çekiliyor. Raporu yazan bilim insanları, 1970'den bu yana dünya yüzeyindeki sıcaklıkların son 2000 yılda diğer herhangi bir 50 yıllık periyottan daha hızlı arttığını söylüyorlar.

Rapordan farklı veriler;

  • Dünya yüzeyinde sıcaklık, 2011-2020 arasında 1850-1900 arasındakinden 1,09 °C daha yüksekti.
  • Son beş yıl, 1850'den bu yana kaydedilen en sıcak dönem oldu.
  • Son zamanlarda deniz seviyesindeki yükselme oranı, 1901-1971 ile karşılaştırıldığında neredeyse üç katına çıktı.
  • 1990'lardan bu yana buzulların küresel olarak erimesinin ve Arktik deniz buzundaki küçülmenin en önemli itici gücü, "büyük olasılıkla" (% 90) insan etkisi.
  • Sıcak hava dalgaları da dahil olmak üzere aşırı sıcakların 1950'lerden bu yana daha sık ve yoğun hale geldiği, soğuk olayların ise daha az sıklıkta ve daha az şiddetli hale geldiği "neredeyse kesin".

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 15 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.