Hızlı ve Etkili Okumanın Püf Noktaları

Buradasınız

Sev 22 Ekim 2022

hızlı, okuma, teknik, taktik

Hız kavramı günümüzde iş hayatında ve sosyal yaşamda önemli bir yer tutuyor. İş yaşamının yoğunluğu ve sosyal yaşamın temposuna ek olarak teknolojik gelişmeler ve sosyal medya gibi kavramlar da eklenince kitap okumak neredeyse imkânsız hale geliyor. Bu noktada hızlı ve etkili okuma becerisi ön plana çıkıyor. Hepimizin zaman ile yarıştığı bu dönemde hızlı ve etkili okuma becerileri kazanarak günde en az 2-3 saat verimli kitap okuyabilir ve zamana karşı öne geçebilirsin. Hızlı ve etkili okumanın püf noktalarını senin için araştırdık.

Dikkat egzersizleri yapmalısın

hızlı, okuma, teknik, taktik

Hızlı ve etkili okuma becerilerinin temeli odaklanma ve metne verilen dikkattir. Dolayısıyla sadece metinler üzerinden değil, imgeler üzerinden de görsel hafızanı güçlendirecek dikkat egzersizleri yapman gerekiyor. Dikkat egzersizlerini yaptıkça hızlı ve etkin okuma becerilerin ve metinler üzerindeki kontrolün artacaktır.

Görsel algını yükseltmelisin 

hızlı, okuma, teknik, taktik

Hızlı ve etkili okuma becerilerini kazanmanın ve uygulamanın bir diğer yolu da görsel algı kapasitesinin artırılması ile mümkün olacaktır. Bu noktada özellikle bulmacalar ve buna benzer oyunlar oynayarak bu konudaki yeteneklerini geliştirebilirsin. Uzmanlar karışık harfler arasında belirlenen kelimelerin bulunmasına yönelik egzersizlerin eksiksiz bir şekilde uygulanması gerektiğinin altını çiziyor.

Görüş alanını genişletmelisin 

hızlı, okuma, teknik, taktik

Okuyucunun bir metni okurken odaklandığı alan aktif görme alanı olarak adlandırılıyor. Dolayısıyla hızlı ve etkili okuma becerileri kazanmak için aktif görme alanını genişletmeye yönelik birtakım egzersizler yapmalısın. Örneğin okuyacağın sayfaya geldiğinde hızlı şekilde tüm yazıları ve görselleri gözden geçirebilir ve zihninde bir görüntü oluşturabilirsin. Yine yukarıdan aşağıya ve sağdan sola sayfayı gözden geçirmek de işe yarayabilir. Metni parça parça ele almaktan ziyade bir bütün olarak görmek okuyucuya her zaman büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Göz kasları egzersizleri yapmalısın 

hızlı, okuma, teknik, taktik

İş ve sosyal yaşamın temposu; televizyon, tablet ve mobil cihazlar ile çok fazla vakit geçirmemizi zorunlu kılıyor. Bu durum göz kaslarını tembelleştiriyor ve okuma hızını düşüyor. Dolayısıyla hızlı ve etkili okuma becerileri kazanmak için her gün düzenli olarak göz kaslarının tembelleşmesini önlemek için çeşitli egzersizler yapmalısın. Bunun için parmaklarında göz kapaklarını hareket ettirebilir, kaşlarını hafifçe yukarıya kaldırıp indirebilir, gözlerini kapatıp açma egzersizleri yapabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.