Hayvanları Korurken Dikkat Etmen Gereken 5 Şey

Buradasınız

Sev 04 Ekim 2021

hayvan, kedi, köpek, kuş, sağlık, yardım, adam, koruma

Evimizin içinde, sokakta ya da doğada birçok hayvan bizimle birlikte aynı ortamları paylaşarak yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Özellikle büyük şehirlerde evimizin dışına çıktığımız anda çevremizde çok sayıda kuş, kedi, köpek gibi hayvanlar görüyoruz. Hayvan dostlarımıza yardım etmek, onlara sevgi ve şefkat göstermek, beslemek ve korumak ise bizim en temel görevlerimiz arasında. Sen de bu minik dostlarımızı korumak için bir şeyler yapmaya ne dersin? 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde onları korurken dikkat etmen ve aklında tutman gerekenleri senin için sıraladık.

Onlara gerçekten bakabileceksen sahiplenmelisin

hayvan, sağlık, koruma, yardım, kedi

Birçoğumuz sokakta gördüğü kimsesiz hayvanlara yardım etmek için onları sahiplenme yoluna gideriz. Onları evimize alarak bakımını yapmak, beslemek, varsa hastalıklarını tedavi etmek için sahiplenmek isteriz. Ancak bunu yaparken dikkat etmen gereken şey bunu gerçekten yapıp yapmayacağına bakmaktır. Senin yaşadığın yer bu minik dostumuzu sahiplenmek için uygun mu? Ona ihtiyaç duyabileceği yaşam alanını sağlayacak mı? Sevgi ve şefkat göstererek evine aldığın bu minik dosta yardım ederken bilinçli olmalı ve neler yapacağını bilmelisin. Onu sokaktan kurtaracağım derken daha kötü ve istemediği bir ortama da sokabilirsin. Eğer heves edip onu sahiplenir ve kısa süre sonra bakamayıp aldığın yere bırakırsan ona daha büyük zararlar vermiş olursun.

Mama verirken dikkatli olmalısın

hayvan, sağlık, koruma, yardım, köpek, mama, besleme

Sokakta yaşayan hayvanları beslemek, su vermek ve yardımcı olmak çok güzel bir davranıştır. Bunun için çok sayıda kamu ve özel kurumun da teşvik edici kampanyaları bulunmaktadır. Ancak bunu yaparken çok dikkatli olmalısın çünkü sokakta da olsalar bu minik dostlarımız her şeyi yiyemezler. Satın alacağın mamaların da her hayvan için aynı olmadığını unutmamalısın. Çevrede yaşayan sokak hayvanlarına bakarak mama seçmelisin. Ayrıca baharatlı, salçalı ve yağlı yiyecekler sağlık sorunu yaşamalarına neden olabileceğinden ev yemeklerinin de doğrudan hayvan dostlarımıza verilmesi önerilmemektedir.

Doğru yerlere yönlendirmelisin

hayvan, sağlık, koruma, yardım, barınak, kadın

Başta barınaklar ve koruma alanları olmak üzere kimsesiz ve sahipsiz sokak hayvanlarını götürebileceğin birçok yer bulunuyor. Ancak yakınında olan ve bildiğin bu mekanların da hayvanlar için uygun olmayabileceğini unutmamalısın. Bu yerlerden bazılarının isteyerek bazılarının da istemeden kötü şartlara sahip olduğunu aklına tutmalısın. Bunun için minik dostumuzu bir yere yönlendirirken önceden mutlaka orası hakkında araştırma yapmalı ve bilgi sahibi olmalısın. İstemeden yanlış bir yere onu teslim etmemelisin.

Sokaktaki düzenlemelere de dikkat etmelisin

hayvan, sağlık, koruma, yardım, kedi, sokak, ev, kulübe

Kış aylarını yaklaştığı bu dönemde yakın çevrende, mahallende ve etrafındaki sokaklarda hayvanların beslenip kalabilecekleri küçük evler, kulübeler hazırlayabilirsin. Ancak bunu yaparken de yine çok dikkatli olmalı, onların zarar görebilecekleri mekanlardan uzak durmalı ve özellikle hazırladığın yerlerin güvenli olup olmadığını da kontrol etmelisin. İnşaat alanları, boş arsalar, tadilat yapılan noktalar vb. yerler minik dostlarımız için pek de güvenli olmayabilir.

Kurumlara yardım ederken dikkatli olmalısın

hayvan, sağlık, koruma, yardım, köpek, sevgi

Sokak hayvanlarının hayatını sürdürmesine yardımcı olan çok sayıda kurum var. Bunların bazıları belediyeler gibi kamu kurumlarının altında konumlanırken bazıları da özel kurumlar olabiliyor. Bu kurumlara maddi ya da manevi destek de bulunman çok yerinde bir davranış ancak tıpkı barınaklar gibi bu kurumların bazıları da topladıkları yardımları uygun yerlere yönlendirmiyor olabilir. Yaptığın yardımların hangi noktalara gittiğini takip etmeli, sormalı ve soruşturmalısın. Yoksa hedeflediğin noktanın çok uzağında bir yerlerde olabilirsin.  

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.