Hayvanlar Dünyasından Sizi Şaşırtacak Bilgiler

Buradasınız

Sev 16 Ekim 2020

Hayvanlar dünyası hakkında son yıllarda özellikle de internetin yaygınlaşmasıyla fikir sahibi olsak da her gün yeni ve şaşırtıcı bilgilerle karşılaşmamız mümkün. Fillerden kedilere, kaplumbağalardan rakunlara kadar uzanan hayvanlar dünyasından şaşırtıcı gerçekleri sizler için derledik.

Buzun imparatorları “penguenler”

Penguenler sanıldığının aksine her iki yarım kürede değil yalnızca Güney Yarım Küre'de bulunur. Yapılan araştırmalara göre, penguenlerin 60 milyon yıldır yeryüzünde olduğu düşünülmektedir. Küçük Mavi penguenler yaklaşık 30 santimetre uzunluğunda ve sadece bir ananas ağırlığındadır. Bazı penguen türlerinde erkek kuluçkaya yatarken dişi haftalar süren avlara çıkabilir. Penguen anne-babalar, yavruları büyüyüp avlanana kadar ona birlikte bakarlar.

Herkesin sevimli ve komik bulduğu “maymunlar”

Bazı maymun türleri hayvanlar alemindeki en gelişmiş zeka çeşidine sahiptir. Asya bölgesinde yaşayan insanlar, maymunları eğiterek yüksek dallardan meyve toplatırlar. İnsanlardan sonra alet kullanmayı başaran tek canlı türü ise şempanzelerdir. Hindistan'da daha çok rastlanan Makaklar, halk arasında hırsız maymunlar olarak adlandırılır. Afrika savanlarında yaşayan babunlar ise proteine ihtiyaç duyduklarında ceylan yavrusu ve kuşları avlarlar.

Ağır yürüyüşleriyle “kaplumbağalar

Sanıldığının aksine her kaplumbağa yüzemez. Uzun süre yaşayan bir hayvan türü olan kaplumbağalar aleminde, dişi kaplumbağalar erkek olmadan yumurtlayabilir. Ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen bir hayvan olan kaplumbağa, dünyada soyu henüz tükenmemiş en eski türlerden biridir.

Dünyadaki en büyük kara hayvanı “filler”

Filler dünyadaki en büyük kara hayvanlarıdır. Vücut ağırlıkları dolayısıyla sıçrayamazlar. Çünkü fillerin bacak kasları gövde ağırlıklarını yukarı çekebilecek kadar gelişmemiştir. Fillerin yer fıstığı sevdiği yönünde genel bir görüş vardır. Fakat bu doğru değildir. Filler vahşi doğada fıstık yemezler.

Sevimli dostlarımız “kediler”

Bir kedinin beyin yapısı insanınkine çok benzer. Duyguları üreten kısımları aynıdır. Kedilerin IQ seviyeleri köpeklere göre daha düşüktür ama karmaşık problemlerin çözümünde köpeklerden daha iyilerdir. Erkek aslanın ve dişi kaplanın çiftleşmesinden meydana gelen melez bir tür olan Liger, dünyanın en büyük kedi türüdür. Bu kedi türü 3-3.5 metre boya ulaşabilmektedir.

Kötü huylarıyla meşhur “rakunlar”

Sevimliliğine karşın bazı kötü huylarıyla tanınan rakunlar, yiyeceği eti önce suya batırır. Erkek rakun, aile problemlerini hiçbir sorumluluk kabul etmemek suretiyle çözer. Kış ortasındaki kısa bir flört devresinden sonra tekrar bekâr hayatına döner.

Kuşların yaşayan en yakın akrabaları “timsahlar”

Yaklaşık 84 milyon yıl önce ortaya çıkmış iri sürüngenler olan timsahlar, kuşların yaşayan en yakın akrabalarıdır. Uzaktan bakıldığında kertenkeleye benzerler. Suda yüzerken rahatça etraflarını gören, işiten ve solunum yapabilen timsahlar, avlarına saldırmadan önce yaklaşık 2 metrelik bir alana girmelerini beklerler.

Kuvvet ve itaatin sembolü “atlar”

At, insanlara hizmet eden hayvanların en kabiliyetli ve kıymetlilerinden biridir. Yorgunluğa bakmaksızın gayret ve kuvvetini itaat uğruna sarf eder. Karada yaşayan tüm hayvanlar arasında en büyük göze sahip hayvan attır. Şimdiye kadar kaydedilen en hızlı yarış atı saatte 88 kilometre hıza ulaşmıştır. Atların dörtnala ortalama hızları ise saatte 44 kilometredir.

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.