Göğümüzü Süsleyen Yıldızlar ve Takımyıldızlarını Nasıl Tanırsın?

Buradasınız

Sev 14 Nisan 2022

yıldız, gökyüzü, takımyıldız

Gökyüzümüz, gündüzlerin güneşin parlayan ışıkları altında sadece bulutları ağırlayıp masmavi olurken, geceleri ise milyonlarca, hatta milyarlarca yıldızın süslediği bir tablo gibi oluyor. İçinde bulunduğumuz Güneş Sistemi ve Samanyolu Galaksisinden uzayın derinliklerine doğru bakıldığında farklı düzende ve renklerde parlayan yıldızlar, kimileri takımyıldızları halinde bize eşsiz bir şölen sunuyor. Peki gece kafanı gökyüzüne kaldırıp baktığında bu ışıl ışıl derya arasından yıldızların hangileri olduğunu nasıl anlayabilirsin? Gökyüzünü İzleme Günü’nde göğümüzü süsleyen yıldızları ve takımyıldızlarını nasıl tanıyabileceğini bu yazımızda derledik.

Büyük Ayı Takımyıldızı

yıldız, gökyüzü, takımyıldız, büyük ayı

Kuzey Yarımkürede yaşadığımız için Büyük Ayı Takımyıldızı, geceleri gökyüzümüzü süsleyen en belirgin takımyıldızı arasındadır. Mevsimlere ve saate bağlı olarak yer değiştirse de gece göğe kafanı çevirdiğinde kocaman bir kepçe gibi hemen dikkatini çekecektir. Diğer takımyıldızları sayılmadığında toplamda 7 belirgin yıldızla hemen seçilebilir. Ağız kısmında bulunan ve Kutup Yıldızı’nın yerini gösteren iki ana yıldız Merak ve Dubhe’dir. Bunları da kepçenin ucunda hemen fark edebilirsin.

Kutup Yıldızı

yıldız, gökyüzü, takımyıldız, kutup yıldızı

Kutup Yıldızı, diğer adıyla Polaris, gökyüzümüzü süsleyen en parlak yıldızdır. Kuzey yönünü göstermesi nedeniyle binlerce yıldır gezginler ve denizciler tarafından da izlenen bu yıldızı gökte bulmak da çok kolaydır. Bu yıldızı bulmanın en kolay yollarından biri Büyük Ayı Takımyıldızını bulmaktır. Kepçe görüntüsü ile hemen dikkat çeken Büyük Ayı Takımyıldızındaki iki yıldızın arasındaki mesafeyi bir kabul etmekle işe başlayacağız. Kepçenin ağzındaki iki yıldızdan başlayarak 5 birim kadar yukarı sayarsan Kutup Yıldızı’nı da bulabilirsin. Polaris aynı zamanda bulunduğu yer bakımından Küçük Ayı Takımyıldızının içerisinde yer alır.

Küçük Ayı Takımyıldızı

yıldız, gökyüzü, takımyıldız, küçük yıldızı

Küçük Ayı Takımyıldızını gökyüzünde bulmak hem çok kolay hem de zordur çünkü hem şekil olarak Büyük Ayı Takımyıldızına oldukça benzer hem de ona çok yakındır. Gece gökyüzünde büyük kepçeyi gördükten sonra bu kepçenin ucunu oluşturan iki yıldızdan düz bir çizgi çektiğini hayal et. Aynı Kutup Yıldızı’nda olduğu gibi 4-5 birim yol gittikten sonra küçük ve birbirine yakın yıldızlardan oluşan bir kepçe daha göreceksin. İşte bu Küçük Ayı Takımyıldızıdır.

Yay Takımyıldızı

yıldız, gökyüzü, takımyıldız, yay takımyıldızı

Yay Takımyıldızı da geceleri gökyüzünde seçebileceğin bir diğer yıldız grubudur. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında daha belirgin şekilde gökyüzünü süsler. Kendine özgü bir şekle sahiptir. Akrep Takımyıldızının hemen yanında, çaydanlık şekliyle hemen dikkat çeker. Öncelikle Akrep Takımyıldızını bulman gerekecek. Bunun için parlak ve bulutsuz bir yaz akşamında Samanyolu’nu bulup onun ortasındaki en parlak birkaç yıldızı bulman gerekir. Bu Akrep Takımyıldızıdır. Yaz aylarında daha belirgin şekilde görünebilir. Yay Takımyıldızının da görülebilmesi için havanın da açık ve ışık kirliliğinin az olması önemlidir.

Aslan Takımyıldızı

yıldız, gökyüzü, takımyıldız, aslan takımyıldızı

Zodyak takımyıldızları içerisinde yer alan Aslan Takımyıldızı, solunda Büyük Ayı Takımyıldızının kepçe şeklinin ucundaki Başak, sağında ise ters ve kocaman bir Y harfini andıran Yengeç Takımyıldızlarının arasında bulunur. Birkaç ana yıldızdan oluşur ve geceleri, açık bir gökyüzünde aslan şekline benzer formda yer alır. Kuzey Yarımküre’den bakıldığında en iyi Mart-Nisan aylarında görülür. Aslan’ın kafa bölümünde soru işaretini andıran bir bölümle fark edilebilir.

Avcı Takımyıldızı

yıldız, gökyüzü, takımyıldız, avcı takımyıldızı

Avcı Takımyıldızı, bilinen diğer adıyla Orion; Betelgeuse ve Rigel yıldızlarını da içeren bir sistemdir. Çok büyük ve parlak olan bu iki yıldızın, göğümüzü süsleyen en parlak yıldız olan Kutup Yıldızı’na yakın parlaklıktaki ışıkları nedeniyle hemen fark edilebilir ve şekil olarak da ok atan bir avcıya benzetilmiştir. Betelgeuse ve Rigel, Güneş’ten kat be kat daha büyük oldukları için parlaklıkları ile de dikkat çekerler. Ufkun güneydoğu ve batı kısmında daha net ve belirgin şekilde görülebilir. Genelde kış ayları boyunca daha rahat görülür.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.