Filmlerini Mutlaka Takip Etmeniz Gereken 5 Yönetmen

Buradasınız

Sev 28 Mayıs 2020

Francis Ford Coppola, Martin Scorsese, Stanley Kubrick, Steven Spielberg, Quentin Tarantino, Akira Kurosawa, Ridley Scott, James Cameron, Tim Burton ve daha sayabileceğimiz nice yönetmen ve harika filmleri. Yapımları eskimeyen bu yönetmenler dışında son zamanlarda özgün hikaye anlatışlarıyla dikkat çeken ve sinemaseverlerin yeni filmlerini merakla beklediği yönetmenler de ilgi görüyor. Filmleri merakla beklenen ve mutlaka takip etmeniz gereken 5 yönetmene birlikte bakalım.

Wes Anderson

Kendi tarzıyla ve özgün hikaye anlatışıyla Hollywood’un yıldız yönetmenlerinden biri olmayı başaran Wes Anderson, filmlerindeki kuş bakışı sahneleri, pastel tonların ağırlıklı olduğu renk kullanımı ve aynı ünlü isimlerle çalışması ile dikkat çekiyor. Gwyneth Paltrow, Owen Wilson, Bill Murray, Jason Schwartzman, Tilda Swinton bu ünlü isimlerden yalnızca birkaçı. Köpek Adası (Isle of Dogs), Yükselen Ay Krallığı (Moonrise Kingdom), Yaman Tilki (Fantastic Mr. Fox), Tenenbaum Ailesi (The Royal Tenenbaums) usta yönetmenin mutlaka izlenmesi gereken filmleri arasında yer alıyor.

Bong Joon Ho

Sıradaki yönetmen ise Uzak Doğu’dan. 2020 Oscar Ödül Töreni’nde Parazit (Parasite) adlı filmiyle en iyi yönetmen altın heykelciğine ulaşan Güney Koreli yönetmen Bong Joon Ho, filmlerindeki sosyal temaları ve kara mizahı ile dikkat çekiyor. Sinemaseverlere hatırlatmamız gerekirse, Parazit, ilk kez İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film ödülüyle Oscar tarihine geçmişti. Bir ilke imza atan Bong Joon Ho’nun izleyebileceğiniz diğer filmlerinden bazıları; Yaratık (The Host), Kar Küreyici (Snowpiercer), Cinayet Günlüğü (Memories of Murder) ve Ana (Mother).

Rian Johnson

1973 doğumlu Rian Johnson, yönetmenliğinin yanı sıra yazar ve müzisyen kimliğiyle de tanınıyor. 2005 Sundance Film Festivali’nde ilk yapıtı olan Asi Gençlik (Brick) filmi ile Orijinal Bakış kategorisinde Jüri Özel Ödülü’nü aldı. Joseph Gordon-Levitt ve Bruce Willis’in baş rollerini paylaştığı Tetikçiler (Looper) adlı filmi ile dikkatleri üzerine çeken Johnson, son olarak 2019 yapımı polisiye-komedi filmi Bıçaklar Çekildi’yi (Knives Out) yönetti.

Damien Chazelle

1985 doğumlu yönetmen ve senarist Damien Chazelle, sayısız ödül kazandığı ilk iki büyük filmi Whiplash ve La La Land ile dikkatleri üzerine çekti. Listemizdeki en genç yönetmen olan Chazelle’nin izleyebileceğiniz diğer filmleri arasında Cloverfield Yolu No: 10 ve Ay’da İlk İnsan (First Man) bulunuyor.

Neill Blomkamp

1979’da Güney Afrika’da dünyaya gelen Neill Blomkamp, ​​doğal ve foto-gerçekçi bilgisayar tarafından üretilen efektleri harmanlayan belgesel tarzı ve elde taşınan kamera tekniği çekimlerinin yanı sıra filmlerindeki yabancı düşmanlığı ve sosyal ayrışma temalarıyla dikkat çekiyor. Ünlü yönetmenin mutlaka izlenmesi gereken filmleri arasında Yasak Bölge 9 (District 9), Elysium: Yeni Cennet ve Chappie bulunuyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.