Evrenin Karanlık Yüzü: Karanlık Enerji Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Buradasınız

Sev 23 Ekim 2020

1998 yılında bilim insanları önemli bir buluş ortaya koydu. Evren sanılandan çok ama çok daha hızlı büyüyordu. Evrenin genişlemesinin nedeni tam olarak bilinmiyordu ancak astrofizikçiler evrenin sürekli olarak genişlemesindeki ana faktörün "karanlık enerji" olduğunu düşünüyordu.

Evreni büyüttüğüne inanılan güç

Evrenin yaklaşık 13.8 milyar yıl önce aşırı yoğun ve sıcak bir noktadan meydana geldiğini savunan Büyük Patlama (Big Bang) teorisi ilk ortaya çıktığında evrenin genişlemesinin bir süre sonra yavaşlayacağını ve yer çekiminin etkisiyle evrenin tekrardan küçüleceğini öngörüyordu. Fakat astronomlar 1998'de şok edici bir buluş yaptı. Evren yalnızca genişlemiyordu, aynı zamanda genişleme hızı da her geçen yıl artıyordu.

Fiziksel kozmoloji ve astronomide karanlık enerji, evreni büyük ölçeklerde etkileyen bilinmeyen bir enerji biçimi ya da diğer bir tanımlamayla karanlık enerji, evreni büyüttüğüne inanılan güce verilen isim.

Evrenin genişleme hızını artıran itici kuvvet

Karanlık enerjinin varlığına dair en önemli veri, evrenin genişleme hızındaki artıştır. Kütle çekim kuvvetinin maddeyi birbirine doğru çekmesinin pozitif bir basınca neden olduğu düşünülürse, evrenin genişlemesi ile artan karanlık enerji miktarının negatif bir basınca sebep olması gerekir. Yani karanlık enerjinin varlığı, evrenin genişleme hızının artmasına neden olan itici bir kuvvetin kaynağıdır.

Evrenin %70'ini oluşturduğu düşünülüyor

Gökbilimciler artık evrende göründüğünden çok daha fazlasının olduğunu biliyorlar. Karanlık enerjinin evrenin toplam kütle-enerji yoğunluğunun %70'ini oluşturduğu düşünülüyor. Evrendeki karanlık madde oranı ise yaklaşık %27 iken, geri kalan dünyamız da dahil, tüm araç gereçlerle gözlemleyebildiğimiz her şey ise evrenin %5'inden daha azını oluşturuyor.

“Hiçbir şey” bilmiyoruz

Günümüzdeki mevcut teknoloji karanlık enerjiyi görmemize ya da hissetmemize el vermemektedir. Astrofizikçilerin yanıtıyla ifade etmemiz gerekirse, "hiçbir şey" bilmiyoruz. Yine evrenin çok büyük bir kısmını oluşturan karanlık maddenin şu ana kadar keşfedilmeyen bir atom altı parçacıktan oluştuğu düşünülüyor. Ancak karanlık enerjiye dair net hiçbir fikir ve bilgi bulunmuyor.

Kabus senaryosu: Big Rip

Kozmologların, karanlık enerjinin evrenin genişlemesini sonsuza kadar hızlandırmaya devam edip etmeyeceğine dair hiçbir fikri yok. Karanlık enerjinin evreni bir arada tutan güçlerin üstesinden geleceği ve kozmostaki tüm maddeyi tam anlamıyla parçalayacağını savunan senaryolar mevcut. Karanlık enerjinin yaratacağı bu durum Big Rip olarak bilinen bir kabus senaryosu olarak adlandırılıyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.