Dünyanın En Ünlü Kedileri

Buradasınız

Sev 16 Şubat 2023

ünlü, kedi, sinema, çizgi film

Kimi eğlenceli ve hatta oldukça yaramaz. Kimi miskin ve günü sadece yatarak geçirmek istiyor. Kimi hem zeki hem de hiçbir şeyden korkmayacak kadar cesur. Kimi ise doğasından gelen tüm özellikleri taşıyor. Bu kediler dünyaca tanınıyorlar ve en az bir Hollywood yıldızı kadar da ilgi görüyorlar. Bugün Dünya Kediler Günü. Biz de sinema ve çizgi dünyasında büyük üne kavuşan ve yıldız olan kedilerden birkaçını tekrar hatırlayalım istedik.

Garfield

ünlü, kedi, sinema, çizgi film, garfield

Tartışmasız sinema dünyasının en çok sevilen ve tanınan kedilerden biri olan Garfield, miskinliği, günün büyük bölümünde yatması, tembelliği ve yemeye olan düşkünlüğü ile tanıyoruz. Bir İtalyan restoranında dünyaya gelen Garfield, lazanya aşığı olmasının yanında hiçbir şey yapmak istememesi ve yaramazlığı ile de ün salmış durumda. Önce çizgi dünyasında, ardından da sinemada ünlenen bu miskin kedi, kediler dünyasının da yıldızı konumunda.

Felix The Cat

ünlü, kedi, sinema, çizgi film, felix

Çizgi dünyasına belki de ilk giren kedilerden biri olan ve siyah-beyaz zamanlardan bu yana hayatımızda olan Felix de en az Garfield kadar tanınan ve ünlü kedilerimizden. Oldukça iyi kalpli ve yardımsever bir kedi olan Felix, sessiz sinema dünyasının da yıldızları arasında sayılıyor. İlk kez 1929 yılında seslendirilen Felix, o günden bu yana farklı maceraları ile özellikle çocukların hayal dünyasına hitap etmeye devam ediyor.

Tom

ünlü, kedi, sinema, çizgi film, tom

Kedi denilince hemen herkesin aklına ilk gelenler listesinde üst sıraları zorlayan bir diğer kedi de Tom. Haylaz fare Jerry ile girdiği sonu gelmeyen koşturmacanın içerisinde başına gelmeyen kalmayan Tom dünyanın en ünlü çizgi karakterleri arasında yer alıyor. Daha sonra sinema dünyasında da karşımıza çıkan Tom, hayatını Jerry’nin peşinde geçirmeye ve bizim hayatlarımızdan yer almaya devam ediyor.

Bay Bigglesworth

ünlü, kedi, sinema, çizgi film, bigglesworth

Kedi denilince sadece çizgi dünyasından gelen dostlarımızı hatırlamamak gerekiyor tabii. Sinemanın büyülü dünyası içerisinde yer alan ve aldıkları rollerle ünlenen çok sayıda kedi mevcut. Bunlardan biri de Austen Powers serisi ile ünlenen Bigglesworth. Serinin kötü ündeki Douglas Powers’ın sürekli elinde tuttuğu Bigglesworth, genelde çok fazla rol üstlenmese de zaman zaman yaptığı huysuzluklar ve yaramazlıklar ile ününü artırdı ve sinema dünyasında kendisine bir yer elde etti.

Çizmeli Kedi

ünlü, kedi, sinema, çizgi film, çizmeli kedi

Sırada ne çizgi ne de sinema dünyasından gelen bir kedi dostumuz var, Çizmeli Kedi. İlk olarak Giovanni Francesco Straparola’nın hikayelerinde yer alan ve Avrupa kaynaklı masallarda karşımıza çıkan Çizmeli Kedi, sayısız öykü, masal, kitap ve romanın ardından sinema dünyasına merhaba demiştir. Oldukça cesur ve zeki olan Çizmeli Kedi, dostlarına her an yardıma hazırdır ve her macerada kimi zaman başrolde, kimi zamanda en yakınlarda bir yerlerde olarak kendisini sevdirmiştir.

Figaro

ünlü, kedi, sinema, çizgi film, figaro

Yine masal ve kitap dünyasından çıkarak hayatlarımıza giren ve kendisini sevdiren bir diğer kedimiz de Figaro’dur. İtalyan yazar Carlo Collodi’nin kaleme aldığı Pinokyo’nun en yakın dostu olan Figaro, bir kediden beklendiği üzere yaramaz ve haylazlığı ile öne çıkar. Pinokyo hikayelerinin baş kahramanlarında biri olan Figaro, dünyanın en bilindik ve tanıdık simaları arasındadır.

Hello Kity

ünlü, kedi, sinema, çizgi film, hello kity

Japon tasarımcı Yuko Shimizu tarafından yaratılan ve günümüzde Yuko Yamaguchi tarafından tasarlanan bir kurgu karakter olan Hello Kity de kedi dünyasının en ünlüleri arasında yerini alıyor. Özellikle çocukların çok sevdiği ve peluş oyuncaklarından kalemlerine, boyama defterlerinden farklı oyuncaklarına kadar çok sayıda yerde karşımıza çıkan Hello Kity, bir hayal kahramanı olmasına rağmen en çok yıldızı parlayan ve sevilen kedilerden de biri sayılıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.