Dünya Sanat Tarihine Damga Vurmuş Görme Engelli Sanatçılar

Buradasınız

Sev 07 Ocak 2023

görme, kör, engel, engelli, beyaz baston, sanatçı, sanat

Engelleri hayatlarının hiçbir döneminde onlara engel olmadı, olamadı. Gönül verdikleri hemen her işte en az diğer kişiler kadar başarılı oldular. Kiminin doğuştan, kiminin sonradan geçirdiği bir kaza ya da hastalık sebebiyle başlayan görme engeline rağmen yaptıkları ile tüm dünya isimlerini duyurdular. Dünya sanat tarihine geçen eserler ve performansları ile görme engelli tüm sanatçıları büyük saygıyla anıyoruz. Beyaz Baston Körler Haftası’nda bu büyük üstatlardan birkaç tanesini tekrar hatırlıyoruz.

Ray Charles

görme, kör, engel, engelli, beyaz baston, sanatçı, sanat, ray charles

Çok küçük yaşlarında, 3-4 yaşındayken piyano ile tanışan ve aldığı derslerde farkını o zamanlarda bile hissettiren Ray Charles, yaşadığı göz hastalığı nedeniyle 5 yaşından itibaren yavaş yavaş görme yetisini kaybetmeye başladı. Glokom hastalığına yakalanan Charles’ın 5 yaşında başlayan hastalığı 7 yaşına kadar gözlerini tamamen kapattı. Ancak müzik aşkı ona hayat verdi ve piyanoda giderek ustalaşmaya başladı. Müziği kendisi için yeme-içme gibi bir ihtiyaç olarak tanımlayan Charles, bugün dünyanın en önemli piyanistlerinden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle Blues müziğinde deha seviyesinde kabul edilen sanatçı, tüm dünyada görme engelli denilince akla gelen ilk sanatçılar arasında yer alıyor.

Stevie Wonder

görme, kör, engel, engelli, beyaz baston, sanatçı, sanat, stevie wonder

Doğuştan gelen görme engeline rağmen sanatıyla ve ustalığı ile tüm dünyada ismini duyuran bir diğer sanatçı ise Stevie Wonder. Müzik alanında birçok farklı ödüle de sahip olan Wonder’ın görme engeli, prematüre olarak doğması ile başlıyor. Bu engeline rağmen müzik dalında büyük bir başarıya imza atan sanatçı, ilk profesyonel müzik kaydını 11 yaşında yapıyor. Bugün birçok müzikseverin yakından bildiği I Just Called to Say I Love You, Sir Duke, Signed, Sealed, Delivered (I’m Yours) kült kabul edilen birçok şarkıya imza atan Wonder, 25 Grammy Ödülü ve 74 Grammy Ödül adaylığı ile de kırılması zor bir rekora da sahip.

Aldous Huxley

görme, kör, engel, engelli, beyaz baston, sanatçı, sanat, aldous huxley

Bugün edebiyat tarihinin en önemli distopya yazarlarından biri olarak kabul edilen Aldous Huxley, küçük yaşlarında geçirdiği bir hastalık sebebiyle görme yeteneğinin büyük bölümünü kaybetti. Ancak bu onu yazma hevesinden ve tutkusundan uzaklaştıramadı. Bugün “Yeni Cesur Dünya” ve “Algı Kapıları” gibi kitaplarıyla dünyada tanınan yazar, hikâyeler, şiir, gezi yazıları, film hikâyeleri ve senaryoları ile biliniyor. Edebiyat dünyasına adını altın harflerle yazdıran yazar, engelini hiçe sayarak istendiği zaman neler yapılabileceğinin de en önemli kanıtlarından birini sunuyor.

Andrea Bocelli

görme, kör, engel, engelli, beyaz baston, sanatçı, sanat, andrea bocelli

Sırada müzik dünyasına yön veren isimlerden biri olarak kabul edilen Andrea Bocelli bulunuyor. 12 yaşındayken futbol oynadığı sırada talihsiz bir kaza geçiren ve her iki gözünü de kaybeden Bocelli, hayatında engel tanımayan isimlerden biri. Hukuk Fakültesi mezunu da olan Bocelli, ses sanatına gönül vermiş ve bu alanda büyük kariyer imza atmış bir isim. Bugün dünyanın en iyi tenörlerinden biri olarak kabul edilen ve dünyanın hemen her coğrafyasında konserler veriyor. İtalyan müzik sanatına da büyük katkıları bulunan Andrea Bocelli, görme engeline rağmen sınır tanımayan bir sanatçı.

Aşık Veysel

görme, kör, engel, engelli, beyaz baston, sanatçı, sanat, aşık veysel

Anadolu müziği denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan ve 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı nedeniyle görme engelini kaybetmesine rağmen sazıyla ve şiiriyle sanata damgasını vuran Aşık Veysel de bu alanda sayılabilecek isimler arasında. Türkiye topraklarında yetişmiş en büyük ozanlardan ve şairlerden biri olarak kabul edilen Veysel, gönül dünyamıza hitap eden çok sayıda eserin de sahibi. Sazıyla ve sözüyle geleneksel Anadolu müziğinin bugünlere taşınmasında ve dünyaca tanınmasında büyük rol oynayan sanatçı, edebiyat ve müzik alanındaki unutulmaz isimler arasında.

Art Tatum

görme, kör, engel, engelli, beyaz baston, sanatçı, sanat, art tatum

Caz dünyasının unutulmaz müzisyenleri ve piyanistlerinden biri olan Art Tatum da büyük ölçüde görme engeli ile yaşamak zorunda olan ünlü isimlerden biriydi. Yaşadığı dönemde dünyanın en iyi piyanistlerinden biri olarak kabul edilen Tatum, birçok kişi tasarından da dünyanın sekizinci harikası olarak ifade ediliyordu. Yaşadığı katarakt hastalığı nedeniyle her iki gözünde de büyük bir oranda görme yeteneğini kaybeden Tatum, çocuk yaşlarında yaşamaya başladığı piyano tutkusunu, dünyanın en iyi caz müzisyenlerinden biri olarak taçlandırdı. Olağanüstü bir kulağa sahip olan Tatum, müzik otoriteleri tarafından da bir dahi olarak kabul ediliyor.

Cemil Meriç

görme, kör, engel, engelli, beyaz baston, sanatçı, sanat, cemil meriç

Dünyaca ünlü Türk yazar, düşünür, çevirmen ve sosyolog Cemil Meriç, eserleri ile büyük üne kavuşmuş isimlerden biri. Yazdığı kitapları ve makaleleri ile çok büyük bir takipçi kitlesine sahip olan Meriç, 1954 yılında bir kaza sonucu gözlerinde büyük hasar yaşıyor. Ardından da önce Türkiye’de, ardından da Marsilya ve Paris’te bir dizi göz ameliyatı olmasına rağmen gözlerini kaybetmekten kurtulamıyor. Bir süre bu olayın şokuyla yazım dünyasından uzak kalan sanatçı, içindeki azim ve çevresindekilerinin yardımıyla yeniden yazmaya başladı. Bugün birçok eseri ile dünyaca tanınıyor.

Hrant Kenkulian

görme, kör, engel, engelli, beyaz baston, sanatçı, sanat, hrant kenkulian

Görme engelli sanatçılar arasında uduyla bir döneme damgasını vurmuş Hrant Kenkulian’ı da saymadan olmaz. Ermeni kökenli olan ve Adapazarı’nda dünyaya gelen Kenkulian, Türk sanat müziği alanında dünyaca tanınan ustalar arasında. Uduyla ve sesiyle tanınan sanatçı, Amerika’da Udi Hrant ve Hrant Emre olarak da tanınıyor. Sadece seslendirme yapmayan sanatçının çok sayıda Türk Sanat Müziği bestesi de bulunuyor.

Jose Feliciano

görme, kör, engel, engelli, beyaz baston, sanatçı, sanat, jose feliciano

Porto Rikolu dünyaca ünlü şarkıcı ve gitarist Jose Feliciano da doğuştan görme engelli olarak dünyaya gelen sanatçılar arasında. Küçük yaşlarında ailesini geçindirmek için müziğe adım atan Feliciano, 1950’li yıllarda büyük yankı uyandıran “Rain”, “The Gypsy”, “California Dreaming” gibi şarkıların da bestecisidir. Doğuştan gözündeki glokom nedeniyle görme engelli olarak dünyaya gelmesine rağmen bunu engel olarak kabul etmeyen ve hayatını müziğe adayan Feliciano sayısız ödülün de sahibi.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.