Diksiyonunu Düzeltmenin Yolları

Buradasınız

Sev 10 Şubat 2023

diksiyon, konuşma, ağız, sözcük, ses, sunum

Doğru diksiyon, başta iş dünyasında olmak üzere hayatın hemen her alanında oldukça önemli bir kavram olarak öne çıkar. Net ve etkili bir şekilde iletişim kurmak ve karşıdaki kişide etki bırakıp onu ikna etmek için iyi bir diksiyona sahip olmak şarttır. Doğru bir diksiyona sahip olduğunda, anlatmak istediğin konu hakkında en uygun kelimeleri ve kelime kombinasyonlarını seçebilir ve bunları çevrendekilerin anlayabileceği şekilde söyleyebilirsin. Bu da, başta yanlış anlamaları veya kafa karışıklığını önlemekle birlikte daha iyi iletişim kurmana ve etkileşim yaratmana yardımcı olacaktır. İyi bir diksiyona sahip olmak için yapman gerekenleri bu yazımızda bulabilirsin.

Sözlük kullanarak işe başlayabilirsin

diksiyon, konuşma, ağız, sözcük, ses, sunum

Konuşma ve hitabet sırasında iyi bir diksiyona sahip olmak ve bu şekilde konuşmak için yapabileceğin ilk şeylerden biri bir sözlük kullanmaktır. Bu sayede yeni bir iş ya da ortama girdiğinde bilmen gereken konular hakkında daha etkili kelimeleri bulabilir, eş anlamlı sözcükleri seçebilir ve kelimelerin nasıl doğru okunduğuna ulaşabilirsin. Sözlük kullanmaya başladığında bir yandan diksiyonunu düzeltirken bir yandan da genelde insanların sıkça kullandığı ve bir süre sonra sıkıcı hale de gelen bir dil kullanmaktan uzaklaşabilirsin. Aynı zamanda farklı ve doğru kelimeleri yerinde kullanmak, anlatmak istediğin konu hakkında da senin daha bilgili olduğun izlenimi yaratacaktır.

Somut ve belirgin kelimeleri tercih etmelisin

diksiyon, konuşma, ağız, sözcük, ses, sunum

Fikirlerini ve deneyimlerini karşındakine aktarmak, bunu yaparken en doğru süreci izlemek ve diksiyonunu da düzeltmek için mutlaka daha somut ve spesifik kelimeler seçmelisin. Soyut bir dilden, karmaşık ifadelerden ve anlaşılması zor cümlelerden uzak durmalısın. Bu hem konuşurken zorlanmana hem de beyninin gereksiz bir düşünce sarmalı içine girmesine neden olacaktır. Daha anlaşılır olmak iletişimin ilk kuralıdır ve daha somut ifadeleri tercih etmek diksiyon konusunda da elini kuvvetlendirecektir. Yine aynı şekilde diksiyonunu geliştirecek bir diğer faktör de konuştuğun kişilere yabancı gelecek, jargonlardan ve teknik bir dilden uzak durmaktır. Bunun yerine daha anlaşılan ve genel olarak herkesin anlayabileceği kelimeler seçebilirsin.

Nerede konuşacağına göre bir dil seçmek işe yarayabilir

diksiyon, konuşma, ağız, sözcük, ses, sunum

Diksiyon konusunda dikkat etmen gereken bir diğer özellik de konuşacağın yere ve zamana göre hareket etmektir. Resmi bir ortamda ya da sunum yaparken daha resmi bir dil kullanırken günlük konuşmalarında daha rahat ve akıcı bir dili tercih edebilirsin. Burada yapacağın tercihler diksiyonunu da geliştirecek ve zaman içerisinde seni daha iyi konuşur hale getirecektir. Konuştuğun yere göre hareket etmek, senin daha rahat olmana ve önceden hazırlanmana da neden olacağı için çok daha iyi bir konuşma yaparak diksiyon konusunda da zorlanmadan konuşabilirsin.

Bu noktada önceden hazırlık yapmanın da önemine değinmek gerekiyor. Evde ya da iş yerinde konuşma egzersizleri yapmak, zorlandığın kelimeleri tekrar etmek, nefesini daha rahat ayarlayabilmek için denemeler yapmak ve kendi hatalarını ayna karşısında kendin görmek çok işe yarayacaktır. Kelimeleri yüksek sesle söylemeye ve konuşurken aynı anda duymaya da özen göstermelisin. Bu şekilde yanlış olduğunu düşündüğün noktalara odaklanabilir ve kendi ritmini ayarlayabilirsin. 

Diksiyonunu geliştirmek için profesyonel destek alabilirsin

diksiyon, konuşma, ağız, sözcük, ses, sunum

Diksiyonunu geliştirmenize yardımcı olması için bir arkadaşından ya da meslektaşından geri bildirim almayı veya bu alanda uzman olan biriyle çalışmayı da deneyebilirsin. İşin profesyonelleri neyi, nasıl, ne zaman, ne hızda ve hangi ifade ile söylemen gerektiği konusunda sana bilgiler sunacak ve yönlendirme yapacaklardır. Aynı şekilde bu kişiler nefes, duruş, ifade gibi alanlarda da uzman olduklarından diksiyonunu düzeltme yolunda sana oldukça fazla yardımcı sunabilirler.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.