Daha Önce Adını Duymadığın İlginç Müzik Aletleri

Buradasınız

Sev 14 Aralık 2021

müzik, enstrüman, alet, ilginç ,yeni, az bilinen

Yüzyıllardır duyduğumuz bir söz vardır; “müzik ruhun gıdasıdır”. Farklı kültürlerin birleştirdiği ve herkesin sözlerini bilmeden, gözlerini kapatıp dinlediği müziklerin eşsiz ve biricik notalarını bizlerin ruhuyla buluşturan sanatçıların çaldıkları ve daha önce hiç rastlamadığın müzik aletlerini senin için derledik!

Yedi Telli Dranyen

müzik, enstrüman, alet, ilginç ,yeni, az bilinen , dranyen

Dranyen, Himalaya kültürünü ruhumuzda hissedeceğimiz geleneksel Himalaya ududur. Yedi telli ve gitarı anımsatan tarzıyla büyüleyici bir sesi vardır. Dramyin olarak da adlandırılan bu enstrümana Tibet, Sikkim, Batı Bengal gibi kültürlerin müziklerinde sıkça rastlanır.

Üç Telli Biwa

müzik, enstrüman, alet, ilginç ,yeni, az bilinen, biwa

Uzakdoğu müzikleri, meditasyonda oldukça kullandığımız notalardır. Japonya’nın geleneksel müzik aletlerinden Biwa ise Japon kültürünün tam merkezinde bulunuyor. Filmlerinde, dizi ve belgesellerinde aşina olduğumuz bu notaların yaratıcısı Biwa’yı Japon geleneksel müziklerinde de oldukça fazla görüyoruz.

Glass Armonica

Glass Armonica 18. yüzyılda icat edilen müziğin armonisi ismiyle tanınan cam kaselerle tasarlanmış bir müzik aleti. Popüler olduğu dönemde çalanları ve dinleyenleri sakinleştirdiği tespit edilmiştir.  Daha sonra fazla dinlendiğinde insanları delirttiği, depresyona sürüklediği ve hastanelik ettiği öne sürülen müzik aleti 18. yüzyılda yasaklanmıştır.

Elektronik müziğin gizli kahramanı AlphaSphere

müzik, enstrüman, alet, ilginç ,yeni, az bilinen, alphasphere

Son yıllarda elektronik müzik, büyük kitlelere hitap etmeye başladı. İngiltere’de DJ’lerin ve elektronik müzik aşıklarının dikkatini çeken AlphaSphere 2010 yılında İngiltere’de icat edildi. Elektronik müziğin bütün enstrümanlarının görevini üstlenen AlphaSphere aynı zamanda kültürel tonlarda da elektronik besteler de yapılabiliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.