Cumhuriyet Bayramı'nda Ziyaret Edebileceğiniz 4 Yer

Buradasınız

Sev 29 Ekim 2020

Türk tarihinin en şanlı dönemlerinden ve dönüm noktalarından biri olan Cumhuriyet’in ilanını bize getiren 29 Ekim’i, her yıl büyük bir coşku, heyecan, sevgi ve minnetle kutluyoruz. Tarihimizi, bizi en çok gururlandıran günlerinden biri olan Cumhuriyet Bayramı, çok farklı etkinliklerle kutlanıyor. Gelin hep birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı bizler için anlamlı kılan ve bu özel günü daha iyi anlamamızı sağlayacak mekanlardan birkaçını birlikte hatırlayalım.

İlk ve eski Meclis Binası

Cumhuriyet’in ilanına giden yol, çok zorlu, çetin ve olumsuzluklarla doluydu. Ancak başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun çevresinde toplanan ve yurdun farklı noktalarından gelen çok sayıda asker ve mebus, büyük zorluklarla açılan meclis binasında bir araya gelmişlerdi. Cumhuriyet’in de ilan edildiği ve bugün Ankara, Ulus Meydanı’nda bulunan ilk meclis binası, bu anlamlı günü hatırlamak ve tekrar yaşamak için en uygun mekanlardan biri. İlk yapıldığı günkü gibi korunan ve çeşitli restorasyonlardan sonra 1961 yılında Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak tekrar açılan binada, geçmişi tekrar hatırlayabilir ve o günlere gidebilirsiniz.

Sivas Kongre Binası, Atatürk ve Etnografya Müzesi

Cumhuriyet fitilinin ilk ateşlendiği yerlerden biri olan Sivas da bu önemli günde ziyaret edilebilecek yerlerden. Atatürk’ün Samsun’a çıkışından sonra Ankara öncesinde iki önemli durağından biri olan Sivas’ta bulunan Kongre Binası, Atatürk ve Etnografya Müzesi, 4-12 Eylül 1919 tarihleri arasında Sivas Kongresi’ne de ev sahipliği yapmıştır. Tarihi dokusu ile de sizi geçmişe götürecek binada dönemin önemli olaylarıyla ilgili belge ve bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bandırma Vapuru

Cumhuriyet’in ilanına giden yolda olduğu kadar tüm Kurtuluş Savaşı ve öncesini de kapsayacak şekilde bir dönemin simgesi sayılan Bandırma Vapuru da bir diğer görülmesi gereken yerlerden biri. Atatürk ve yanındaki önemli bir heyeti işgal günlerinin en zorlu zamanlarından birinde Samsun’a götüren gemi, bugün bir müze olarak hizmet veriyor. İskoçya’dan başlayan yolculuğunda önce Yunanistan’a ardından da Türkiye’ye gelen Bandırma, 19 Mayıs 1919 denilince aklan gelen ilk yer.

Anıtkabir

Atamız ve yol göstericimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi dinlenme yeri olmasının yanında içerisindeki müzelerde çok sayıda bilgi, fotoğraf, doküman, belge vb. görebileceğiniz ve Cumhuriyet dönemine yakından şahitlik edebileceğiniz Anıtkabir’i de Cumhuriyet Bayramı’nda gezilecek ve görülecek yerler listesine alabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.