COVID-19 ile Tekrar Gündeme Gelen Aşı Pasaportları Hakkında Bilinmeyenler

Buradasınız

Sev 05 Nisan 2021

covid, koronavirüs, aşı, cep telefonu

Pandeminin ilan edilmesiyle birçok yeniliği hayatına aldın. Virüs, sosyal izolasyon gibi yeni öğrendiğin kavramlara “aşı pasaportu” da dahil oldu. Yeni yeni hayatına giren ve çokça tartışılan aşı pasaportu nedir, ne işe yarar? Senin için araştırdık.

Aşı pasaportu nedir?

covid, koronavirüs, aşı, doz, şişe

Avrupa’da uzun süredir gündemde olan aşı pasaportu aslında senin Covid-19 aşısı olduğunu gösteren bir belge. Yakında yurt dışına seyahat ederken bir kendi kimliğini tanıtan bir de aşı olduğunu kanıtladığın iki pasaport taşıman gerekebilir.

Ne işe yarar?

covid, koronavirüs, aşı, maske

CoVID-19 aşısı olduğunu belgeyle kanıtlarsan ek haklara sahip olabilirsin ve bazı kısıtlamalar senin için geçerliliğini yitirebilir. Daha rahat seyahat edebilir, toplu alanlara daha rahat giriş yapabilirsin.

Aşı pasaportu kimlere verilir?

covid, koronavirüs, aşı, pasaport

Aşı olan, aşı olma durumu yoksa yakın bir tarihte CoVID testi negatif çıkan ve virüsü daha önce geçirip antikor üreten kimselere aşı pasaportu verilebilir. Ülkelerin toplu olarak kabul edip etmeyeceği belli olacak aşı pasaportlarında, Türkiye için Avrupa Birliği vizesinin ancak aşı pasaportuyla açılması da söz konusu olabilir.

Pasaport neye benzeyecek?

covid, koronavirüs, aşı, cep telefonu, pasaport

Söz konusu olan biyometrik pasaport aşıyı olduğunu dijital olarak kanıtlama imkânı sunuyor. Bu dijital uygulamanın ücretsiz olup olmayacağı da gündemdeki konulardan. Aynı zamanda aşı kartının da aşı pasaportu yerine geçebileceği de ihtimaller dahilinde yer alıyor. Aşı pasaportlarının 2021 yılının ilk 6 ayı içinde uygulamaya konulabilme ihtimali de var.

Aşı pasaportları güvenli mi?

covid, koronavirüs, aşı, harita, pasaport

Bilim insanları aşı pasaportlarına güvenli diyebilmek için aşıların %100 koruma sağladığının kanıtlanması gerektiğini düşünüyor. Bu nedenle, aşı sertifikasının aslında tam olarak güvenli olduğu söylenemez. Şu an kullanılan aşıların koruma düzeyinin aşı pasaportunu güvenli kılacak derecede yeterli olup olmadığı Avrupa’da hala tartışılıyor.

Risk var mı?

covid, koronavirüs, aşı, uçak, doz, şırınga

Aşı pasaportlarında en tedirgin edici olan, sağlık sırlarının gizliliğinin çiğnenmesi ve oluşabilecek sahte belgeler, sahte pasaportlar. Aynı zamanda AB üyesi ülkelerde var olan farklı şartlar nedeniyle ülkeler ve vatandaşlar, eşitsizlik gibi ciddi bir problemle de karşı karşıya kalabilir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.