Ana içeriğe atla

Genel Kültür

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Bitkiler Dünyasında Sizi Şaşırtacak Bilgiler
Bitkiler Dünyasında Sizi Şaşırtacak Bilgiler

iyihisset.com

17 Kas 2020

Çoğumuzun evinin bir köşesinde en az bir tane bitki bulunuyordur. Bitkiler, gerek onlarla uğraşmanın bizlere verdiği meditasyon etkisiyle ruhumuza sağladığı yarar olsun gerek bedenimize sağladıkları yarar olsun hayatımızın vazgeçilmez parçalarıdır. İnsanlık, hayatta kalmasını bütün oksijen ihtiyacımızı karşılayan bu bitkilere borçludur. Bitkiler dünyasına girdiğinizde büyülenmemeniz mümkün değildir. Binlerce çeşit bitki ve hepsinin birbirinden farklı özellikleri var. Sizler için bitkiler dünyasının en şaşırtıcı bilgilerini derledik.

Yıl boyunca çiçek açıyor

Cavendishia bitkisi yaban mersini ailesine ait bir süs bitkisidir. Meksika ve Güney Amerika’da yetişmektedir. Bu bitki oldukça ender görülür. 100’den fazla çeşidi olmasına rağmen nadir yetiştirilir. Üstelik meyvesi de yenebilmektedir. Cavendishia bütün bir yıl boyunca hiç solmadan çiçek açmaktadır.

Akıl sağlığını zorluyor

Diğer ismi Peyote olan bu Meskalin Kaktüsü, Meksika’nın yerli halkı tarafından asırlardır ayinlerde kullanılıyor. Bu kaktüsün meyvesini yiyenler halüsinasyon görmeye başlıyorlar. Yedikten 30 dakika sonra etkisini göstermeye başlayan bu bitki, yiyenlerin kendilerini bir çeşit hayvan sanmalarına ve öyle hareket etmelerine, saldırgan olmalarına ve daha birçok sıra dışı sonuca neden oluyor.

İstanbul dışında hiçbir yerde yetişmiyor

Asıl adı Crocus Olıvieri İstabulensis olan bu İstanbul Çiğdemi 1982 yılında İngiliz bir bilim insanı tarafından keşfedilmiş. Sultanbeyli ilçesinde bulunan Aydos Ormanları’nda yetişen bu bitki, ismini de yetiştiği İstanbul’dan alıyor. Bu çiçek İstanbul’dan başka hiçbir yerde yetiştirilemiyor. Üstelik her yıl oldukça az kök veriyor.

Güzelliğiyle zehirliyor

İlk baktığınız da bu büyüleyici güzelliğin neresi zehirli diyebilirsiniz ancak kendisi ölümcül olabilecek kadar zehirli. Güldefne ya da en bilinen adıyla Zakkum, kokusuyla ve görüntüsüyle bizleri mest ediyor. Zakkum her zaman yeşildir, neredeyse yılın hiçbir dönemi yapraksız olmaz. Sulu yerde yetişiyorsa boyu 5 metreyi bulabilir ancak Zakkum tümüyle zehirli bir bitkidir. Sizi hem nörolojik olarak hem de fiziksel olarak zehirleyebilen bu bitki, tedavi edilmediği takdirde ölüme bile neden olabilir.

En zor açan çiçek

Safran çiçeği ismini Safranbolu’dan almaktadır ve bir tek orada yetişmektedir. Dünyanın en zor açan çiçeği olarak bilinmektedir. Kendi ağırlığından onlarca kat fazla suyu sarı renge boyayabilmektedir. İlaç sektörünün vazgeçilmez bitkilerindendir.

Mutluluğu ve ölümü simgeliyor

Krizantemin bir felsefeye göre bulunduğu ortama mutluluk getirdiğine inanılır. Bu yüzden Japonlar her yıl 9 Eylül’de Krizantem festivali düzenlerken Malta’da ise ölümü simgelediğine, uğursuzluk getirdiğine inanılıyor ve cenaze törenlerinde Krizantem kullanılıyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Genel Kültür yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.