Bir Gezgin Olmak İçin Gereken 5 Özellik

Buradasınız

Sev 24 Ekim 2020

Teknoloji, ulaşım ve güvenlik gibi faktörlerin son 20 yıldaki gelişimi, dünyayı gezmek isteyen gezginlerin sayısının her yıl artmasına neden oldu. Pandemi süreci gezginler önünde bir engel olarak dursa da,hayatın yeniden normale dönmesi gezginlerin tekrar yollara çıkmasına neden olacak. Eğer siz de hayatın bir döneminde yola düşmek isteyen gezginlerden biri olmayı düşlüyorsanız, bir gezgin olmak için gereken 5 özelliğe mutlaka göz atın.

Doğru rota seçimi

Hayatın her alanında olduğu gibi atılacak küçük adımlarla kazanılacak tecrübeler gelecekte daha doğru adımlar atılmasına neden olmaktadır. Çok yorucu, fiziksel dayanıklılığı zorlayacak rotalar yerine daha kısa, tecrübe edinebilecek, atılan doğru ve yanlış adımların görülebileceği rotalara odaklanmak iyi bir gezginin önemli özelliklerinden biridir.

Seyahat bütçesi yönetme becerisi

Yola çıktığınızda yeni yerler keşfedecek, yeni insanlarla tanışacak, yeni yiyecekler deneyecek, hem dünya hem de kendiniz hakkında hayal bile edemeyeceğiniz şeyler öğreneceksiniz. Ancak tüm bu unsurların devamlılığını sağlayacak bir seyahat bütçesini yönetmek de iyi bir gezgin olmanın ilk koşullarındandır.

Diğer kültürlerin alanına saygı

Pek çok gezgin insan, gittikleri ülkelerin kurallarını araştırmayarak ya da öğrenmeye çalışmayarak sorun yaşamaktadır. Bazı sorunlar yerel halk ve polis ile karşı karşıya kalınmasına kadar uzanmaktadır. İyi bir gezgin olmanın şartlarından biri de diğer kültürlerin alanına olan saygıdır.

Yeni deneyimlere ve öğrenmeye açık olmak

Yeni deneyimlerden kaçınmayan, yeni şeyler öğrenmeye çalışan herkes iyi bir gezin olmak için bir adım öndedir. Dünyayı dolaşmak yalnızca mesafe almak, yola çıkmak değildir. Kültürel açıdan zengin olmak, öğrenmeye açık olmak bir gezginde bulunması gereken özelliklerdir.

Esnek olmak

Seyahatler sırasında gezginler hemen her gün esneklik gerektiren bir durumla karşılaşmaktadır. Yerel otobüs tarifesinde bir değişiklik, kötü hava koşulları, gidilen yerde meydana gelen sosyal olaylar rotanın zorluklarından yalnızca birkaçı olarak gezginleri beklemektedir. Bu gibi durumlara uyum sağlayacak esnek bir yapıya sahip olmak, iyi bir gezginde bulunması gereken özelliklerden bir diğeridir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.