Basketbolun Az Bilinen Kuralları

Buradasınız

Sev 05 Kasım 2020

Günümüzde NBA, WNBA, Euroleague gibi dev organizasyonlarda erkek ve kadın yıldızlar tarafından oynanan ve adeta görsel bir şölen olan basketbol, tüm dünyada en popüler sporlar arasındaki yerini koruyor. Her spor dalında olduğu gibi basketbolun bazı kuralları da ilk kez duyanları şaşırtıyor. Basketbolun az bilinen kurallarını sizler için derledik.

Geri pas

Birçok sporun aksine basketbolda geri pas yoktur. Geri pas dolayısıyla hakemin düdüğünü çalması, bu kuralı bilmeyen spor severleri şaşırtmaktadır. Basketbolda hücum bölgesine geçmiş olan takımlar, kendi sahalarına top gönderemezler.

8 saniye kuralı

Hücum oynayan takım, kendi yarı sahasını 8 saniyede geçmesi gerekli olup, bu süre geçilirse, oyun sırası karşı takıma verilir. Ek bir bilgi, hücum süresi basketbolda toplamda 24 saniyedir.  

Saha seçimi

Basketbol maçları orta sahadan her iki takımdan da birer oyuncunun arasında yapılan hava atışı ile başlar. Ancak bu atıştan önce basketbolda sahayı her zaman konuk takım seçer.

Yarım daire kuralı

Boyalı alanın çemberin altındaki kısmında yer alan yarım daire kuralı; hücum oyuncusunun baskısı sırasında, savunma oyuncusu bu yarım dairenin içerisindeyse, çarpışmaları durumunda bile hücum faul kararı çıkmaz. Bu karar, hücum oyuncularının potaya gitmeleri teşvik etmeyi amaçlar.

Silindir prensibi

Bir oyuncu sahada iken oyuncuyu saran bir silindir hayal edilir. Bu silindir içerisine rakip oyuncu eli kolu veya vücudu ile girmeye çalışırsa silindir prensibini ihlal etmiş olur.

Kaptan ve yetkileri

Kaptanlar oyun durduğunda hakemlerden bilgi alma yetkisine sahiptir. Takımlar sonuca itiraz ederse basketbolda bunu takımı adına kaptan yapar.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.