Atatürk’ün Tarihi ve Geleceği Değiştiren Sözleri

Buradasınız

Sev 10 Kasım 2020

Türk halkının onu kaybetmesinin üzerinden tam 82 yıl geçti ancak bu süreç içerisinde onu ve ilkelerini unutmak bir yana her geçen gün daha fazla hatırlıyoruz. Dahi zekasıyla, örnek alınması gereken ahlakıyla ve görüşleriyle düşmanının bile saygısını kazanmış olan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, söylediği sözleriyle bugün bile yolumuza ışık tutuyor. Hayatımızda varlığını her zaman koruyacak olan Başkomutanımızın sizler için yol haritası olacak, altın değerinde olan sözlerini derledik.

“Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en hakiki mürşit bilimdir, fendir.”

Günümüzde sahip olduğumuz teknoloji çağına gelebildiysek bunu bilime ve fene borçluyuz. Bir milleti ileriye taşıyabilecek yegâne şey bilimdir. Mustafa Kemal Atatürk, ülkemiz için her zaman bunun bilincindeydi ve halkının eğitimini hep bu ışıkta şekillendirdi.

“Şuna inanmak gerekir ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”

Mustafa Kemal Atatürk, kadının toplumda var olduğunu ve haklarının herkesle eşit olduğunu vurgulayan ilk liderlerdendir. Kadınlarının özgürce yaşamasının temelini atmıştır.

“Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.”

Türk gençliğinin ülkemizi ileriye taşıyacak, çağdaşlaştıracak kişiler olduğunu özellikle vurgulamış ve bu güzel vatanı gençlere emanet ettiğini her zaman dile getirmiştir.

“Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk halkının hür bir millet olduğunu savunmuş ve tüm hayatı boyunca bunun için çabalamıştır. Bugün bizler bayrağımızın altında, kendi dilimizi kullanıp özgürce yaşayabiliyorsak bunu Atatürk’ün özgür Türk milleti anlayışına borçluyuz.

“Bütün ilerlemeler, insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek, birinci işimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hâkim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir. Fikrin serbest hareketi ise, ancak bireyin düşündüğünü serbest olarak söylemek, yazmak ve verdiği karara göre her türlü girişimde bulunmak serbestisine sahip olmakla mümkündür.”

Bir millet düşünebildiği, düşündüklerini geliştirebildiği ve hayata geçirebildiği kadar hür olacaktır. Ulu önder, fikri her şeyin üstünde tutarak bizlere girişimlerimizi kısıtlamamamız gerektiğini öğütlüyor.

“Bir ulus, sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez.”

Türk halkının birlik olmasını, beraber hareket etmesini öğütleyen Mustafa Kemal Atatürk aslında günümüz problemlerinin çözümünü de bizlere söylüyor. Birbirinden üstün olma çabasını bırakıp tek bir güç olan milletleri dağıtmaya hiçbir güç yetmez.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.