Ailenle Duygulanarak İzleyeceğin Zafer Bayramı Belgesellerini Derledik

Buradasınız

Sev 30 Ağustos 2021

30 ağustos, zafer bayramı, bayram, belgesel

Şanlı Türk Ordusu’nun Büyük Taarruz’da kazandığı zaferi konu alan birçok belgesel çekildiğini biliyor musun? 30 Ağustos Zafer Bayramı ve TSK Günü’nde ailenle birlikte zafere giden yolu, tarihsel süreçlerini, diplomasiyi, inanılmaz savaş zekasıyla bizleri kendine hayran bırakan Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını konu alan belgeselleri senin için sıraladık. 30 Ağustos Zafer Bayramı ve TSK Günü kutlu olsun!

TRT 30 Ağustos Belgeseli

30 ağustos, zafer bayramı, bayram, belgesel

30 Ağustos Zafer Bayramı ve TSK günü şanlı tarihimizin en özel günlerinden biridir. 30 Ağustos belgeseli, TRT tarafından zaferin 55.yılına özel olarak hazırlandı. Belgeselde 1.Dünya Savaşı’ndan, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ne kadar geçen süreç anlatılıyor. Ailenle birlikte bu kutlu günü daha özel kılmak istiyorsan TRT’nin 30 Ağustos belgeselini izleyebilirsin.

NTV Zafer Yolu Belgeseli

30 ağustos, zafer bayramı, bayram, belgesel, atatürk

NTV’nin hazırlayıp sunduğu, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u konu alan Zafer Yolu belgeselinde savaşın geçtiği coğrafyaları yakından tanıma fırsatını yakalayabilirsin.  NTV’nin hazırladığı Zafer Yolu belgeselinde köy, patika, ova ve şehirler konu edilmiş. Belgesel tarihsel yolcuğu sevenler için biçilmiş kaftan.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan muhteşem belgesel

30 ağustos, zafer bayramı, bayram, belgesel

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan Büyük Taarruz savaşının bir kahramanlık destanı olduğunu belirten Genelkurmay Başkanlığı Fotofilm Merkez Komutanlığı işbirliği ile “Büyük Taarruz” isimli bir belgesel yayınladı. Belgeselde Zafer Bayramı’na ithafen düzenlenen az bilinen fotoğraflar da yer aldı. Genelkurmay Başkanlığı arşivinden paylaşılan belgeselde daha önce hiç görmediğin fotoğraflara ve videolara rastlayabilirsin.

Belgesel tadında dizi “Kurtuluş”

30 ağustos, zafer bayramı, bayram, belgesel

Metinlerini Turgut Özakman’ın yazdığı 1994 yılında yayınlanan belgesel tadında “Kurtuluş” dizisi Türk tarihinin en önemli muharebelerinden biri olan Kurtuluş Savaşı’nı konu alıyor. Dizide savaş ve sonrası anlatılıyor. Dizide gerçek mekanlar kullanılarak tarihsel süreçlere ve olaylara dikkat edildi. 30 Ağustos Büyük Taarruz Savaşı’nı da konu alan dizi tarih severler tarafından beğeni topladı. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.