90'lı Yılları Farklı Kılan 7 Neden

Buradasınız

Sev 22 Şubat 2021

Her aile ya da dost buluşmasında "Hey gidi 90’lar!" cümlesini en az birkaç kez duymuşuzdur. 80’li yıllar ile milenyum dönemi 2000’ler arasında geçiş dönemi olan 90’lı yıllar, birçok yönüyle halen anılıyor. Peki nedir bu 90’lı yılları bu kadar unutulmaz kılan şeyler? Haydi gelin birlikte hatırlayalım.

İnternetsiz hayatın son dönemi

İnternet hayatımıza 90’lı yılların ortasında girmeye başladıysa da, altın dönemini ve yaygınlaşmaya başlamasını 2000’li yılların başında yaşadı. 90’lı yıllar internetsiz hayatın son dönemi olması dolayısıyla halen akıllarda. 90’lı yılların sonuna doğru çevirmeli modemlerle internete bağlananlar ise o günleri halen tebessümle anıyor. Çünkü bu yıllarda uzun süre modem sesi eşliğinde bekledikten sonra bağlantı kurulurdu ve bir siteye bağlanmak için dakikalarca beklemeniz gerekirdi.

Sokakta doyasıya oynamak

Sokaklarda doyasıya oyun oynanabilen son dönem 90’lı yıllardı. 2000’li yıllar ile özellikle büyükşehirlerde başlayan kentleşme ve nüfus artışıyla birlikte sokakta oyun oynamak güvenli bir hal almaktan çıkmaya başladı. Sokakta doyasıya oyun oynayan son kuşağın, çocukluk yılları 90’lara denk gelen kişiler olduğunu söyleyebiliriz.

Video kaset çılgınlığı

Tek televizyon kanalının hayatımızda olduğu dönemler devam ederken, 90’lı yılların başlarında başlayan video kasetlerle film izleme çılgınlığı bir anda tüm ülkeyi sarmıştı. VHS olarak adlandırılan bu filmler başta yabancı aksiyon filmleri olmak üzere, Türk sinemasının da geniş kitlelere ulaşmasını sağladı.

Türkçe pop müziğin zirve dönemi

90’lar, Türk pop müziğinin birçok anlamda altın çağını yaşadığı yıllar olarak ifade ediliyor. Tüm çocukların ve gençlerin hatta büyüklerin “Şıkıdım”, “Hadi Yine İyisin” gibi şarkıları mırıldandığı dönem herkesin akıllarında. Tarkan, Kenan Doğulu, Mustafa Sandal, Hakan Peker, Mirkelam, Aşkın Nur Yengi, Sertab Erener, Levent Yüksel, Harun Kolçak, Yonca Evcimik, Candan Erçetin ve daha nice ünlü isim 90’lardaki çıkış şarkılarıyla gönüllerde taht kurdu ve kurmayı sürdürüyor.

Jean çılgınlığı ve oduncu gömlekleri

80’lerin kendine özgü stilinin ardından 90’lı yıllar da akıllarda kalan akımlarıyla moda dünyasına damga vurdu. 90’lı yıllar; bel çantaları, jean çılgınlığı, desenli naylon eşofmanları, oduncu gömlekleri, göbeği açıkta bırakan kıyafetleri ve kot ceketleri ile unutulmaz yıllar arasında olmayı sürdürecek.

İlk özel televizyon kanalları dönemi

1990 yılında test yayını ile izleyicilerine merhaba diyen Star 1, yine aynı yıl yayın hayatına başlayarak Türkiye’nin ilk özel televizyon kanalı oldu. Star 1’in ardından Tele On, hemen ardından Show TV ve HBB kanalları yayına başladı. 1993 yılında TGRT, Samanyolu TV, Show TV’nin kardeş kanalı Cine 5 ve Aralık ayında da Kanal D yayına girerken, 1994 yılı başlarında Tele On üzerinden yayın yapan, Türkiye’nin ilk video müzik kanalı Kral TV açıldı.  Dünyanın baştan aşağı değişmeye başladığı ve o dönede özellikle çocukluğunu geçiren nesilde büyük değişimler yaratan 90’ları özlemle anıyoruz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.