18 Mart Çanakkale Zaferi Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Buradasınız

Sev 18 Mart 2021

çanakkale, şehitler abidesi, türk bayrağı

Tarihimizin en şanlı zaferlerinden birine imza attığımız 18 Mart Çanakkale Zaferimiz, sadece biz Türklerin tarihi için değil, aynı zamanda dünya tarihini ve geleceği de değiştiren bir savaş olarak kitaplarda yerini aldı. Her iki tarafta binlerce askerin önce denizde, ardında da karada gerçekleşen savaşlarda şehit düştüğü, savaş kitaplarına geçen manevraların olduğu, Mustafa Kemal Atatürk'ün savaş dehasıyla dünya sahnesine çıktığı Çanakkale, az bilinen detaylarıyla da her yıl yeniden hatırlanıyor. Tüm şehitlerimizi saygıyla anarak bu detaylardan birkaç tanesini sizler için hazırladık. 

Savaş ilanından önce saldırı yapıldı

çanakkale, çanakkale boğazı, türk bayrağı

Savaş çanları tüm Avrupa'nın üzerinde 1914 yılında çalmaya başlamış, birçok ülke ve grup hızla ikiye bölünerek birbirlerine diş bilemeye başlamıştı. Tarih boyunca Türkiye ve İstanbul'a gelmek ve buraları işgal etmek isteyen İngilizler ise bu sefer fırsatı kaçırmak istemiyordu. Daha Osmanlı'ya savaş bile ilan edilmemişken İngiliz Donanması, Çanakkale'ye gelerek Seddülbahir'i bombaladı. 86 askerimiz bu saldırıda şehit düştü. 

Kazandık dediler ama olmadı

çanakkale, şehitler abidesi, çanakkale boğazı

Tarihin her döneminde yüksek egoları ile tanınan ve rakiplerini her zaman küçümseyen bir tavır sergileyen İngilizler, Çanakkale Savaşı'nı da kazanacaklarından çok emindi. Bunun için işgal sonrası kullanacakları paraları basarak yanlarında getirmişlerdi. Üzerlerinde 120 Gümüş Kuruş yazan bu paralar, sergilenen müthiş direniş ve batırılan gemiler boğaza gömülüp kaldı. 

Metrekareye 6.000 mermi

çanakkale, savaş, mermi, anzak, türk

Çanakkale, savaş tarihine geçen çok şiddetli çarpışmalar sahne olmuştu. İki siper arasında sadece 10-15 metrenin olduğu çarpışmalar sırasında havada yüzlerce mermi birbirine çarpmış ve öylece kalmıştı. Bunun normal şartlar altında gerçekleşme ihtimali 600 milyonda birdi. Çanakkale ayrıca metrekareye düşen 6.000 mermi sayısı ile de dünya tarihinde tektir. 

Herkese savaşa yardım etti

çanakkale, siper, asker, tüfek, savaş

Savaş tüm şiddetiyle devam ederken yurdun her yerinden asker ve sivil binlerce kişi vatanı savunmak için Çanakkale'ye koşuyordu. Bunlardan biri de Safiye Hüseyin'di. Reşit Paşa Vapuru’nda Çanakkale Savaşı’na gelen Hüseyin, savaştaki ilk Türk hemşire olarak kayıtlara geçti.

Denizaltıyı batırdık

çanakkale, nusret, mayın gemisi, türk bayrağı, çanakkale boğazı

Çanakkale'yi geçerek önce boğazları, ardından da İstanbul'u almak isteyen İngiliz ve Fransızlar, o dönemin en üstün teknolojili savaş araçlarını da yanlarında getirmişlerdi. Savaşta toplam 4 denizaltı vardı ve bunlardan birini Topçu Müstecip Onbaşı top mermisiyle vurmuştu. Karaya oturan ve mürettebatıyla beraber ele geçirilen Turkuaz adlı Fransız denizaltısı, tüm savaşta ortaya çıkan 4 denizaltıdan biriydi. 

Özür dilediler

çanakkale, siper, asker, savaş, tüfek

Çanakkale Savaşlarına kadar İngiliz ve Fransız donanmaları, 2 asır boyunca girdikleri hiçbir savaşı kaybetmemişti. İngilizler denizde alınan ağır yenilginin faturasını mayın tarama subaylarına kesmişlerdi. Bu askerlerin hepsini kurşuna dizen İngiliz ve Fransızlar, arşivlerin açılmasından sonra gerçekleri fark ederek öldürdükleri askerlerin ailelerinden özür dilediler. 

Dahi bir komutan, Mustafa Kemal Atatürk

çanakkale, atatürk, mustafa kemal atatürk, türk bayrağı

Kuşkusuz Çanakkale zaferlerinin kazanılmasında büyük pay sahibi olanlardan biri de Mustafa Kemal Atatürk'tü. Savaş boyunca verdiği kararlar, kazanma azmi ve uyguladığı stratejilerle büyük bir zafer kazanılmasını sağlayan Atatürk, bu savaşla birlikte tüm dünya tarafından tanınmaya başladı. Son sözü ona bırakalım: “Bomba sırtı vakasını anlatmadan geçemeyeceğim. Siperler arasında mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak… Birinci siperdekiler, hiçbiri kurtulmamacasına kâmilen düşüyor. İkincidekiler onların yerine geçiyor. Fakat ne kadar gıpta edilecek bir itidal ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, 3 dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiç ufak bir korku ve endişe göstermiyor, sarsılmak yok. Okuma bilenlerin ellerinde Kur'an-ı Kerim, cennete gitmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler Kelime-i Şehadet getirerek yürüyorlar. Bu, Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren şayan-ı hayret ve tebrik bir misaldi. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Savaşları'nı kazandıran bu yüksek ruhtur.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.