Evi Yıkan Minik Canavarları Terbiye Etme Yöntemleri

Buradasınız

Sev 02 Haziran 2016

Çocuğunuzun evi sadece birkaç dakika içinde nasıl dağıtabildiğine hayret ediyorsanız, odası size göre savaş alanıysa, gün içinde en çok kullandığınız cümlelerden biri “Aldığın şeyi yere koy!” ise bu yazı tam size göre.

Çocuklara düzenli olmak nasıl öğretilir, işte yolları:

Evin Her Yeri Oyuncaksa

Çocuğunuzun en çok oynadığı oyuncakları odasında tutun. Evin kullanılmayan bölümünde çocuğunuzun erişebileceği bir yere ise her zaman oynamadığı oyuncakların olduğu bir kutu yerleştirin. Oynamaktan sıkıldığında oyuncaklarını bu kutuya koymasını öğretin.

Odasını Sevmesini Sağlayın

Çocuğunuzun odasını onun seveceği renklerle ve mobilyalarla tasarlayın. Kendisine fikrini sorun, alışverişe birlikte çıkın. Raflar, renkli kutular, neşeli dolaplar, odasını sevmesini; oyuncaklarını ve eşyalarını kaldırırken keyif almasını sağlar.

Her İşi Siz Yapmayın

Çocuğunuza sorumluluk duygusu kazandırmak için eşyalarını kendisinin toplamasını sağlayın. “Nasıl olsa annem kızsa da arkamdan topluyor.” düşüncesine sahip olmaması için toplamayın, bırakın dağınık kalsın ve aradığını bulamadığında ya da dağınıklıktan rahatsız olduğunda eşyalarını kaldırmadığı için böyle olduğunu ifade edin.

Farklı Alanlar Oluşturun

Çocuğunuzun odasına üzerlerinde “arabalar”, “bebekler”, “resimli kitaplar” yazan sepetler koyun, farklı renklerde raflar ya da düzenleme alanları oluşturun. Böylece neyi nereye koyduğunu bilmesi ve odasını toplaması kolaylaşacaktır. Oyuncakları şeffaf kutulara koymak da bir oyuncağı ararken tüm odayı dağıtmasını önlemek için güzel bir çözüm.

Programlı Yaşamayı Öğretin

Çocuğunuzun günlük yaşamını düzenlemeniz, onda bir rutin oluşturmanız, evi düzenli tutmasını da sağlar. Yemek, ders, oyun ve uyku zamanları düzenli olursa, örneğin ders çalıştıktan sonra kitaplarını kaldırması, oyun oynadıktan sonra oyuncaklarını çekmecesine yerleştirmesi de bu rutinin bir parçası olur.

Siz de Düzenli Olun

Çocuklar için anne ve babaları rol modeldir ve onların davranışlarını ister istemez içselleştirirler. Ve her zaman davranış, sözden daha etkilidir. Ona düzenli olmasını söylediğiniz halde eşyalarınızı ortalıkta bırakıyorsanız ve dağınıksanız, çocuğunuzdan düzenli olmasını beklemeyin. Belki çocuğunuz vasıtası ile siz de kendinize basit günlük planlar yapabilirsiniz, ne dersiniz?

Takdir Etmeyi Küçümsemeyin

Çocuğunuz sofrayı kurarken size yardım ettiğinde, oyuncaklarını yerine kaldırdığında, kıyafetlerini katlayıp dolabına koyduğunda onu takdir edin. Sizin için zaten olması gereken şeyler, onun için çok daha önemli olabilir. Takdir edilmek, çocukların özgüven sahibi olmalarında en önemli davranış biçimi (Sadece çocuklar için olsa neyse, hepimiz için geçerli aslında.).

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.