Yüz Hatlarına Göre En İyi Saç Kesimi Nasıl Olur?

Buradasınız

Sev 16 Ağustos 2020

Saç kesiminin nasıl duracağını belirleyen en önemli unsurlardan biri yüz hatlarımızdır. Yüzümüzün genel anatomisi ve şekli, doğru ve bize en yakışacak saç kesimini bulmamız için de en önemli unsurlardan biridir. Eğer saç kesiminiz sizin beklediğiniz etkiyi yaratmıyorsa buradaki sorun yüzünüzün hatları olabilir. Yüz hatlarınıza, çizgilerinize ve şeklinize göre sizi daha güzel gösterecek bir kesim için ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yuvarlak hatlara sahip bir yüzünüz varsa…

Yuvarlak bir yüz hattınız varsa genellikle dolgun yanaklara ve yine yuvarlak çizgili bir çene yapısına sahipsiniz demektir. Yüzünüz bu yapısıyla genişlik ve uzunluk olarak eşit oranlara sahiptir. Bunun için saç kesiminizin çok uzun olmamasına ve yüzünüzü çok kapatmamasına dikkat edin. Yuvarlak hatlı yüzlerde genellikle kısa saçlar daha dikkat çekici durmaktadır.

Uzun hatlara sahip bir yüzünüz varsa…

İnce ve uzun bir yüze sahipseniz saç kesimi konusunda biraz daha şanslısınız diyebiliriz. Farklı saç kesim tarzlarını uygulamanız mümkün olabilir. Saçınızın arkasını kısa ve üstlerini uzun bırakabilirsiniz. Yine yan taraflarını da kısaltmanız ve üst tarafı ile uyumlu olacak şekilde kestirmeniz mümkün. Yüzünüz uzun olduğundan saçınızı biraz uzatarak alnınızı kapatacak şekilde öne doğru da bırakabilirsiniz. Bu yolla yüz hatlarınızı daha uyumlu hale getirmeniz de mümkün.

Dikdörtgen ve kare hatlara sahip bir yüzünüz varsa…

Bu, saç kesimi için biraz zorlu bir yüz tipidir. Dikdörtgen ve kare hatlara sahip bir yüzünüz varsa saç kesiminize çok daha fazla dikkat etmeniz gerekecektir. Çünkü saçlarınız, yüzünüzün uzunluğu ve genişliğini çok farklı gösterebileceği gibi boyunuza olan algıyı da etkileyebilir. Bunun için bu tarz yüz hatlarınız varsa kısa saç modellerini seçmemeniz de fayda var. Aynı şekilde üst taraflarını da çok uzun tutmamaya ve alnınızın da mümkün olduğunca açık durmasına dikkat etmelisiniz.

Oval ve kare hatlara sahip bir yüzünüz varsa…

Oval çizgili yüz hatlarında saç kesim seçenekleri biraz daha fazladır. Arkaları kısa bırakabilirsiniz. Aynı şekilde kısa saçları tercih ederek sakalınızla bunu dengeleyebilirsiniz. Saçlarınızın üstünü kademeli olarak kesebilir ve yüzünüzle birlikte bir uyum yakalayarak şık bir model elde edebilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.