Yaz Aylarında Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?

Buradasınız

Sev 25 Temmuz 2022

sakal, bakım, yaz, erkek, yüz

Yaz aylarında sıcaklık seviyesinin artmasıyla birlikte günlük kişisel bakım rutinleri de farklılık gösterebiliyor. Bu durumda sakal bakımında da dikkat etmek gereken noktalar değişebiliyor. Artan sıcaklıklar özellikle sakalların nemlenmesine ve cildin tahriş olmasına neden oluyor. Sakal bakımının en az saç bakımı kadar önemli olduğu da göz önüne alındığında yaz aylarında sakal bakım rutinlerinin düzenli olarak uygulanması oldukça kritik. Yaz aylarında sakal bakımını nasıl yapman gerektiğini senin için araştırdık.

Sakal bakım yağı

sakal, bakım, yaz, erkek, yüz, yağ

Sakal bakımının en temel ürünü olan sakal bakım yağı, sakalın kökten uca beslenmesine ve cildin nemlenmesine olanak sağlar. Ayrıca sakalları güçlendirir ve canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Öte yandan kepek sorunlarını ve sivilceyi engelleyen sakal bakım yağı, sakalı yumuşatarak kaşınmayı da önler.

Sakalları düzenli taramak

sakal, bakım, yaz, erkek, yüz, tarak

Yaz aylarında düzenli olarak uygulanması gereken bir diğer rutin de sakalların taranmasıdır. Sakallarda elektriklenme yapmayan ahşap, karbon ya da çelik taraklar ile sakalların günde en az 3-4 kere taranması gerekiyor. Sakalların taranması ölü derinin temizlenmesine, sakallardaki kıvrılmaların düzelmesine ve sakalın yumuşamasına zemin hazırlar.

Sakal şampuanı

sakal, bakım, yaz, erkek, yüz, yıkama, şampuan

Yaz aylarında sakalların sürekli olarak nemli kalması oldukça önemlidir. Sülfat içermeyen sakal şampuanları ile sakalların günde en az 2 kere yıkanması gerekiyor. Sülfat içeren şampuanların içerisinde yüksek miktarda tuz bulunur ve bu durum sakalların tahribatına neden olur. Dolayısıyla seçilen sakal şampuanının sülfat ve paraben içermemesi oldukça önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. 

Sakal sabunu

sakal, bakım, yaz, erkek, yüz, sabun, fırça

Günlük sakal bakım rutini için oldukça önemli olan bir diğer ürün de sakal sabunudur. Doğal ve besleyici bileşenlerden oluşan sakal sabunları, sakalları besler, nemli kalmasını ve daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Beslenme ve uyku

sakal, bakım, yaz, erkek, yüz, beslenme, uyku

Dengeli beslenme ve düzenli uyku genel sağlık üzerinde olduğu kadar sakal sağlığı için de oldukça önemlidir. Sakalların ihtiyaç duyduğu A, B, C, E vitaminleri ve biyotin gibi besin değerlerini doğal yollarla almak ve vücut fonksiyonların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan uykunun süresi yaz aylarında sakal bakımı için gereklidir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.