Ana içeriğe atla

Erkek

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Tüm Yönleriyle Jinekomasti
Tüm Yönleriyle Jinekomasti

iyihisset.com

27 Şub 2019

Jinekomasti erkeklerde görülen meme büyümesi rahatsızlığıdır. Farklı yaşlarda görülen bu hastalık özgüveni etkileyerek kişilerde çekingenliğe bile neden olabilir. Tüm yönleriyle “Jinekomasti nedir?” sorusunu cevaplayan bir rehber hazırladık.

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde büyüyen meme bezi dokusuna jinekomasti adı verilir. Jinekomasti çocuklukta, ergenlikte veya 60 yaş üstünde görülebilecek bir hastalıkken hormonal değişiklikler veya ilaçların yan etkileri nedeniyle de farklı yaş aralıklarında ortaya çıkabilir. Hatta fazla kilolu olmak bile jinekomastinin nedenleri arasında sayılabilir.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti nasıl anlaşılır? diye merak ediyorsanız, üç faktörün meme dokusundaki büyümenin temel belirtileri olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar; gögüslerde hassasiyet, göğüste şişlik ve göğüste akıntı olarak belirtilebilir. Jinekomastinin sebebine bağlı olarak farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. Bu yüzden yukarıda belirttiğimiz üç faktörden biriyle karşı karşıya kalırsanız doktora görünmenizde fayda var.

Jinekomastinin Sebepleri Nelerdir?

Genellikte testosteron hormonundaki azalma ve östrojen hormonundaki artışla birlikte çoğu erkekte meme büyüme vakası görülebilir. Bu hormonlardaki dalgalanmalar yaşamın farklı evrelerinde normal sayılarak bebekleri, ergenleri, çocukları ve yaşlıları etkileyebilir. Aşağıdaki faktörler jinekomastinin sebeplerinden sayılabilir.

1. Anne Sütü

Bebekler anne sütü içerken meme büyümesi yaşayabilirler. Çünkü anne sütünde östrojen hormonu vardır ve anne sütüyle beslenen bebeklerin östrojen seviyelerinde artış gözlemlenir.

2. Ergenlik

Erkek vücudu androjen üretirken, kadın vücudu östrojen hormonu üretir. Erkekler ergenliğe girerken androjenden daha fazla östrojen hormonu üretir. Bu da jinekomastiye sebebiyet verir. Geçici bir durum olan bu süreç, hormon seviyelerinin dengelenmeye başlamasıyla azalabilir.

3. Andropoz

Andropoz (kadınlarda görülen menopoza benzer) sırasında testosteron üretimi birkaç yıl içinde azalır. Bu süreç genelde orta yaşlarda yaşanır. Bu hormon eksilmesi jinekomasti, saç dökülmesi ve uyku bozukluğuna sebebiyet verebilir.

4. İlaçlar

Steroid ve amfetamin içeren ilaçlar vücuttaki östrojen seviyesini artırabilir. Bu da jinekomastiye neden olur.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomasti genellikle bir tedavi gerektirmez ve kendi kendine geçer. Tabii, jinekomasti bir tıbbi durumdan dolayı kaynaklanıyorsa meme büyümesinin önüne geçmek için tedavi edilmelidir. Ciddi ağrı ve sosyal kaygıya neden olabilen jinekomasti vakalarında, bu durumu ortadan kaldırmak için ilaç ve ameliyat tedavisi gerekebilir.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Erkek yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.