Saç Ektirme Nedir, Nasıl, Ne Zaman Yapılmalı?

Buradasınız

Sev 12 Mart 2021

saç, saç ekimi, saç ektirme, erkek

Saç ekim işlemi son yıllarda en çok tercih edilen estetik uygulamalar arasında yer alıyor. Ergenlik döneminden itibaren birçok farklı nedenden saç dökülmesi yaşayan bireyler psikolojik bakımdan kendilerini zorda hissedebiliyor. Genetik harita, psikolojik durumlar, ilaç kullanımı gibi farklı bir sürü sebebi olabilen saç dökülmesinin önüne saç ekim işlemiyle geçilebiliyor. Saç ektirme nedir, nasıl ve ne zaman yapılmalı gibi soruların cevaplarını senin için araştırdık.

Saç ekimi nedir?

saç, saç ekimi, saç tarama, erkek

Saç nakli de denilen bu işlemde dökülmeye dirençli göğüs, bacak, kol ve ense bölgesinde bulunun saç kökleri, dökülmenin yaşandığı bölgeye nakledilir. En fazla başın arka kısmında yani ense bölgesinde bulunan kökler tercih edilir. Ancak nakledilen saçlar da genetik yapıdan etkileneceğinden daha sonra tekrar dökülme olabilir. Kadınlarda ise dökülmeye dirençli herhangi bir bölge bulunmamaktadır. Bu sebeple kadınlarda erkeklere oranla başarı oranı daha azdır.

Nasıl yapılmalı?

saç, saç ekimi, saç temizleme, erkek, doktor

Saç naklinin doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. Öncelikle işlemden önce birçok tahlil ve saç analizi yapılır. Bunların sonuçlarına göre alınacak greftin bölgesi, ne kadar alınacağı, nereye nakledileceği gibi önemli şeylere karar verilir. Saç ekimini gerçekleştiren plastik cerrah yeni saç çizgisini belirler. İşlem için genel olarak lokal anestezi tercih edilmektedir. Ancak bu doktora ve hastaya göre değişkenlik gösterebilir. Günümüzde saç ekim işlemi için FUE tekniği tercih edilmektedir. Bu teknikte ekim için herhangi bir cerrahi kesi açılmaz.

Ne zaman yapılmalı?

saç, saç ekimi, kel, erkek, ayna

20’li yaşlarda saç dökülmeye başlar ve devam eder. Bu sebeple ekim işlemi sırasında ve sonrasında da dökülme yaşanabilir ya da yapılan işlem tutmayabilir. 30’lu yaşlardan sonra dökülme hızı kesilir ve yavaşlama başlar. İşlem için dökülme yavaşlamalı ancak tamamen dökülme gerçekleşmemelidir. Saç dökülmesinin yavaşladığı dönemde yaptırmak doktorların tavsiye ettiği zamandır.

Kimle yaptırabilir?

saç, yakışıklı, saç ektirme, erkek

Herhangi bir sebepten dolayı seyrelme ya da hızlı dökülme yaşayan kişiler saç ekimi yaptırabilir. Saç ekim işleminin sağlıklı şekilde gerçekleştirilebilmesi için yeterli greft sayısının bulunması gerekmektedir. Ense bölgesinde yeterli miktarda kök bulunamazsa göğüs ve bacak bölgesinden yardım alınabilir.

İşlem sonrasında ne yapılmalı?

saç, saç ekimi, saç ektirme, erkek, doktor

Saç ekim işlemi sonrasında ilk 3 gün evde dinlenilmesi gerekmektedir. Kafa bölgesi gelebilecek en hafif darbelere karşı dahi korunmalıdır. 15 gün sonrasında işlem yapılan bölgede kızarıklık ve kabuk oluşumu görülebilir ve bu belirtiler kendiliğinden geçer ancak geçmediği takdirde doktorunuza danışmalısınız. 15 gün boyunca mutlaka şapka takarak UV ışınlarından, toz ve rüzgâr gibi etkenlerden korunmalısınız.

Bedenine bu kadar iyi bakarken ve sağlığına dikkat ederken beklenmedik kazalara karşı hem kendini hem sevdiklerini korumak isteyebilirsin. QNB Sigorta senin bu beklentini karşılayan Sağlıklı Yaşam Ferdi Kaza Sigortasını sunuyor. Bu sigortadan yaralanarak kendini ve aileni koruyabilir aynı zamanda check-up, göz ve diş bakımı hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsin.

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.