Saç Ekimi Hakkında En Çok Sorulan 6 Şey

Buradasınız

Sev 06 Nisan 2021

saç, erkek, tarak, tarama

Son yıllarda tıbbi teknolojilerin gelişmesiyle birlikte saç dökülmesi ve kellik de sorun olmaktan çıktı. Kişiye kaybedilen özgüveni de yeniden kazandıran bu yöntem ile kısa sürede eskisinden daha sağlıklı saçlara kavuşmak artık mümkün. Peki nasıl mı? Saç ekimi hakkında aklına takılan soruların cevaplarını senin için derledik. Birlikte bakalım.

Saç ekimi nedir?

erkek, saç, saç ekimi

Saç ekimi saç dökülme problemi ve kellik yaşayan kişilerin ense bölgelerinden alınan saç köklerinin dökülmenin sık olduğu, kelleşen bölgeye nakledilmesi işlemidir. Saç ekimi uzman hekimler ve ekipleri tarafından ameliyathane ortamında uygulanan, yüksek hassasiyet ve titizlik gerektiren tıbbi bir operasyondur. Saç ekiminde nakledilecek kökler sağlıklı ve güçlü kökler arasından seçilir. Saç ekimiyle kişiler eskisinden daha sağlıklı saçlara 6 ay gibi kısa bir sürede kavuşurlar.

Saç ekimi kimlere uygulanabilir? Kimlere uygulanamaz?

erkek, saç, saç dökülmesi

Saç ekiminden önce yapılan testlerde bir engel görülmediği takdirde ekim işlemi herkes için uygulanabilir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kanser hastalarına ise tedavileri bitmeden saç ekimi yapılamaz. Şeker hastalarında ise saç ekimi işlemi esnasında çok dikkat edilmelidir. Operasyon sırasında ortaya çıkabilecek kanamalar şeker hastası için riskli olabilmektedir. Saç ekiminde kullanılan solüsyonun içinde bulunan maddelere alerjisi olan kişilere de saç ekimi uygulanmaz, uygulanacaksa da dikkatle uygulanır. Hastada nakil yapılabilecek sağlıklı kök bulunmuyorsa bu hastalarda da saç ekimi yapılamaz. Çünkü saç ekimi kişinin sadece kendi vücut kıllarından yapılabilir.

Saç ekimi sonrası neler yaşanır?

erkek, saç, kel, ayna

Saç ekim işlemi tamamen bittikten sonra saç ekilen ve donör alınan bölge sargı bezleriyle kapatılır. Ertesi gün hasta pansuman ve sargı için tekrar çağrılır. Hastanın o gün istirahat etmesi istenir. 3. gün sadece pansuman yapılır. Ayrıca hasta ve doktor operasyon sonrası süreçle ilgili görüşme yapar; ilk yıkama, bakım gibi konularda hastayı bilgilendirir. Bir sonraki gün hastanın saçını operasyondan sonra ilk yıkama günüdür. Saç ekiminin 1. haftasında ekim alanında saçlar kendini gösterir.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

erkek, saç, saç tarama, ayna

Saç ekimi titizlikle yürütülmesi gereken işlemdir. Her ne kadar operasyon iyi geçse de işlem sonrası bakım alınacak sonucu büyük ölçüde etkilemektedir. İyi bir sonuç almak hastanın operasyon sonrası gösterdiği özene de bağlıdır. Saç ekiminden sonra hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar da şunlardır:

• Hasta pansuman günlerini atlamamalıdır.

• İlk günlerde enfeksiyon kapmamak için dikkatli olmalıdır.

• Sigara ve alkol kullanmamalıdır.

• İlaçlarını zamanında kullanmalıdır.

• Kendini yoracak aktivitelerden kaçınmalıdır.

• Ameliyat sonrası saç sağlığını destekleyecek besinler tüketmelidir.

• Saç ekimi bölgesine fiziksel müdahalede bulunmamalıdır.

Saç ekimi operasyonundan sonra iyileşme ne kadar sürer?

erkek, yakışıklı, saç, saç tarama

Saç ekimi sonrasındaki 10-12 gün kritiktir. Bu 10-12 gün, ilk iyileşme sürecidir. Ancak her saç kökünün adaptasyon süreci farklıdır. Bu yüzden saç ekimi bölgesine en az 1 ay hassas davranılmalıdır. 1 aylık kritik dönemin ardından sonraki 6 ay da ilgili bölgeye dikkat edilmesi önerilmektedir.

Saç ekimi sonrası saçlarım ne zaman çıkmaya başlar?

erkek, saç, tarama

Bu soru saç ekimi yaptıran hastaların en çok merak ettiği sorular arasındadır. Operasyon sonrası ilk hafta içerisinde saçlar kendisini gösterecektir. Ancak kendisini gösteren saçlar daha sağlıklı saç tellerinin gelmesi için kabuklanmanın da etkisiyle kırılarak düşecektir. Buna şok dökülme denir. Saç ekimi operasyonundan yaklaşık 2 ay sonra saçların yeniden çıktığı görülür. Artık çıkan her saç kalıcıdır. Yaklaşık 1 yıl sonra ise tüm saç köklerindeki saçların çıktığı ve uzadığı görülür.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.