Motosikletin İçin Kaskını Nasıl Seçmelisin?

Buradasınız

Sev 05 Aralık 2022

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konfor

Yaşanan trafik kazaları göz önüne alındığında özellikle motosiklet kazalarının diğer kazalara oranla daha fazla ölüm riski yarattığı biliniyor. Bu nedenle motosiklet kullanan sürücülerin kesinlikle kaliteli ve dayanıklı güvenlik ekipmanlarına sahip olması gerekiyor. Oluşabilecek kazalarda özellikle kafaya alınabilecek darbeleri önlemek amacıyla motosiklet kaskı takmak her ne kadar zorunlu olsa da kimi sürücülerin bu kurala uymadığı görülüyor. Sürüş güvenliğini ve konforunu artıracak motosiklet kaskları ile ilgili detaylı bir araştırma yaptık. Hadi, birlikte göz atalım. 

Kafa ölçüsü 

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konfor

Motosiklet tutkunlarının kask seçimi yaparken dikkat etmesi gereken en önemli kriter kaskın sürücüye sağladığı konfordur. Aksi takdirde sürüş deneyimi oldukça fazla zarar görecektir. Bu noktada kask alırken tarzı ve renginden ziyade kaskın sağladığı konfora odaklanmalısın. Seçeceğin kaskın kafa ölçüne uygun olup olmadığına dikkat ederek satın alma kararını vermelisin. Bu sayede motosiklet üzerinde geçirdiğin zamandan daha fazla keyif alabilirsin. 

Kullanım amacı 

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konfor

Kask seçiminde bir diğer önemli faktör de kaskın kullanım amacıdır. Motosiklet üzerinde hız yapmayı seviyorsan kesinlikle Full Face ya da tam kapalı veya çenesi açılabilen modüler kask seçimi yapmalısın. Bu aynı zamanda güvenliğin için de oldukça önemli bir faktör. Uzmanlar Full Face olarak adlandırılan tam kapalı kaskların güvenlik açısından daha iyi olduğunu belirtiyor. Normal hızdaki sürüşler için ise çenesi açılabilen modüler kaskları tercih edebilirsin. 

Cam özelliği 

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konfor

Kask camı belirli bir hızın üzerine çıkan sürücüleri rüzgara ve yüzüne çarpabilecek diğer maddelere karşı korur. Bu nedenle kask seçimi yaparken kask camına dikkat etmelisin. Seçeceğin kaskın camı dayanıklı, kaliteli ve çizilmelere karşı dirençli olmalıdır. Uzmanlar kalitesiz camlara sahip olan kaskların belirli kullanım sürelerinden sonra sürücünün görüş açısını da kısıtladığını dile getiriyor. Öte yandan kask seçerken bir diğer cam kriteri de nefes alıp verme sırasında kask camının buğulanmamasıdır. Aksi takdirde kaza senaryolarının yaşanması kaçınılmaz olacaktır. 

Havalandırma 

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konfor

Kask seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da kaskın hava almasıdır. Aksi takdirde bu durum uzun kullanımlarda sürüş deneyimini düşürecektir. Havalandırma kalitesi düşük olan kasklar uzun süreli kullanımda terlemene ve huzursuz hissetmene neden olacaktır. Birçok kask modelinde havalandırma özelliğinin bulunduğunu ancak işlevsellik açısından aralarında farklılıklar olduğunu unutmamalısın. Seçeceğin kaskın işlevsel özelliklerini de kontrol etmelisin. 

Güvenlik belgesi 

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konfor

Kask üreten firmaların ve markaların belirli standartlara sahip birtakım güvenlik belgeleri bulunuyor. Bu belgeler DOT, ECE, Snell, BS ve As olarak sıralanıyor. Bu noktada kask seçimi yaparken tercih ettiğin markanın özellikle Avrupa standartlarına uygun olan ECE belgesine sahip olduğuna dikkat etmelisin. ECE belgesine sahip kaskların defalarca ve farklı senaryolarda güvenlik testlerine tabi tutulduğunu unutmamalısın. 

Kaskın ağırlığı 

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konfor

Motosiklet kasklarının ağırlıkları kullanılan malzemeye ve özelliklerine göre değişiklik gösterir. Bu noktada hafif kaskları tercih etmeye özen göstermelisin. Ağır kask tercihlerinde sürücülerin özellikle uzun sürüş deneyimlerinde çeşitli problemler yaşadığı biliniyor. Özellikle çenesi açılabilen modüler kaskların diğer tam kapalı Full Face kasklara oranla daha ağır olduğu belirtiliyor. Ağırlık karşılaştırması yaparken kaskın sınıfına da dikkat etmelisin. 

Kullanım ömrü 

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konfor

Motosiklet kasklarının kullanım ömrü kullanım şekline bağlı olmakla beraber ortalama olarak 5 yıldır. Ancak deforme olmuş, camı çizilmiş veya kaza geçirmiş kaskların bir an önce değiştirilmesi gerektiğini unutmamalısın. Aksi takdirde hem sürüş güvenliğin hem de konforun olumsuz yönde etkilenecektir. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.