Motosiklet Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

Buradasınız

Sev 13 Kasım 2022

motosiklet, motor, yol, tutku

Motosiklet birçok insan için bir ulaşım aracından ziyade büyük bir tutkuyu temsil ediyor. Özgürlüğün de sembolü olan motosiklet, özellikle bağımsızlık tutkunu bireylerin aracı olarak nitelendiriliyor. Taşıt tercihini motosikletten yana kullanacak bireylerin maddi imkânı oluşturduktan sonra birtakım kriterlere dikkat etmesi gerekiyor. Sıfır veya ikinci el motosiklet alacak olan bireylere yönelik araştırmalar yaptık ve motosiklet seçerken nelere dikkat etmen gerektiğini senin için kaleme aldık. 

Test etmelisin 

motosiklet, motor, yol, tutku

İkinci el motosikletlerde genellikle ekspertiz yardımıyla mevcut sorunlar göz önüne seriliyor. Fakat sıfır motosikletlerde tüm parçaların düzgün çalıştığına dair bir algı mevcut. Bu noktada motosiklet parçalarını birleştiren yetkili bayilere direkt olarak ziyarette bulunmalı, motosiklet ile küçük bir test sürüşü yapmalısın. 

Gidon ve aynaları kontrol etmelisin 

motosiklet, motor, yol, tutku

Sıfır motosiklet alırken öncelikle gidon ve aynaları kontrol etmende fayda var. Gidon, üzerine yük bindiği durumda sabit kalıyorsa başarılı bir şekilde monte edildiği anlamına geliyor. Motosikletin en hassas parçalarından biri olan aynalar ise sürücünün can güvenliği için de oldukça önemlidir. Bu noktada motosiklet satın alırken ayna montajlarının da dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerekiyor. 

Manetleri kontrol etmelisin

motosiklet, motor, yol, tutku

Sıfır motosiklet alımlarında gidon ve ayna kadar önemli olan bir diğer parça da manetlerdir. Özellikle telli debriyaj kullanılan modellerde debriyaj manetini çektiğinde plakanın ayrıldığını, bıraktığında ise plakanın geri gittiğini görmen gerekiyor. Bunun yanı sıra fren manetlerini de kontrol etmelisin. Fren manetleri ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadığın takdirde ise krona, farlar, ön ve arka sinyalleri de kontrol ederek satın alma işlemini gerçekleştirebilirsin. 

SBM kaydı ve muayene kayıtları 

motosiklet, motor, yol, tutku

Özellikle ikinci el motosikletlere yönelen bireylerin motosikletin SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) ya da eski adıyla TRAMER (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) kaydına bakmalısın. Hasar ayrıntılarını görmen, satın almanın gerçekleşmesi için oldukça önemli. TRAMER kaydına ulaşmak için DETAY yazıp boşluk bırakıp motosikletin plakasını yazdıktan sonra 5664’e SMS gönderebilirsin. 

Şasiyi kontrol etmelisin

motosiklet, motor, yol, tutku

İkinci el motosiklet alımlarında şasi ve şasiye bağlı parçaların kontrolü de büyük önem taşıyor. Bir ekspertiz yardımıyla şasinin boyalı olup olmadığını kontrol etmelisin. Şaside herhangi bir boya olması motosikletin geçmişi hakkında önemli bir ipucu verecektir. Bu durum satın alma kararını doğrudan etkileyecektir. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.