İyi Bir Hikaye Anlatıcısı Olmak İçin Neler Yapmalısın?

Buradasınız

Sev 13 Eylül 2021

hikaye, anlatıcı, kadın, erkek, hikaye anlatıcılığı

Çevremizdeki birçok kişi bize hikayeler anlatır ve bir şeyler paylaşırlar. Bu anlatıların bazıları bizim duygularımıza, ruhumuza, kişiliğimize dokunurken bazıları da hiçbir etki etmeden deyim yerindeyse bir kulağımızdan girer, diğerinden çıkar gider. Burada anlatılan kadar anlatıcının da büyük önemi vardır çünkü bütün ilgiyi üzerinde toplayan ve dinleyiciyi istediği yere alıp götüren odur. İyi bir hikaye anlatıcısı olmak hayatta birçok alanda başarıyı da beraberinde getirir. İşte iyi bir hikaye anlatıcısı olmak için yapman gerekenler.

Hikaye anlatıcılığı nedir?

hikaye, anlatıcı, hikaye anlatıcılığı

Hikayeler çok çok eski zamanlardan bu yana bilgi aktarımı ve duygu paylaşımı için insanlar tarafından üretilen ve kullanılan temel öğelerden biri. Önceleri sözlü ve anonim olarak aktarılan hikayeler, yazının bulunmasından sonra zamanla yazılı hale gelerek daha kalıcı olmaya başladılar. Tarihin ilk dönemlerinden bu yana da bu hikayeleri aktaran, anlatan, paylaşan birçok kişi oldu. Anlatılan hikaye aynı olsa da kimileri buna kendi duygularını da katarak adeta o sahneyi dinleyicilerin zihninde canlandırmayı başardılar. Bugün ise artık hikaye anlatıcılığı daha profesyonel ve kurallarına göre yapılan, özellikle iş dünyasında bir meslek olarak da kabul edilen bir iş.

Hikaye anlatıcılığı nasıl yapılır? 

hikaye, anlatıcı, kadın, erkek, hikaye anlatıcılığı, perde, çocuk

Bugün artık profesyonel bir meslek olarak da yürütülen hikaye anlatıcılığı, uygun ortamın ve doğru dinleyici kitlesinin seçilmesinin ardından temel bir tema üzerinden yapılıyor. Aktarılmak istenen temel fikir etrafında tıpkı bir hikaye ya da roman da olduğu gibi giriş-gelişme-sonuç bölümleri kurgulanıyor ve tüm süreç hikayeleştirilerek karşıya aktarılıyor. Örneğin dinleyiciler çocuksa bir sahne gibi hayal dünyasını tetikleyecek öğeler kullanılabiliyor. Bir iş toplantısı ya da konferans ise daha resmi ama yine de temayı aktaracak öğeler hikaye anlatıcısı tarafından kullanılabilir.

Hikayeni anlattığın kitleyi tanımalısın

hikaye, anlatıcı, kadın, erkek, hikaye anlatıcılığı

İyi bir hikaye anlatıcısı olmak için yapman gereken bir diğer şey de karşındaki kitlenin kim olduğunu iyi tayin etmektir. Anlatacağın hikaye ve aktaracağın bilgiler ile karşındaki kitlenin uyuşup uyuşmaması son derece önemlidir. Ancak bu şekilde ikisi arasındaki doğru bağı kurabilir ve anlatmak istediklerini karşı tarafa aktarabilirsin. Bu bağı da ancak biraz deneyim biraz da içgörü ve hissiyatın ile sağlayabilirsin. Bunun için de bol bol hikaye anlatman gerekir.

Önce zihninde her şeyi kurgulamalısın

hikaye, anlatıcı, hikaye anlatıcılığı, eskiz, çizim

İyi bir hikaye anlatıcısı dinleyicinin karşısına çıkmadan her şeyi kafasında kurgular ve neyi, hangi sırayla anlatacağını çok iyi bilir. Tıpkı bir resmi yapmadan önce çizimler, skeçler hazırlayan bir ressam gibi bütün süreci kafasında tasarlar. Bu şekilde akıcılığını kesmeyecek şekilde anlatımını devam ettirebilir ve kopmayacak bir bütünlük içerisinde hareket edebilir.

Kişiselleştirmeyi unutmayın

hikaye, anlatıcı, kadın, erkek, hikaye anlatıcılığı

Birçok hikaye anlatıcısı, anlattığı konuyu genel hatlarıyla vererek çok detaylarına inmez ve hemen hemen kendinden hiçbir şey katmadan anlatır. Bunun yerine iyi bir hikaye anlatıcısı olmak istiyorsan sen de hikayeni kişiselleştirmeli, kendi hayatından bir şeyler katmalı, örnekler vermeli, karşındaki dinleyiciler ile empati kurmalısın. Bu şekilde aradaki bağı daha da kuvvetlendirebilirsin. Aralarda iniş çıkışlar yaparak, ses tonunu değiştirerek farkındalık oluşturmalısın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 17 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.