İşleri Ertelemeyerek Hayatta Kazanabileceğin 6 Şey

Buradasınız

Sev 06 Eylül 2021

saat, erteleme, geç kalma, unutma

Çağımızın hızlı yaşam koşulları nedeniyle iş hayatında ve gün içerisinde birçok işi aynı anda yapmak zorunda kalabiliyoruz. Aynı anda evle, işle, eşle, çocuklarla ve daha birçok şeyle aynı anda ilgilenme durumumuz olabiliyor. Ancak işlerimizi ertelediğimizde daha kısıtlı bir zamana sahip olmanın yanı sıra başarılı sonuçlar elde edemiyor, stres ve zaman yönetimini başarılı bir şekilde gerçekleştiremiyoruz. Dünya Ertelememe Günü’ne özel önerilerimizi senin için hazırladık. İşleri ertelemeyerek hayatta kazanabileceğin 5 şey!

Neden erteliyoruz?

saat, erteleme, geç kalma, unutma, el

Erteleme bir alışkanlıktan ziyade bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Tıp literatüründeki adı "Procrastination" olan erteleme hastalığı; kişinin yapması gereken işleri ötelemesi, yapmaktan kaçınması ve erteleme alışkanlığı olarak tanımlanıyor. Özellikle farklı psikolojik rahatsızlıklarla kendini gösteren bu durum, zaman zaman ileri düzeye ulaşarak günlük hayatı etkileyecek boyuta gelebiliyor.

Başarılı zaman yönetimi 

saat, erteleme, geç kalma, unutma, bilgisayar, çocuk

Sen de günlük işleri ertelemeyerek ve bunları sürekli ileri tarihlere atmayarak, hayatta birçok avantaj elde edebilirsin. Bunların başında başarılı zaman yönetimi yapman geliyor. İşleri ertelediğin takdirde kısıtlı zaman içerisinde birçok iş ve bu işlerin yarattığı problemlerle karşı karşıya kalabilirsin. Bu da hem stresi artırır hem de zamanı doğru kullanamamana neden olur. İşlerini ertelemediğin zaman çok daha başarılı bir zaman yöneticisi olabilirsin.

Güçlü stres yönetimi 

saat, erteleme, geç kalma, unutma, iş, erkek

Zaman yönetimi kadar önemli olan bir diğer konu da stres yönetimidir. Ancak sürekli işlerini erteleyerek daralan zaman ile birlikte daha fazla strese girebilir ve güçlü bir stres yönetimi gerçekleştiremezsin. İşleri ertelemeyerek hayatta kazanabileceğin bir diğer alışkanlık ise stres yönetimindeki başarın olacaktır. İşlerini sırayla, yeterli vakti tanıyarak ve düzgün bir işleyişle yaptığında var olan stresini çok daha iyi yönetecek yeteneğe sahip olabilirsin.

Sürdürülebilir sonuçlar

saat, erteleme, geç kalma, unutma, erkek

İşlerini ertelemek, yaptığın işlerdeki sonucun kalitesini de doğrudan etkiler. Dolayısıyla sürdürülebilir başarılı sonuçlar elde etmek giderek zorlaşır. İşleri ertelemeyerek hayatta kazanabileceğin şeylerden biri de giderek iyileşen başarılı sonuçlar elde etmektir. İşlerini ertelemediğin zaman yaptıklarından da daha fazla verim almaya başlayacaksın.

Disiplin kültürü

saat, erteleme, geç kalma, unutma, iş kadını, telefon

İşlerini sürekli ertelemeyerek sana büyük bir avantaj sağlayacak disiplin kültürüne sahip olabilirsin. Disiplinli bir yaşam, sadece iş yaşamında başarıya ulaşmanı sağlamayacak aynı zaman sosyal yaşamında da birçok noktada hayatını kolaylaştıracaktır. Sürekli görevleri ve işleri ertelemek özellikle iş hayatında disiplinin ortadan kaybolmasını sağlar ve uzun dönemde tam bir kısır döngü oluşmasına neden olur.

Kuvvetli iş ilişkileri

saat, erteleme, geç kalma, unutma, toplantı, iş hayatı

İşlerini sürekli ertelemeyerek iş yaşamında başarılı, takım çalışmasına yatkın ve güçlü bir iş insanı olabilirsin. Bu noktada iş arkadaşlarınla olan ilişkilerin daha da kuvvetlenecek ve takım ruhunun birçok avantajından faydalanabileceksin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.