İkinci El Otomobil Almak İçin Dikkat Etmen Gereken 7 Şey

Buradasınız

Sev 25 Nisan 2021

ikinci el, otomobil, satın alma, anahtar

İkinci el otomobil piyasası, son dönemde farklı ekonomik nedenlere bağlı olarak oldukça hareketli günler geçiriyor. Sıfır modellerin çok yüksek fiyatlara alıcı bulduğu ve vergilerin bütçeleri artırdığı bugünlerde hemen herkesin ilk adresi ikinci el otomobiller oluyor. Peki ikinci el otomobil satın alırken nelere dikkat etmen gerektiğini biliyor musun? İşte en iyi seçimi yapman ve kendine uygun otomobili seçerken dikkat etmen gerekenlerden bazıları…

Aracın resmi kayıtlarını kontrol etmelisin

ikinci el, otomobil, satın alma, kontrat, satış

İkinci el otomobil satın alırken ilk kontrol etmen gereken şey aracın tüm kayıtlarının doğru yapılıp yapılmadığı, resmi belgelerinin olup olmadığıdır. Aracın o güne kadar izlediği tüm süreci bu belgelerle kontrol etmen mümkün. Aracı satın almadan önce mutlaka farklı online kanallardan ya da noter, vergi dairesi gibi fiziki ortamlardan bu kayıtları mutlaka kontrol etmelisin.

Gitmeden önce fiyat karşılaştırması yapmalısın

ikinci el, otomobil, satın alma, maskot

İkinci otomobil alırken hemen herkesin dikkat ettiği ilk konu fiyat olur. Piyasada aynı otomobili, farklı özelliklere bağlı olarak çok farklı bütçelerle bulmak mümkün. Bunun için sen de yeni alacağın ve seçtiğin otomobili almaya gitmeden önce farklı kanalları kullanarak kısa bir araştırma yapabilirsin. Online fiyat karşılaştırma ve satış sitelerine bakabilir, zamanın varsa birkaç galeride dolanabilirsin.

Hasar olup olmadığına mutlaka bakmalısın

ikinci el, otomobil, satın alma, kontrol, erkek

İkinci el otomobil satın alırken dikkat etmen gereken noktalardan biri de otomobilin hasarlı olup olmadığı. Bunun için öncelikle otomobilin görünen kısımlarını kendin kontrol edebilir, aracın TRAMER kaydı olup olmadığına bakabilirsin. Biraz daha detaylı kontrol yapabilmek ve görünmeyen kısımlardaki olası sorunları tespit edebilmek için de bir uzmandan destek alman faydalı olabilir.

Mümkünse bir test sürüşü yapabilirsin

ikinci el, otomobil, satın alma, kadın, erkek, anahtar

İkinci el araçların birçoğu bakımları yapılarak ve herhangi bir sorun olmadan satışa çıkarılmaktadır. Aracın sorunlu ya da hasarlı olmasından öte senin psikolojik olarak da o aracı sevip sevmediğin çok önemlidir. Halk tabiriyle içinin ısınması için mümkünse aracın sahibiyle birlikte bir test sürüşüne çıkabilirsin. Bu şekilde sürüş kolaylığının nasıl olduğunu da görmen mümkün olacak.

Yanında bir bilirkişi olmasında fayda var

ikinci el, otomobil, satın alma, kadın, erkek, otomobil

Çevrende daha önce araç alıp satmış birileri varsa, ikinci el aracı satın alırken ondan da faydalanman yararlı olacaktır. Bu konulara hakim biri seni doğru anlarda yönlendirerek bu büyük harcama esnasında rehberin olabilir.

Kasko değerini mutlaka kontrol et

ikinci el, otomobil, satın alma, anahtar, satış

Araçların olası hasarlara karşı koruma altına alınmasına yardımcı olan kasko da ikinci el bir araç satın alırken dikkatini vermen gereken noktalardan biridir. Kasko değerlern her bir aracın özelliklerine göre farklılıklar gösterebilir. Model, üretim yılı, motor hacmi gibi özelliklere değişen bu değeri bir sigorta acentesi ile görüşerek öğrenebilir ve fazla para vermekten kurtulabilirsin.

Piyasası popüler mi?

ikinci el, otomobil, satın alma, galeri, araç

Yeni satın alacağınız aracınızı bir süre sonra yeniden satmak isteyebilir, bir başkası ile değiştirmeyi düşünebilirsin. Bunun için özellikle ikinci el araçları satın alırken piyasada onunla ilgili genel algıya ve piyasadaki değerine de bakmayı unutma. Bazı araçlar çok iyi özelliklere sahip olsa da piyasada yeterli ilgiyi görmeyebiliyor. Ya da zaman zaman tam tersi de yaşanabiliyor. Bunun için sen de piyasası daha yüksek olan araçlara yönelebilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.