Ana içeriğe atla

Erkek

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Futbolun Oscar’ı Ballon d’Or
Futbolun Oscar’ı Ballon d’Or

iyihisset.com

03 Oca 2022

Ballon d’Or, oscar, ödül

Futbol dünyasının en prestijli ödülü olan Ballon d’Or, her yıl olduğu gibi bu yıl da ses getirmeyi başardı. Gazetecilerin oylarıyla takımların, antrenörlerin ve futbolcuların ödüllendirildiği Ballon d’Or, futbol dünyasının en önemli organizasyonları arasında yer alıyor. Ödül alan futbolcular ve antrenörler kadar ödül almayanların da konuşulduğu Ballon d’Or’un geçmişini senin için araştırdık.

1956 yılından beri düzenleniyor

Ballon d’Or, oscar, futbol, ödül

Futbolun en başarılı profesyonellerinin ödüllendirildiği Ballon d’Or, 1956 yılından bu yana düzenleniyor. Ballon d’Or tarihinde ilk ödül alan futbolcu Stanley Matthews olurken, 2021 yılında ise son ödülü Lionel Messi kazandı. Ayrıca dünyanın en prestijli spor ödülleri arasında yer alan Ballon d’Or, geçtiğimiz yıl pandemi sebebi ile ertelenmişti. 2020 yılında ise Robert Lewandowski’nin ödülü kazanacağı düşünülüyordu.

Rekor Messi’nin elinde

Ballon d’Or, oscar, futbol, ödül, messi, barcelona

Futbol tarihinin efsane isimlerinden biri olan Lionel Messi, Ballon d’Or’u toplamda 7 defa kazanarak bu alandaki rekoru elinde bulunduruyor. Messi’yi 5 ödülle Cristiano Ronaldo takip ediyor. 2008 yılından bu yana 2018 yılında Modric’in aldığı ödül dışında verilen tüm Ballon d’Or ödülleri Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi’ye gitti. Bu ikilinin son yıllarda ödüle ambargo koyduğunu söylemek mümkün.

Birçok futbol efsanesi bu ödülü kazanamadı

Ballon d’Or, oscar, futbol, ödül, steven gerard

Ballon d’Or ödülleri, her yıl ödül verilen isimler kadar ödüle layık görülmeyen isimlerle de gündeme geliyor. Bugüne kadar Steven Gerrard, Xavi, Berkamp, Ribery, Henry, Robben, Robert Lewandowski gibi birçok profesyonel hiç Ballon D’Or kazanamadı. Bu noktada çeşitli otoritelerin zaman zaman ödül töreninin şeffaflığını sorguladığı gözlemleniyor.

Hiçbir kaleci Ballon d’Or kazanamadı

Ballon d’Or, oscar, futbol, ödül, buffon, kaleci

Kalecilerin diğer mevkilerde oynayan oyunculara göre Ballon d’Or kazanmasının zor olduğu biliniyor. Fakat bugüne kadar futbol tarihine adını altın harflerle yazdırmış hiçbir kaleci Ballon d’Or kazanamadı. Buffon, Casillas, Ederson, Neuer gibi birçok başarılı kaleci kazanamamanın yanında hiçbir zaman ödüle aday gösterilemedi.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Erkek yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.