Ana içeriğe atla

Erkek

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Evcil Köpeğini Nasıl Beslemelisin?
Evcil Köpeğini Nasıl Beslemelisin?

iyihisset.com

24 Mar 2022

evcil, hayvan, besleme, ev, köpek

Köpekler, en az insanlık tarihi kadar eski zamanlardan beri aramızdalar ve insanoğlunun da en sadık dostlarıdırlar. İnsan ile köpek arasındaki bağ oldukça özel ve güçlüdür. Bu noktada ailemizin bir ferdi olan dostumuzun beslenme, barınma, yaşam koşulları, fiziksel gelişimi ile sağlığı ve mutluluğu oldukça önemlidir. Sadık dostlarımızın doğru beslenmesi sayesinde birçok sağlık probleminin önüne geçebiliriz. Evcil köpeğini nasıl beslemen gerektiğini merak ediyorsan yazımıza geçelim.

Nelere dikkat etmeliyiz?

evcil, hayvan, besleme, ev, köpek

Her ırkın farklı besin değerlerine ve yiyecek miktarına ihtiyaç duyduğu uzmanlar tarafından sık sık belirtiliyor. Dolayısıyla beslenme programı oluşturmadan önce köpeğin ile ilgili ırk bilgilerine hâkim olman gerekiyor. Ayrıca köpeğinin beslenme düzeninin veteriner hekim kontrolünde olması gerektiğini de unutmamalısın. Öncelikle köpeğini tartmalı, fiziksel durumunu yakından takip etmeli, veteriner hekimden öneriler almalı, fiziksel ihtiyaçlarına ve sağlık durumuna göre mama tercihinde bulunmalı ve köpeğin gelişimine bağlı olarak mama miktarını uygun bir şekilde ayarlamalısın.

Beslenme yöntemini belirlemelisin

evcil, hayvan, besleme, ev

Köpeklerin farklı beslenme yöntemleri bulunuyor. Veteriner hekim kontrolünde köpeğine en uygun beslenme tarzını belirlemelisin. Bu beslenme türleri üçe ayrılıyor. Bunların ilki köpeğinin tüketimi için her zaman mamanın mevcut olduğu sınırsız beslenme, ikincisi köpeğinin tüketimi için yalnızca sınırlı bir süre boyunca mamanın mevcut olduğu süreli sınırlı beslenme, üçüncüsü ise köpeğinin tüketimi için her gün belirli saatlerde ölçülü miktarda mamanın verildiği öğün tarzı beslenmedir. Uzmanlar genellikle öğün tarzı beslenmenin köpeğin sağlığı için daha iyi olduğunu vurguluyor.

Mama tercihini doğru yapmalısın

evcil, hayvan, besleme, ev, köpek

Birçok farklı marka köpeklere özel mama üretiyor. Fakat köpeğin için en uygun mamayı seçmen büyük önem taşıyor. Köpeğinin ırkına, yaşına, kilosuna ve kısır olup olmamasına göre en uygun mamayı seçmelisin. Ayrıca mamaların besin değerlerine ve kalitesine de dikkat etmen gerekiyor.

Su tüketimini kontrol etmelisin

evcil, hayvan, besleme, ev, köpek

Köpeklerin tükettiği su miktarı da gelişimi ve sağlığı için oldukça önemli. Köpeğine sürekli olarak içme suyu sağlamalı ve su tüketim miktarını takip etmelisin. Ayrıca suyun taze olmasına da özen göstermelisin. Köpeğinin susuz kalması veya yeterli miktarda suya ulaşamaması büyük sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir.

Ev yemekleri vermemelisin

evcil, hayvan, besleme, ev, köpek, yemek

Köpeğine yediğin yemekten bir parça vermen sana cazip gelebilir ve bu evcil hayvanını memnun edebilir. Fakat bu oldukça yanlış bir davranıştır. Bu durum köpeğinin besin dengesini bozarak çok fazla kilo almasına neden olacaktır. Köpeğin aşırı kiloya bağlı olarak birçok sağlık problemi ile karşı karşıya kalabilir.  

Vitamin takviyesi yapmalısın

evcil, hayvan, besleme, ev, vitamin

Köpeğinin ırk özelliklerinden dolayı kronik sağlık sorunları olabilir. Bu nedenle köpeğine mama dışında vitamin takviyesi de yapmalısın. Vitamini sadece kronik hastalığı olan köpeğine değil, büyüme çağındaki yavru köpeğine de verebilirsin. Bu sayede köpeğinin sağlık sorunlarına karşı direncini güçlendirebilirsin. Vitaminlerini mutlaka veteriner kontrolü ve tavsiyesi ile alman gerektiğini de unutma.

Ödül mamalarını dikkatli vermelisin

evcil, hayvan, besleme, ev

Köpekler ödül mamalarını rutin mamalarına oranla daha fazla sever. Ancak köpeğine sürekli ödül maması vermen oldukça yanlış bir davranıştır. Ödül mamalarının besin değerleri rutin mamaya oranla daha düşüktür. Bu nedenle ödül mamalarını eğitim için kullanmanda fayda var.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Erkek yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.