Erkeklerin Mutlaka Tüketmesi Gereken 10 Besin

Buradasınız

Sev 07 Ekim 2017

Vücut yapıları nedeniyle erkeklerin düzenli olarak alması gereken besinler, kadınlara göre farklılık gösteriyor. Peki, erkekler sağlıklı ve mutlu bir yaşam için hangi besinleri tüketmeliler?

Kabuklu Deniz Mahsulleri

Özellikle çinko açısından zengin olan kabuklu deniz mahsulleri, erkek üreme sistemi üzerinde önemli etkiye sahip besinlerdir. Çinkonun kalbe ve kas gelişimine de iyi gelmesi, erkeklerin kabuklu deniz mahsullerini beslenme planlarına dahil etmelerini gerekli kılıyor.

Badem

Birçok faydası bulunan badem E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca, çinko, selenyum, bakır ve niyasin de içerir. İçeriğinde bulunan yağlarla kilo vermeyi kolaylaştıran badem, beden ve zihnin yorgunluğunu giderirken, böbrek, mesane ve üreme yollarındaki iltihapları da yok eder.

Domates

Erkeklerin düzenli olarak tüketmesi gereken domatesin sağlık açısından inanılmaz faydaları vardır. Uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza ile ilgili sorunları giderir. Hücre zarları yapısının muhafaza edilmesine yardım eder. Ayrıca domates antioksidanlarla dolu bir besindir.

Ceviz

Düzenli ve bilinçli bir şekilde ceviz tüketimi erkek sağlığına birçok yönde fayda sağlar. Erkeklerin günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline getirmeleri gereken ceviz, somon balığından daha fazla omega 3 ve tavuktan daha fazla protein içerir. Ceviz, antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir.

Havuç

Özellikle sigara içen erkekler için havuç ve havuç suyu, düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerdir. Besin lifi bakımından zengin bir sebze olan havuç, sindirim sisteminin de düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca gırtlak, rahim ağzı, mesane, kalın bağırsak, prostat ve yemek borusu kanserlerine yakalanma riskini azaltır.

Zencefil

Çin tıbbında, çeşitli sağlık sorunlarına karşı en çok kullanılan bitkilerden biri olan zencefil, potasyum, magnezyum, beta-karoten ve çinkonun yanı sıra birçok vitamin ve mineral içerir. Vitamin ve mineral içeriğinden dolayı hastalıklarla mücadele ve hastalıklardan korunulması açısından da oldukça etkilidir.

Sarımsak

Düzenli sarımsak tüketmek hem sindirime hem de besinlerin emilmesine yardımcı olur. Ayrıca pankreas ve karaciğer fonksiyonlarını da arttırır. Bedende toksinleri, parazitleri, civa gibi ağır metalleri temizleyen sarımsak, sigara içen erkeklerin düzenli tüketmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Elma

C ve E vitamini elmada zengince bulunur ve kesinlikle düzenli tüketilmesi şart olan bir meyvedir. Elmayı değerli kılan etkenler ise, bünyesinde barındırdığı mineral, vitamin ve de antioksidanlardır.

Çikolata

Çeşitli araştırmalarla, günde ortalama 45-65 gram arası çikolata tüketen erkeklerin tüketmeyenlere göre kalp krizi geçirme riskinin daha düşük olduğu belirlenmiştir. Çikolatanın içinde bulunan antioksidanlar kanserle mücadelede faydalıdır. Ayrıca zengin bir kalsiyum kaynağıdır.

Yulaf

Diyabet ve kalp hastalıkları riskini azaltan aynı zamanda da kan şekerini düzenleyen yulaf, özellikle spor yapan erkeklerin tüketmesi gereken besinler arasında yer alıyor. Bol miktarda lif içeren yulaf, erkek vücudunun gereksinim duyduğu protein ve lif ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.