Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Erkeklerin Her Gün Yapması Gereken 7 Egzersiz

SEV07 Nisan 2017

Haftada üç gün spor salonuna gidiyor olabilirsiniz, peki oradaki zamanınızı ne kadar işlevsel kullandığınızı hiç düşündünüz mü? İşte spor rutininizi daha işe yarar hale getirebileceğiniz 7 farklı egzersiz.

Squat (Çömelme)


Squatlar çok çeşitlidir. İster kendi vücut ağırlığınızla ister ek ağırlıklarla squat egzersizleri yapabilirsiniz. Bu hareketi yaparken en önemli kural, vücudunuzun doğru şekli aldığından emin olmanız. Bunun için ayakta durup, bacaklarınızı kalçanızın genişliğinde birbirinden ayırın. Omuzları ise serbest bırakın. Dümdüz bakın ki boynunuz omurganızı takip etsin. Kollarınızı düz bir şekilde önünüze uzatın ve yavaşça çömelin. Topuklarınızı yerden kaldırmadan bu hareketi 8-12 defa tekrarlayın.

Lunge (Bacak Kası Egzersizi)

Bu egzersiz bacaklarınızın yanı sıra tüm vücudunuzun form kazanmasını sağlayacak. Ayrıca yapması oldukça kolay. Vücudunuzun üst kısmını düz tutarak, omuzlarınızın geride ve rahat olduğundan emin olun. Şimdi başlamaya hazırsınız! Bacaklarınızın birini bir adım öne atın ve kalçalarınızı dizinizle 90 dereceye gelene kadar alçaltın. Önde kalan dizinizin ayak bileğinizle aynı hizada durması gerekiyor. Bu sırada öteki diz yere değmemeli. Ağırlığınızı topuklarınıza vererek kendinizi ilk pozisyonunuza itin. Bu egzersizi biraz daha etkili bir hale getirmek için kol dambıl kullanabilirsiniz. Bu hareketi 10-12 kez tekrarlayabilirsiniz.

Kardiyo

Koşu bandında veya eliptik bisiklette yarım saatten fazla ter dökmek her açıdan çok faydalı. Ama yeterli değil. Çünkü yalnızca koşmanın vücudunuza göstereceği etki yavaş olabilir. Koşu bandı üzerinizdeki egzersizlerinizin yanı sıra ip atlama veya sprint gibi anaerobik bir egzersiz yapmayı da ihmal etmeyin. Bu sizi daha ağır bir egzersiz seviyesine çıkarıp, metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Yoga

Derin bir nefes al ve Namaste! Hadi yogaya başka bir açıdan bakalım. Derin nefes alma sıkıntısı ve solunum eksikliği, vücudunuzdaki diğer problemleri de tetikleyebilir. Nefesinizi ve esnekliğinizi geliştirmek için bir yoga kursuna gidin. Yoğun yoga çalışmalarında, kardiyonun aksine nefesiniz yavaşlar. Yoga ile vücudunuza nefes almayı öğretirken aynı zamanda gergin kaslarınızı rahatlatırsınız.

Plank

Plank’ı ya seversiniz ya da nefret edersiniz! Ama vücudunuzu güçlendiren bu egzersizin çok etkili olduğunu unutmayın. Örneğin sırt ağrıları ve omurga haraketliliği için oldukça faydalı. Peki doğru plank nasıl yapılır? Şınav çekermiş gibi yere doğru pozisyon alın ve dirseklerinizi 90 derecelik bir açıyla yere koyun. Vücudunuzu kafanızın ucundan ayaklarınıza kadar düz bir şekilde uzatın ve yumruklarınızı birleştirin. Başta kollarınıza yaptığınız baskıdan dolayı biraz ağrı hissedebilirsiniz ama pes etmeyin ve süreyi her gün biraz daha arttırmaya bakın.

Direnç Egzersizleri

Genellikle kas yapmak için başvurulan bu egzersizler yalnızca vücut geliştirmeye meraklı olanlar için değil, herkes için gerekli. Direnç egzersizleri yaptığınız zaman, kemik kütlenizin yoğunluk seviyesini de geliştirip korursunuz. Çantanızda kolayca taşıyabileceğiniz süspansiyon kayışları ile bu tarz egzersizleri her an yapabilirsiniz. Bu egzersizler sayesinde hem erkekler hem de kadınlar kemik erimesi gibi rahatsızlıkların önüne geçebilir.

İşlevsel Antrenman

Göğüs, triceps (üst kol), kuads (üst bacak), diz, diz arkası ve kalça kasları günlük kullanımda aktif olan kaslardır. İşlevsel bir antrenman ile bu kasları güçlendirmek sizi günlük hayatınızda  daha güçlü yapacaktır. Kettlebell gibi ağırlıklar kullanarak hızlı koşma, zıplama, kaldırma, dönme ve eğilme hareketleri ile işlevsel çalışma egzersizleri yapabilirsiniz.

Yapacağınız tüm bu egzersizler yalnızca daha fit görünmenizi sağlamakla kalmayacak, daha zinde bir hayat sürerek pek çok hastalığa yakalanma riskinizi de azaltacak. Günümüzde en yaygın görülen hastalıklardan biri olan kansere karşı alabileceğiniz bir diğer önlem ise Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası. Bu güvence size Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü’nün kapılarını açarak anlaşmalı spor salonlarında %40’a varan indirimlerden faydalanma imkanı sunuyor.

 

Kansere İnat Yaşasın Hayat Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
SEV 24 Eylül 2017

Yeşile önem veren, çevre bilinci olan bireylerin insan ilişkileri ve topluma uyumu  güçlü oluyor. Bu nedenle çevreye duyarlı çocuklar büyüdükleri zaman insanları ve hayatı çok daha fazla seviyorlar. İşte çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için 5 öneri…

1. Doğadaki Muhteşem Uyumu Ona Gösterin


Doğada gördüğü her canlının, her bitkinin ve her olayın birbiriyle çok kuvvetli bağları olduğunu ona göstermeye çalışın. Böylece insanların yaşaması için ağaçların ne kadar önemli olduğunu kolayca anlayabilir. Doğal dengenin, her canlıya duyulan saygıyla, yeşil alanları koruyarak sağlanabileceği, daha güzel bir dünyada yaşamak için insanlara çok daha büyük roller düştüğü çocuklara basit örneklerle anlatılmalı.

2. Önce Kendiniz Örnek Olun

Çocuklar rol model aldıkları anne ve babalarının yaptıkları davranışları dikkatlice gözlemler ve pek çoğunu da taklit ederler. Yani onları doğayı korumanın önemi konusunda uyarmaktansa çevreye değer veren, bunu her daim gösteren anne babalar olmak çok daha etkili. Evdeki gereksiz lambaları söndürmek, diş fırçalarken çeşmeyi kapatmak gibi çok basit görünen ayrıntılar bile çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için büyük önem taşıyor.

3. Doğa ile Etkileşim Kurmasına İzin Verin

Dört duvar arasında, sokağa çıkmadan, park ve bahçelerde koşup oynamadan büyüyen çocukların çevreye duyarlı olmaları da zor. Çocukların doğayla tanışmaları, çevrelerinde gerçekleşen olayları bizzat gözlemlemeleri gerekiyor. Sahile gitmek, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, ağaç dikmek gibi eylemler çevre bilinci kazanmalarına yardım ediyor. Çünkü küçük çocuklar ancak bu şekilde sadece insanların değil toprağın, havanın, suyun, hayvanların ve ağaçların da çok değerli varlıklar olduklarını algılayabilirler.

4. Çevre Dostu Hareketlerini Açıklamaktan  Çekinmeyin

Çevre bilinciyle yaptığınız her hareketi çocuğunuza açıklayın. Örneğin eğer naylon poşet kullanmıyorsanız bunun nedenlerini, çevreyi korumanın önemi üzerine vurgu yaparak açıklayabilirsiniz. Böylece bir kişinin bile büyük farklar yaratabileceğine dair inancı artar. Tüm bunları evrensel, hak ve etik odaklı bir bakış açısıyla verebilirsiniz. Ancak bu şekilde çevreye karşı kendi düşünce ve çözümlerini oluşturabilirler.

5. Evde Çiçek ve Evcil Hayvan Olmalı

Evde imkanlar elverdiğince çiçek veya bitki yetiştirip çocuğunuza sulama, bakım gibi ufak ama yararlı sorumluluklar verebilirsiniz. Böylece çocuklar doğayı korumak için karşılıklı bir denge olduğunu kolayca fark eder ve uzun vadede çevre bilinçleri de artar. Ayrıca evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar da aynı şekilde çevreye karşı daha duyarlı ve sevgi dolu olur. Çünkü karşılıksız sevgiyi yalnızca insanlardan değil doğadan ve hayvanlardan da alabileceklerini anlıyorlar.

Çevreye bilinçli çocuklar yetiştirmenin yanı sıra eminiz ki siz de her anne baba gibi çocuğunuzun geleceğini maddi güvence altına almak istersiniz. Ferdi Kaza Sigortası ile tanışmaya ve tüm bu endişeleri azaltmaya ne dersiniz? Üstelik bu sigorta ile Cigna Finans’ın Ayrıcalıklar Kulübü avantajlarından da faydalanabileceksiniz. 

 Hemen Başvur