Erkekler İçin Doğru Parfüm Seçme Rehberi

Buradasınız

Sev 02 Eylül 2019

Güzel kokmak, kişisel bakımına düşkün kişiler için çok önemlidir. Kokunuz, sizin hakkınızda pek çok şey söyleyebilir. Dikkat çekmenizi ve fark edilmenizi sağlayabilir. Ancak parfüm seçimi kritik bir noktadır. Her parfüm her mevsimde kullanılmayacağı gibi her koku da herkese yakışmayabilir. Parfüm seçiminde hem mevsim şartlarının hem de tarzınızın belirleyici olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle doğru parfümü bulmak için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Kişisel bakımına düşkün erkekler için doğru parfüm seçme rehberini hazırladık.

 

Bulunduğunuz mevsime uygun bir parfüm seçin 

Her koku, her mevsimde kullanılmaz. Baharatlı kokular yaz ayları için boğucu ve ağır olurken, odunsu kokular da kış aylarında hafif kalabilir. Bu nedenle parfümünüzü bulunduğunuz mevsime göre seçmeniz gerekir. Yaz ve kış aylarında hormonlarınız değişim göstereceği için parfümlerin teninizdeki duruşu da değişecektir. Bu nedenle yaz ve kış aylarında farklı parfümler kullanmak daha iyi bir seçenek olabilir.

 

Parfümü günün hangi saatinde kullanacağınızı belirleyin

Mevsimler gibi günün farklı saatleri de parfüm seçimini etkiler. Sabah saatlerinde daha hafif kokular kullanılırken, gece ise daha kalıcı parfümler tercih edilebilir. Sabah saatlerinde duyular daha açıktır, bu nedenle daha uçucu (Eau De Toilette) ve daha hafif kokuları tercih edebilirsiniz. Gece saatlerinde ise “Eau De Parfum (EDP)” olarak bilinen kalıcı parfümleri kullanabilirsiniz. Odunsu ve çiçeksi kokular sabah saatleri için, egzotik ve baharatlı kokular ise akşam saatleri için daha uygundur.

 

Ten rengi parfüm seçiminde önemlidir

Her parfüm her ten için uygun değildir. Bir başkasında beğendiğiniz parfüm sizin teninizde aynı aromayı vermeyebilir. Bunun nedenleri arasında yaşınız, beslenme şekliniz ve hormonlarınız gibi etkenler bulunur. Esmer tende beğendiğiniz bir parfüm, beyaz ya da buğday tende aynı şekilde etki göstermeyebilir. Bu nedenle parfüm seçimi yaparken ten renginizi de göz önünde bulundurmanız gerekir.

 

Tarzınıza uygun bir koku bulmaya çalışın

Spor, klasik ya da casual bir tarza sahip olabilirsiniz. Giyim tarzınız parfüm seçiminiz üzerinde etkili olmalıdır çünkü spor giyimli birinde ağır parfümler çok hoş durmaz. Spor giyimli kişiler için en ideal kokular, fresh olarak tabir edilen hafif kokulardır. Okyanus, misk ya da amber özü içeren parfümleri tercih edebilirsiniz. Klasik tarzdan yanaysanız, baharatlı ya da odunsu kokular sizin için çok daha isabetli bir seçim olacaktır.

 

Cildinizin asit oranı parfümün kalıcılığını etkiler

Cildinizin asit oranı da parfüm seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri. Asitli, yani nemli ve yağlı bir cilde sahipseniz, meyve özü içeren parfümleri tercih edebilirsiniz. Ancak cildinizin asit oranı azsa ve kuru bir cildiniz varsa baharatlı ve oryantal kokuları tercih edebilirsiniz. Bunu yanı sıra fazla terliyorsanız odunsu kokular yerine sportif kokuları tercih etmelisiniz. 

 

Parfüm almaya gitmeden önce dikkat etmeniz gerekenler

Parfüm seçiminde kendinize uygun kokuyu bulmak için dikkat etmeniz gereken başka bir nokta ise, parfüm almaya gitmeden en az 8 saat önce üzerinize hiçbir koku sıkmamış olmanızdır. Ayrıca öncesinde yemek yememeniz koku duyunuzun daha iyi çalışmasını sağlar. Çünkü yediğiniz yağlı ya da baharatlı bir yemek, ten kokunuzu etkileyecektir. Bunun yanı sıra, parfüm seçimini doğru saatlerde yapmak da önemlidir. Sabahın erken ya da gecenin geç saatleri parfüm seçimi için uygun değildir. Bunun yerine öğle saatlerinde parfüm seçimi yapabilirsiniz. Son tüyomuz ise, kokuyu daha iyi hissedebilmek için parfümü şah damarı, bilek iç yüzü ve kol iç yüzü gibi nabız bölgelerinde denemeniz. 

 

 

Kaynak: 

https://erkekse.com/dogru-koku-parfum-secimi-parfum-nasil-kullanilir/

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.