Erkek Sağlığını Tehdit Eden Kanser Türleri

Buradasınız

Sev 04 Şubat 2022

erkek, kanser, sağlık

Kanser, toplum ve birey sağlığını tehdit eden en önemli hastalıklardan biri olmayı sürdürüyor. Her yıl farklı türdeki kanserler, binlerce ölüme neden olurken aynı zamanda yaşam kalitesinde de ciddi düşüşlere sebep oluyor. Hemen her kanser türü hem kadın hem de erkeklerde görülebilirken bazı türlere erkeklerde daha sık rastlanabiliyor. Akciğer, kolon, mesane, prostat gibi bu kanser türleri erkekler arasında en sık görülenler olarak öne çıkıyor ve erkek sağlığını doğrudan tehdit ediyor. Dünya Kanser Günü’nde bu kanser türlerine tekrar bakarak erken teşhisin önemini hatırlamaya ne dersin?

Prostat Kanseri

erkek, kanser, sağlık, prostat

Prostat kanseri erkekler arasında en sık görülen kanser türlerinden biridir. Çoğu zaman ilerleyen aşamalarına kadar herhangi bir belirti vermeden ilerleyen sinsi bir yapıya sahiptir. Ülkemizde hemen hemen kanser teşhisi konulan her 4 erkekten biri prostat kanseri teşhisi ile karşılaşmaktadır. Ortalama olarak da her 12 erkekten birinde bu kanser türü görülmektedir. Hastalarda genelde idrar yaparken yanma şeklinde kendisini gösteren prostat kanseri, zaman zaman kas ve kemik ağrıları, idrarda kan gibi belirtilerle de kendisini belli eder. Bu belirtiler çok daha farklı ürolojik hastalıklarda da görüldüğü için prostat kanseri teşhisinin konması zor olabilmektedir.

Mesane Kanseri

erkek, kanser, sağlık, mesane

Mesane kanseri de erkeklerin muzdarip olduğu ve en sık görülen kanser türleri arasındadır. İdrarda kanla kendisini gösteren bu hastalık, çoğunlukla taş düşürme ile karıştırılır. Teşhis aşamasındaki en büyük fark ise idrardan kan gelmesi sırasında ağrı görülmemesidir. Erkeklerde, kadınlara göre 4 kat daha fazla görülme sıklığı bulunur. İdrardaki kan durumuna aşırı kilo kaybı, halsizlik, iştahsızlık, sık idrara çıkma ve çeşitli bölgelerde ağrılar eşlik edebilir. Çocukluk yaşlarında da görülebileceği gibi genelde 70 yaş üzeri erkeklerde daha sık rastlanır.

Akciğer Kanseri

erkek, kanser, sağlık, akciğer

Erkek sağlığını tehdit eden en önemli kanser türlerinden bir diğeri de akciğer kanseridir. Genellikle sigaraya bağlı şekilde gelişen ve erkeklerde yüz binde 75 kişide görülen akciğer kanseri, en çok ölümlü kanserlerden de biridir.  En sık görülen belirtileri arasında geçmeyen ve kronikleşen öksürük krizleri, kanlı balgam, sık sık yaşanan nefes darlığı, ses kısıklığı ve sonu gelmeyen akciğer enfeksiyonlarıdır. Akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerin yaklaşık olarak yüzde 19,4’ünü oluşturur. Birçok kişide akciğer kanserinin belirtileri, diğer akciğer hastalıklarının belirtileri ile karıştırıldığı için teşhis geç konmaktadır. Bu nedenle akciğer kanserinden korunmanın ilk ve en temel unsuru sigaradan uzak durmaktır.

Bağırsak Kanseri

erkek, kanser, sağlık, bağırsak

Erkekler arasında en sık görülen kanser türlerinden biri diğeri de bağırsak kanseridir. Kolon kanseri olarak da bilinen bu tür, erkeklerde yüz binde 22,8 oranında görülür. En sık görülen türler arasında üçüncü sıradadır. Bu hastalığın en çok görülen belirtileri arasında ishal ve kabızlık gibi ani değişimler, bağırsakta hiçbir zaman tam boşalamama hissiyatı, sürekli ve geçmeyen yorgunluk, karında ve çevresinde şişkinlik, dışkıda kan görülmesi ve hiçbir nedene bağlı olmaksızın ani kilo kaybı sayılabilir. Genelde ileri yaşta görülür ve erkeklerde ortalama görülme yaşı 63’tür. Erken teşhis edildiğinde tedavi olasılığı çok daha fazla olan bu hastalık, geç kalındığında ölümcül sonuçlar yaratabilmektedir.

Kanser ve diğer hastalıklar hayatın temel birer parçası ve bizlere düşen de sağlığımız için doğru olan yaşam tarzını benimsemek. Ancak kanser gibi hastalıkların hayatının hangi aşamasında seni ve sevdiklerini yakalayacağını bilemezsin. Bunun için önceden tedbir almak ve olası risklere karşı hazırlıklı olmak için QNB Sigorta’nın Yaşasın Hayat Sigortası yanında. Türkiye'de cilt kanseri hariç bütün kanser türlerini ilk fazından itibaren kapsam altına alan bu sigorta ile kansere yakalanman durumunda toplu para ödemesi alabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.