Düzenli Egzersiz İş Hayatını Nasıl Etkiler?

Buradasınız

Sev 26 Ekim 2022

egzersiz, spor, antrenman, ofis, iş yeri, sağlık

Düzenli spor, egzersiz ve antrenman yapmak, fiziksel ve ruhsal sağlığımız başta olmak üzere hayatımızın her noktasına dokunan ve her anlamda olumlu etkiler yaratan bir yaşam şeklidir. Sporu günlük bir rutin haline getirdiğinde hem iş hem de özel yaşamında büyük ve önemli değişimlere imza atabilirsin. Özellikle iş hayatı içerisinde aktif olarak varlığını sürdürüyorsan düzenli spor sana oldukça faydalı olacaktır. Bu faydalardan birkaç tanesini bu yazımızda bulabilirsin.

Stres seviyeni aşağıya çeker

egzersiz, spor, antrenman, ofis, iş yeri, sağlık

Günlük olarak egzersiz ve antrenman yapmanın ilk ve belki de en önemli faydası stres seviyesini azaltması ve zihnin boşalmasını sağlamasıdır. Her gün, rutin olarak işe gitmeden önce egzersiz yaparsan, üzerindeki sinir ve baskıyı azaltabilir ve iş yerinde çok daha verimli ve güzel bir gün geçirebilirsin. Düzenli egzersiz, işin yarattığı baskı ve gün içerisindeki yaşanabilecek olası sıkıntılı anlar karşısında çok daha sakin ve dingin kalmana yardımcı olur.

Mutlu ve olumlu duyguların artmasına yardımcı olur

egzersiz, spor, antrenman, ofis, iş yeri, sağlık

Spor yapmak, fiziksel olarak vücudun üzerinde oldukça pozitif etkilere neden olurken, aynı zamanda psikolojik olarak da seni daha mutlu bir insan haline getirecektir. Araştırmalar güne sporla başlayan bireylerin günün geri kalanında karşılaştıkları olay ya da kişilere karşı her zaman daha iyimser yaklaşabildiğini ortaya koyuyor. Bu durum iş yerinde çalışırken senin çok işine yarayacak ve iletişim kanallarını daha rahat açık ve rahat kurmanı sağlayacaktır. Spor ve egzersiz yapmak seni daha mutlu duygulara iterek iş yerinde de her şeye olumlu yaklaşmanı sağlar.

Kendine güveni artırır

egzersiz, spor, antrenman, ofis, iş yeri, sağlık

Sporun en bilinen faydalarından biri de bireysel öz güveni artırması ve kişinin kendinden daha emin olmasını sağlamasıdır. Bunlar iş dünyasında da çalışan kişilerden en çok beklenen özellikler arasındadır. Sen de kariyer basamaklarında daha emin adımlarla yürümek istiyorsan günlük spor çalışmalarını ihmal etmemelisin.

Daha iyi uyumanı ve işe dinlenmiş gitmeni sağlar

egzersiz, spor, antrenman, ofis, iş yeri, sağlık

Sporu bir rutin haline getiren kişilerde yaşanan en büyük etkilerden bir diğeri de uyku kalitesinde ve düzeninde yaşanan olumlu gelişmelerdir. Günlük spor egzersizleri vücudunun birçok noktasını rahatlatırken aynı zamanda kaslarının da gevşemesine yardımcı olacaktır. Yine eş zamanlı olarak zihnin de dinleneceği için uyku kaliten yükselecek ve bu yolla işe çok daha dinlenmiş ve ferah gideceksin.

Gün boyu verimini artırır

egzersiz, spor, antrenman, ofis, iş yeri, sağlık

Düzenli olarak spor yapan kişilerin gün içerinde hem iş yerinde hem de özel hayatlarında çok daha aktif olduğu bilinmektedir. Sen de iş yerinde çalışırken geçirdiğin zamanları daha verimli hale getirmek ve az zamanda, çok işler başarmak istiyorsan düzenli sporu atlamamalısın.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

egzersiz, spor, antrenman, ofis, iş yeri, sağlık

Sporu hayatının temel bir parçası haline getirdiğinde ve günlük bir rutine dönüştürdüğünde fiziksel sağlığında da çok önemli etkilerle karşılaşacaksın. Vücudun kuvvetlenirken, bağışıklık sistemin de gücünü artıracaktır. Bunun sana en önemli faydası da hastalıklara karşı ciddi bir koruma kalkanı oluşturmasıdır. Spor yaptığın zamanlarda iş yerinde daha az hastalandığını, güçten daha az düştüğünü ve verimini çok daha fazla artırdığını göreceksin. Ek olarak düzenli spor egzersizleri gücünü artıracağı için iş yerindeki olası yaralanma ve sakatlanmalara karşı da çok daha güçlü olabilirsin.

Hayatın içerisinde yaşam kalitesini azaltan birçok farklı hastalık ve rahatsızlık mevcut. Bunlarla olan mücadelemizde spor egzersizleri de en önemli yardımcımız. Sen de özellikle iş dünyasında daha aktif ve verimli olmak istiyorsan sporu yaşamının bir parçası haline getirmelisin. Her ne kadar bedenimize ve ruhumuza dikkat etsek de yaşamın belirli anlarında hastaneye gitmek durumunda kalabiliyoruz. İste bu anlarda destek arıyorsan QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Özel hastanelerde SGK katkı payı dışında herhangi bir ödeme yapmadan muayene ve tedavi hizmeti alabilir; ücretsiz sunulan check-up, online doktor ve diyetisyen gibi birçok sağlık hizmeti alabileceğin bu sigortaya şimdi %10 hoş geldin indirimi ile sahip olabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.