Dövme Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisin?

Buradasınız

Sev 11 Temmuz 2022

dövme, tattoo, cilt, tasarım, estetik

Bugün birçok kişi tarafından tercih edilen ve vücudunun farklı bölgelerine uygulanarak estetik bir görüntü sağlayan dövme sanatının geçmişi Bronz Çağı’na kadar uzanıyor. İnsanların farklı boyalar kullanarak yüzyıllar boyunca uyguladıkları bu gelenek, günümüzde modern imkanlarla harmanlanarak bir kişisel ifade biçimi haline geldi. Tamamen kişisel zevke ve isteğe dayanan dövme yaptırmak şimdilerde bir insanın hayatı boyunca alacağı en önemli kararlar arasında yer alıyor. Bu nedenle dövme yaptırmadan önce ve sonra kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Dövme yaptırırken nelere dikkat etmen gerektiğini senin için kaleme aldık.

Karar anı

dövme, tattoo, cilt, tasarım, estetik

Dövme yaptırma yaşı günümüzde popüler kültürün de etkisiyle oldukça düşmüş durumda. Ancak dövme yaptırmaya karar verenlerin ve yaptıracağı dövmenin modelini seçenlerin bu sembolü yıllar boyunca vücudunda taşıyacağı bilincine sahip olması gerekiyor. Genellikle vücuda yapılan dövmeler bir daha silinmiyor ve çok uzun yıllar boyunca orada kalıyor. Bu da dövmelerin vücuda bir şeyler çizmenin çok ötesinde bir anlam yüklenmesi ve neredeyse bir kişisel simge haline gelmesini sağlıyor. Dolayısıyla dövme yaptırmaya karar vermeden önce etraflıca düşünmende fayda var. Bedeninin hangi bölgesine ve ne yaptıracağına çok iyi karar vererek işe başlamalısın.

Bölge seçimi

dövme, tattoo, cilt, tasarım, estetik

Dövme yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da dövmenin yapılacağı bölge. Bunun için seçilen modelin boyutu ile dövmenin yapılacağı bölgenin uyumlu olması gerekiyor. Dövme yaptırmadan önce mutlaka dövme yaptıracağın bölge ile ilgili geçici dövme figürlerini denemelisin. İşin uzmanları da seni yönlendireceklerdir ancak kalıcı bir dövme yaptırmadan önce iyice düşünerek kararını vermelisin. Rengi ve şekli sana kalmakla birlikte her desenin ve tasarımın, her bölgede iyi durmayacağını da bilmen de fayda var.  

Sanatçı tercihi

dövme, tattoo, cilt, tasarım, estetik

Dövme yaptırmak isteyen kişilerin tercih ettiği modelin işçiliği ve zorluğu, dövme sanatçısına önem kazandıran bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Dövme yaptırmadan farklı dövme sanatçılarının daha önceki çalışmalarını incelemen, mümkünse daha önce o sanatçıdan dövme yaptıran birileriyle iletişime geçerek memnuniyet durumunu öğrenmen ve kullandığı malzemelerin kalitesinden emin olman gerekiyor. Dövme tamamen estetik bir iş olduğu için tıpkı ressam uzmanlığına sahip birinin bunu yapmasında fayda var. Burada da iyi bir araştırma ve seçim şart.

İşlem süresi

dövme, tattoo, cilt, tasarım, estetik

Dövme sanatçısı ile iletişime geçerek dövme hakkında bilgiler alabilir, bunun yanında ise dövmenin başlangıç tarihi için randevu talep edebilirsin. Profesyonel birçok dövmecinin randevu sistemi ile çalıştığını unutmamalısın. Dövme yapım süresi seçilen modelin işçiliğine göre değişebilir. Ancak uzmanlar dövme yaptırmak için en uygun zamanın Ekim ve Mart ayları arasında olduğunu belirtiyor. Havanın çok sıcak olmaması tercih edilen bir durum olarak öne çıkıyor.

Dövme sonrası bakım

dövme, tattoo, cilt, tasarım, estetik

Dövme yaptırmak kadar, dövmenin iyileşme süreci boyunca uygulanan bakım işlemleri de oldukça önemli. Dövme yaptırdıktan sonra bol bol sıvı tüketmeli, dövme sanatçısının da tavsiyeleriyle çeşitli dövme yapılan bölgeyi rahatlatıcı krem, losyon gibi ürünleri kullanmalısın. Bir dövmenin uzun süre boyunca kalitesini koruması için iyileşme döneminde iyi bir bakıma ihtiyacı olacaktır.

Dövme yaptırma tercihi kişiye bağlı bir durumdur ve eğer sen de vücudunun belirli bölgelerinde dövme olmasını istiyorsan bu iş için mutlaka uzmanlardan destek almalısın. Aksi taktirde dövme yapılan bölgede cilt problemleri akabinde de enfeksiyon gibi çeşitli olumsuz durumlar da yaşayabilirsin. Bu ve benzeri tüm sağlık ihtiyaçlarında hastaneye giderken masrafların için endişelenmemek için ise önceden bir adım atarak Cigna’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı yaptırabilirsin. Anlaşmalı özel hastanelerde SGK katkı payı dışında bir ücret ödemeden muayene ve tedavi olabilir, check-up, online doktor ve diyetisyen gibi birçok avantajlı ek hizmetten de ücretsiz faydalanabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle seni bekliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.